Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Supraveghere video, HBO GO, Netflix pe cartela Telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
As vrea sa pun o cartela Telekom intr-un router/modem 4g, undeva la tara, pe care sa o folosesc la supravegherea video a locatiei cand nu sunt acolo si pe perioada in care merg sa o folosesc pentru servicii video on demand de genul HBO GO sau Netflix.

Semnal 4g exista in locatie si in plus vreau sa pun si o antena pentru a mai castiga semnal, insa intrebarea este daca este viabila conexiunea de la acest operator pentru ce vreau eu, foloseste cineva pentru cele descrise de mine conexiunea unei cartele Telekom cu bonus internet nelimitat?
Multumesc! 🥂

#2
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
E cam ca la toți operatorii, nelimitat câțiva GB la viteza maximă (care de multe ori e mică), apoi scade viteza la vreo 128kbps de nu mai poți nici citi un mail.

Vezi undeva la țară, cam ce viteze ai pe acel 4G, măcar câțiva Mbps să ai ca să te bucuri de streaming 720p.

#3
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004

 aiulianctin, on 26 februarie 2019 - 19:28, said:

E cam ca la toți operatorii, nelimitat câțiva GB la viteza maximă (care de multe ori e mică), apoi scade viteza la vreo 128kbps de nu mai poți nici citi un mail.

Vezi undeva la țară, cam ce viteze ai pe acel 4G, măcar câțiva Mbps să ai ca să te bucuri de streaming 720p.


Tocmai ca din cate spun ei internetul este nelimitat, adica nu limiteaza viteza dupa o perioada.
Viteza e cam de 1 mbps upload si 8-10 download, insa cu o antena de vreo 15 dbi sper sa mai castig ceva...
Nu ma intereseaza youtube-ul, unde am inteles ca exista o limitare de la bun inceput.

#4
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 20.12.2007
Fara ip fix nu poti avea acces de la distanta la camerele video.

#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 bog4u, on 26 februarie 2019 - 19:41, said:

Fara ip fix nu poti avea acces de la distanta la camerele video.
Orice router decent are si P2P (peer 2 peer) prin care te poti conecta cu o aplicatie pe mobil *mss, fiind mai multe variante. Conectarea se face cu un simplu cod, sau cu un qr code. Deci e ok si ip dinamic, nu e o problema.

#6
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003
Am incercat asta cu sim vodafone, semnal full4g... rezultate modeste, max 1fps upload la dvr (120 fps/ 4 camere, 30 fps per bucata adica ) si 720 download youtube fluent, la 1080 doar cu mare foarte mare  noroc...bineinteles nu toate in acelasi timp. Hbo go de nici o culoare nu a vrut (client andoid instalat intr-un tv box noname dar decent daca are "teava" destula), social media foarte bine. De rezerva ar fi ok dar nu se va compara cu o coenxiune fizica.

#7
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 Silkworm, on 26 februarie 2019 - 19:38, said:




Tocmai ca din cate spun ei internetul este nelimitat, adica nu limiteaza viteza dupa o perioada.
Viteza e cam de 1 mbps upload si 8-10 download, insa cu o antena de vreo 15 dbi sper sa mai castig ceva...
Nu ma intereseaza youtube-ul, unde am inteles ca exista o limitare de la bun inceput.
Ce semnal ai fara antena(în dbm)
Nu cred ca rezolvi mare lucru cu antena externa.

#8
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Heinz, zona despre care vorbesc este la poalele muntilor, casa insa este sa spunem intr-o vale. Semnalul tuturor operatorilor lasa de dorit, 3G de la vodafone, 4G de la Orange doar la etaj, insa Telekom sta cel mai bine acolo, adica am 3 linii la etaj 4G. Internet fix doar Telekom are acolo si doar varianta de 4mbps (sper sa nu gresesc viteza), ceea ce inseamna ca de pe mobil as avea ceva mai rapid, dar evident mai instabil. O antena exterioara de castig mare, ma ajuta sa gasesc exact locul de unde sa pot maximiza semnalul. Cat este semnalul insa nu am masurat, am facut doar un speed test de pe telefonul unui cunoscut, eu nefiind client Telekom.

Bog4u, daca rezolz conexiunea, problema IPului fix o rezolv intr-un fel sau altul.

Cristian, din pacate varianta de internet fix cred ca e mai slaba ca cea de mobil, insa e mai stabila.
Aplicatiile VOD sunt mai degraba trufandale, insa pentru camerele video trebuie sa gasesc o varianta functionala, chiar daca asta inseamna sa intru pe DVR in situatia unei probleme.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este nelimitat traficul, da, fara scadere la 128 Kbps sau altele de genul asta, dar nu vei avea cum sa accesezi remote camerele de supraveghere pentru ca nu ai IP routabil, propriu. Tu esti dupa NAT-ul operatului.

Din cate stiu Telekom nu ofera posibilitatea sa ai IP-ul tau pe persoana fizica, cel putin. La Orange si Vodafone se putea, dar nu stiu cum mai sta treaba acum. Insa costul era marisor, vreo 3-4 euro lunar.

Edited by MembruAnonim, 26 February 2019 - 20:35.


#10
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004

 MembruAnonim, on 26 februarie 2019 - 20:35, said:

Este nelimitat traficul, da, fara scadere la 128 Kbps sau altele de genul asta, dar nu vei avea cum sa accesezi remote camerele de supraveghere pentru ca nu ai IP routabil, propriu. Tu esti dupa NAT-ul operatului.

Din cate stiu Telekom nu ofera posibilitatea sa ai IP-ul tau pe persoana fizica, cel putin. La Orange si Vodafone se putea, dar nu stiu cum mai sta treaba acum. Insa costul era marisor, vreo 3-4 euro lunar.

Iau un serviciu de IP fix. No-Ip sau similar. Intrebarea insa este daca duce reteaua relativ stabil ce nevoi am eu..

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu iti va functiona tocmai pentru ca tu nu ai un IP routabil. :) Mai pe romaneste, tu nu iesi in internet direct, nu esti vizibil.

#12
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004

 MembruAnonim, on 26 februarie 2019 - 20:41, said:

Nu iti va functiona tocmai pentru ca tu nu ai un IP routabil. :) Mai pe romaneste, tu nu iesi in internet direct, nu esti vizibil.

Am camere in Bucuresti pe Rds, unde am IP dinamic, puse printr-un serviciu de IP fix, asadar aceasta problema o rezolv..

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, dar la RDS pe fibra sau ce ai tu acolo ai IP-ul tau de unde iesi direct in internet, vizibil... la operatorii mobili esti dupa ''megarouterul'' lor, aka dupa NAT.

#14
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004

 MembruAnonim, on 26 februarie 2019 - 20:55, said:

Da, dar la RDS pe fibra sau ce ai tu acolo ai IP-ul tau de unde iesi direct in internet, vizibil... la operatorii mobili esti dupa ''megarouterul'' lor, aka dupa NAT.

Face sens! Acum am inteles! Oricum vreau sa fac niste teste la Buc si ulterior implementez.

In plus fata de asta voi avea de controlat un termostat, doua prize wifi si o alarma 😬

Edited by Silkworm, 26 February 2019 - 21:07.


#15
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 20.12.2007
Asa cum spune si  simple_dreams, nu este suficient sa te conectezi prin no-ip sau dyndns...., daca ip-ul oferit de telekom nu este rutabil.
Ideea este ca nu poti primi ip fix pe o cartela mobila, de la niciun operator.....

Îti recomand mai bine sa testezi Vodafone cu o antena externa conectata la router, poti avea surpriza sa ai viteza mult mai mare pe 3g ul voda decat pe 4g-ul telekom.
Folosesc un abonament wi-fi acasa+ip fix(primit gratis) de la vodafone.Fara antena externa pe 3g am 4-5mbs, iar cu antena externa am 15-20mbs.
Si orange ofera ip fix la abonamentele de internet acasa....insa toate variantele , indiferent de operator, sunt mai scumpe decat o cartela de 5 euro...mimim 12 euro/luna.
model antena : http://www.elpismedi...tena-a0098.html
Cel mai bine suni la ei si ceri ajutor, sunt foarte amabili, le explici ce fel de router folosesti, provider..etc.

Edited by bog4u, 26 February 2019 - 22:24.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Toate chinezariile de DVR/NVR-uri mai rasarite ar trebui sa aiba in zilele astea o forma sau alta de cloud, deci nevoia imperativa de IP direct conectat pica.
Altfel mai exista si alte solutii, de ex VPN.

Atata timp cat camerele si DVR/NVR-ul sunt in acceasi locatie nu vad cine stie ce problema doar in vizualizarea inregistrarilor de la distanta.

#17
al3xlove

al3xlove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 08.08.2007

View PostMembruAnonim, on 26 februarie 2019 - 20:55, said:

Da, dar la RDS pe fibra sau ce ai tu acolo ai IP-ul tau de unde iesi direct in internet, vizibil... la operatorii mobili esti dupa ''megarouterul'' lor, aka dupa NAT.
Cred ca ai dreptate. Eu vreau sa imi accesez niste deviceuri din casa prin internet 4G de la Telekom si nu pot, sunt double NAT.
IP extern este de genul 178.x.x.x si primesc de la Telekom ip 10.x.x.x care este privat si il dau cu un device(LB2120) prin bridge la WANul routerului. Din cauza asta nu pot sa folosesc OpenVPN.
Exista vreo solutie? (port forwarding nu merge, ddns nu merge, openVPN nu merge).

Edited by al3xlove, 15 May 2019 - 13:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate