Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Răsadniță din baloți

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Din lipsa de timp si cred ca si finante doresc sa-mi fac un mini-solar pentru viitoarele rasaduri din baloti de paie ca cel din poza atasata.
Ma intreb, balotii aceia de paie nu sunt purtatori de vreo boala ceva ca sa-mi atace tomatele si ce mai pun eu?

Attached Files



#2
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Dacă ies roșii așa cum le avea tata socru' eu sunt primul care cumpără de la tine.

#3
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

View Postct13mey, on 26 februarie 2019 - 00:52, said:

Dacă ies roșii așa cum le avea tata socru' eu sunt primul care cumpără de la tine.
Aici doar intentionez sa cresc rasadul, dupa le pun in gradina. Nu intentionez sa le las acolo la copt :))

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Imbraci balotii in nailon si nu mai ai treaba cu suspiciunile Posted Image

#5
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 02.12.2007
Daca te apuci sa iti faci sera sub nivelul solului la prima ploaie o sa ai o inundatie de toata frumusetea. Si o sa se duca dracului toate legumele tale cu tot cu paiele alea.

#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si soarecii o sa ti manance rasadurile :))

#7
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
ala e mai degraba un "cold frame", ce se foloseste cu succes la rasaduri ce nu au nevoie de prea multa caldura sau la calit rasadurile gen rosii/vinete/ardei cu cateva saptamani inainte de plantare

cum se anunta in martie minime de peste 5-6C noaptea si 15C ziua, ai putea incerca totusi sa faci rasadul de rosii acolo, daca le germinezi in casa; noaptea le mai acoperi si cu agril, iar daca mai scad iar temperaturile noaptea, poti aduce temporar rasadul de rosii in casa, intr-o camera neincalzita unde sa fie macar 10C  

cu vinetele sau ardeii e mai dificil, ca sunt mai pretentioase cu caldura

#8
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am incercat sa pun paie in loc de mulci pe langa rasaduri, cu intentia de a scapa de buruieni. A fost o greseala, in paiele alea sunt multe seminte care dupa ce s-au scuturat si au facut o concurenta puternica plantutelor mele. Practic am sfarsit prin a aduna paiele alea si a sta si sa curat tot graul care incepea sa iasa [si ii si placea locul pregatit cu grija pe legume...]. Nu as mai repeta, sau ma rog, poate as pune ceva folie pe sub ele. Eu sunt foarte la inceput, am o zona mititica si nu am prea mult de pierdut [in afara de timp]....

#9
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

View PostTipiric, on 26 februarie 2019 - 01:18, said:

Daca te apuci sa iti faci sera sub nivelul solului la prima ploaie o sa ai o inundatie de toata frumusetea. Si o sa se duca dracului toate legumele tale cu tot cu paiele alea.
Sincer eu nu stiu unde vezi in poza atasata ca ar fi ceva sub nivelul solului

View Postdell99, on 26 februarie 2019 - 08:43, said:

Eu am incercat sa pun paie in loc de mulci pe langa rasaduri, cu intentia de a scapa de buruieni. A fost o greseala, in paiele alea sunt multe seminte care dupa ce s-au scuturat si au facut o concurenta puternica plantutelor mele. Practic am sfarsit prin a aduna paiele alea si a sta si sa curat tot graul care incepea sa iasa [si ii si placea locul pregatit cu grija pe legume...]. Nu as mai repeta, sau ma rog, poate as pune ceva folie pe sub ele. Eu sunt foarte la inceput, am o zona mititica si nu am prea mult de pierdut [in afara de timp]....
Am incercat sa pun si eu rumegus intre capsuni dar mi-l lua vantul. Pentru buruieni, la rosii, eu am pus folie din aia tip sac, in care am dat gauri perfect rotunde cu o conserva incalzita cu arzatorul. Am scapat de un chin cu buruienile :)

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postsearchedis, on 26 februarie 2019 - 00:37, said:

Din lipsa de timp si cred ca si finante doresc sa-mi fac un mini-solar pentru viitoarele rasaduri din baloti de paie ca cel din poza atasata.
Ma intreb, balotii aceia de paie nu sunt purtatori de vreo boala ceva ca sa-mi atace tomatele si ce mai pun eu?

nu cred... Daca vrei poti sa-i dezinfectezi cu un pic de solutie de var.. dar nu cred ca e necesar.

Ai grija totusi cu paiele alea ca pot lua foc intr-o secunda daca iti intra vreun Dorel fumator in curte si arunca mucul de tzigara unde nu trebuie.

Edited by rosix, 26 February 2019 - 09:28.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
F. buna ideea.

#12
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Problema ar putea fi cu umezeala. Balotii aia vor mentine umezeala multa, la inceput nu prea dar in o luna doua de stat in ploaie probabil ca da, pentru o primavara cred ca e ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate