Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Consolidare drum acces auto

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBaxon, on 27 februarie 2019 - 08:41, said:

Ce tip exact de geotextil ai folosit ? Atat ma intereseaza , multu !
P.S. Acelasi tip de sol il am si eu Posted Image

Geotextil verde, de gradina, de la Dedeman. Nu mai tin minte denumirea. Ceea ce stiu, insa, este ca am dezgropat niste geotextil dintr-asta, de gradina, in ... gradina Posted Image si jur ca nu mai pun asa ceva la plante! Dupa vreo opt ani de zile, structura lui e intacta. Deci rezista, bine merci.
Geotextilul are rolul de a impiedica pietrisul sa se scufunde, in timp, in argila. Asta-i tot rolul lui. Da, si noi avem sol argilos.

Undeva, in internetul asta mare, este un manual pe care l-am studiat: "Low-Volume Roads Engineering - Best Management Practices Field Guide"

P.S. La vremea aceea, mai era si un geotextil negru, tot de gradina, tot acolo. E super-rezistent si am folosit si dintr-ala, la drenuri, cand n-am mai gasit din cel verde. Repet, geotextilul are rolul de a filtra argila. In asemenea soluri nu e bine ca geotextilul sa fie prea des, fiindca se poate colmata si - ca rezultat - impiedica apa si, eventual, vaporii de apa, sa urce, in mod natural.

View Postgushpi, on 27 februarie 2019 - 12:22, said:

sau așa:

continuare...

...

PS: precizez că din 2013 au trecut pe el: autoturisme, încărcătoare frontale, camioane...
azi e la fel!!!
iar la mine e numai argilă dedesubt!!!


Asta e, deja, din alt film. Cat te-a costat mp? Intreb fiindca eu am ... 130 de metri lungime iar latimea variaza.

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDIY, on 27 februarie 2019 - 18:24, said:


Asta e, deja, din alt film. Cat te-a costat mp? Intreb fiindca eu am ... 130 de metri lungime iar latimea variaza.

de ce din „alt film”:
-decopertat cam 10 cm, ce era prăfos
-îndreptat și compactat prin „călcare” cu utilajele :P
-pus fo 5/10 cm pietriș + plasă neagră sudată de 4mm, ochi 10x10
-grosimea betonului nu cred c-o știu
-oops și nici prețul pe mp nu cred că-l mai dibuiesc... Posted Image , dar știu că am pus beton ca la stâlpii casei - din ăla mai tare, că diferența de preț nu era cine știe ce
-acolo am 50 metri liniari, iar tu dublu, dar la mine e-n curte

În afara curții am colaborat cu vecinu' și am:
-îndreptat ulița
-am pus balastru mare și întins cu fadroma (un strat fix cât diametrul pietrei 5/8 cm)
-apoi am băgat balastru mic, la lopată să-mpăneze pe cel mare
-apoi am preparat, la betoniera casnică, un „lapte de ciment” (așa ca smântâna de lidl :P ) pe care l-am întins peste acea piatră
-drumul are pantă 12-18% și e bine merci de ani și ani
-s-a mai adâncit el cam 3/4 cm pe unde trec roțile, dar nu avem probleme

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ce ai facut tu acolo e super dar te-a si costat ceva , io n-am bani de prostii marete . stiu ieftin = prost insa nu ma intereseaza decat sa pot duce 2 cife o data ( daca nu merge m-apuc si fac betonu manual si asa nu am prea mult de facut - 9 mc ) in rest asa cum am specificat cu auto 4x4 din dotare nu am treaba , merg si daca nu e amenajat si ploua cu galeata .
Oi vedea cum fac ori imi aleg cateva zile in care sa fie soare si uscat sa intre betonierele si-o sa caut ceva buruiana care face radacini mari si rasfirate sa plantez , Trafic nu va fii pe aleea aia decat masinile personale , dpmdv poate ramane si asa cum e .
Daca m-apuc sa fac 300 mp de drum ca la carte raman falit Posted Image

Edited by Baxon, 28 February 2019 - 11:24.


#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
păi și dacă:
-terasezi
-sapi șanț acumulare apă,
-pui geotextil
-pui piatră
-compactezi

cât crezi că mai costă laptele ăla de cioment?

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Panta e spre  laturi unde e curtea cu iarba , partea de pomi si gradina vecinului ( care imi va fi pe veci recunoscator daca deversez apa de ploaie la legumele lui ) , nu am de terasat nimic nici canal de apa nu trebuie dpmdv , geotextilu ma costa 1300 lei ish , piatra sparta hmm habar n-am cate rabe trebuie vreo 2 de 8 to cred ca ajung .
Inclinatia drumului daca are 0,5% ...

Edited by Baxon, 28 February 2019 - 11:37.


#24
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

View PostBaxon, on 28 februarie 2019 - 11:35, said:

Panta e spre  laturi unde e curtea cu iarba , partea de pomi si gradina vecinului ( care imi va fi pe veci recunoscator daca deversez apa de ploaie la legumele lui ) , nu am de terasat nimic nici canal de apa nu trebuie dpmdv , geotextilu ma costa 1300 lei ish , piatra sparta hmm habar n-am cate rabe trebuie vreo 2 de 8 to cred ca ajung .
Inclinatia drumului daca are 0,5% ...
Trebuie o panta in transversal mai maricica, un 2-2,5 %.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate