Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Unde gasesc jujube?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
De vreo 10 zile sunt setat pe bucataria chinezeasca. In principiu gasesti aproape orice ingredient ai nevoie pentru ea. Doar nesuferitele astea de curmale chinezesti imi pun probleme. Am incercat in dragon si nimic. Bine aici este posibil ca sa nu ma fi facut inteles cum am patit cu petalele de crin. Habar nu aveau ce le cer, nici in romana nici in engleza iar eu chineza nu stiu. Noroc cu fata romanca de la magazinul ala mai mic de la etaj care a inteles si mi-a adus petalele de crin, se uita baba chinezoaica la pachet ca taranul la sofran. Mi-e greu sa cred ca magazinul mare de pe dreapta pana sa intri in dragon nu aveau. In concluzie a vazut sau folosit cineva jujube aka curmale chinezesti aka chinese red dates?

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 destrug, on 26 februarie 2019 - 14:38, said:

De vreo 10 zile sunt setat pe bucataria chinezeasca. In principiu gasesti aproape orice ingredient ai nevoie pentru ea.
Ai gasit tu sos pentru Ratza a la Beijing?

#3
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Nu stiu la ce te referi cu dar daca este vorba de Peking Duck Sauce, da, am gasit anul trecut la magazinul de la intrarea in Dragon. Banuiesc ca mai au si acum.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Caree diferenta intre jujube si jojoba?

#5
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Nu stiu si nici nu are relevanta pentru topic!

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
https://wikidiff.com/jujube/jojoba

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Uite aici
https://www.bio-supe...jujube-bio-200g

#8
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Multumesc, le-am vazut si eu acolo doar ca am o chestie cu produsele astea bio. Cu transportul cred ca le platesc dublu fata de cat fac. Probabil ca o sa le iau de acolo daca nu le gasesc la un magazin fizic in Bucuresti.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
https://iwok.ro/prod...scate-jk-200-g/

#10
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 destrug, on 26 februarie 2019 - 14:38, said:

De vreo 10 zile sunt setat pe bucataria chinezeasca. In principiu gasesti aproape orice ingredient ai nevoie pentru ea. Doar nesuferitele astea de curmale chinezesti imi pun probleme. Am incercat in dragon si nimic. Bine aici este posibil ca sa nu ma fi facut inteles cum am patit cu petalele de crin. Habar nu aveau ce le cer, nici in romana nici in engleza iar eu chineza nu stiu. Noroc cu fata romanca de la magazinul ala mai mic de la etaj care a inteles si mi-a adus petalele de crin, se uita baba chinezoaica la pachet ca taranul la sofran. Mi-e greu sa cred ca magazinul mare de pe dreapta pana sa intri in dragon nu aveau. In concluzie a vazut sau folosit cineva jujube aka curmale chinezesti aka chinese red dates?
Cred ca la noi sunt nefolosite desi:

Quote

Uz alimentar

Fructele se pot consuma proaspete sau zaharisite. În China și Coreea sunt afumate sau glazurate și se mănânca ca gustare. Tot aici se fac ceai, siropuri, suc sau băuturi fermentate pe bază de jujuba. Uneori, fructele se păstrează în alcool și se folosesc iarna în diferite preparate. Fructele mature, de pe plantații comerciale, sunt comercializate ca atare în toată Asia de sud est, în Vietnam, Taiwan și China.
În India, fructele de jujuba sunt uscate, apoi făcute pudră și amestecate cu alte condimente în mixuri populare.
În Levant din ele se făceau sucuri, siropuri și gemuri.
La noi, ele rămân virtual necunoscute și rar apreciate de către ciobani sau locuitorii zonelor unde se întâlnesc în stare naturală, tratate cu aceeași indiferență pe care o avem față de omniprezentele corcodușe, de exemplu.
Măslinul dobrogean



#11
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 rumegus, on 26 februarie 2019 - 15:03, said:

Caree diferenta intre jujube si jojoba?
Jujube are niste fructe ca un soi de curmale, jojoba seamana cu o ghinda din care se extrage un ulei folosit in cosmetica.
[ https://i.pinimg.com/originals/0a/eb/a7/0aeba7370d3f6db673a94b87d6381af9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.vichy-lb.com/en/site/pages/showImageResized.aspx?EncMediaId=YXhGbGpvUUtoZXRqUEhPcHJHUzdCQT09&ImageFormatAppCode=IMAGEFORMAT_VMAG_W670_H347&v=20171024072919 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
https://iwok.ro/prod...scate-jk-200-g/

Adica online se gasesc uscate.

Attached Files



#13
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010

 destrug, on 26 februarie 2019 - 14:38, said:

Bine aici este posibil ca sa nu ma fi facut inteles cum am patit cu petalele de crin.

dar petalele de crin la ce se folosesc?
petale ca la crinii nostri?

#14
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Pentru Hot and Sour Soup. Banuiesc ca este un anumit soi de crini.

#15
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 18.12.2011
Printezi poza si mergi cu ea la magazine si nu mai trebuie sa sti chineza

#16
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Eu ma gandisem sa ma duc cu poza pe telefon, dar e bine si cum zici tu!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate