Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sigurante automate 2P vs 1P (si Nul-ul comun)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#1
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Va salut,

Am tot auzit in ultima vreme ca sigurantele cu 2 poli trebuie evitate pentru ca ofera mai putina protectie decat cele de 1P cu nulul "la comun".

Stiu ca cele 2P sunt interzise in sistemele TN-C (cand PE si N vin pe acelasi conductor - PEN) si PE nu trebuie intrerupt. Dar, in cazul celorlalte sisteme, cat de valabila ramane afirmatia de mai sus?

In cazul meu, care este simular cu cel al majoritatii celor care au case construite, de la BMPT, daca ai bransament trifazat, vin 4 conductori: L1,L2,L3 si N. Priza de pamant este locala si neintrerupta. Asta face (sper sa nu gresesc), sistemul TT.

Ce as vrea sa stiu, si va rog sa ma ajutati cu informatii:
- N-ul care vine din BMPT este de fapt PEN? In cazul in care este PEN, se aplica regula ca acesta sa nu fie intrerupt chiar si in situatia in care am priza de pamant locala si separata?
- chiar daca, datorita prizei de pamant locale, nu conteaza daca N-ul (sau PEN-ul) din BMPT este sau nu intrerupt, ofera un tablou electric care pe circuitele dedicate foloseste intrerupatoare bipolare (care intrerup si N-ul) mai putina siguranta decat cele care folosesc intrerupatoare 1P si nul-ul legat la bara?

Stiu ca impedanta de defect e extrem de mare in sistemele TT (cu priza de pamant locala) si de aceea am folosit si disjunctoare diferentiale pentru protectia la curenti reziduali.

In concluzie, in situatia mea, sa ma apuc sa dau jos Bipolarele si sa folosesc 1P?

Multumesc anticipat.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Nu vad ce problema ar fi daca ai un TN-C si o bipolara, care e problema ca intrerupe nulul care e si pamant daca tot intrerupe si faza... ? Eu nu vad niciuna.

#3
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Prin PE sa scurg (catre pamant) curentii de defect. La TN-C, si PE si N vin pe acelasi conductor in TEG).

Ca o analogie, gandeste-te ca ti s-a spart o teava de apa in casa si tu ai pus dop la canalizare....

E specificat si in normativul I7 ca nulul de protectie (PE - Protective Earth - Impamantarea) sa nu fie intrerupt. La TN-C, PE "include" si nulul de lucru (PEN). Daca pe un circuit o bipolara sare, intrerupe si PE si daca exista curent rezidual care "nu se duce in pamant",.... nasoala treaba.

Edited by cinsem, 25 February 2019 - 23:35.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Pai si curentii aia nu vin din faza, daca si ea se intrerupe simultan ce alti curenti ?

#5
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Citat din i7:

4.1.4.1.9. În instalatiile fixe, un singur conductor poate avea atat functia de conductor de protectie cât si pe cea de conductor neutru (conductor PEN). Pe conductorul PEN nu trebuie montat nici un dispozitiv de protectie sau separare (sectionare).

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Eu am spus ca nu vad ce problema ar fi nu ca normative si alea... am crezut ca ai un argument altul decat normativul.

#7
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Pai eu am incercat sa-ti explic "babeste" prin analogia cu inundatia in baie. Daca am vazut ca nu intelegi am zis sa-ti arat din normativ (facut de cei care se pricep, ca doar de aia e normativ) ca poate asa  macar crezi ce zic (chiar daca nu intelegi de ce).

Mai fac o incercare:
http://electronica-a...ii-de-scurgere/

#8
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
@cinsem, vezi pana unde e comun conductorul ala. Daca ne luam dupa aberatiile astea e gresit si im Bmp cand e montat tetrapolar?

#9
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018

 eireman, on 26 februarie 2019 - 01:05, said:

@cinsem, vezi pana unde e comun conductorul ala. Daca ne luam dupa aberatiile astea e gresit si im Bmp cand e montat tetrapolar?

Tetrapolara aia de care zici tu e si diferentiala (de 300 mA). Are "nevoie" de N ca sa functioneze. Plus ca si BMP(T)-urile au priza de pamant locala. Plus ca nu exista circuite dedicate unde sa se puna pb intreruperii PE(N).

PS: totusi, poate posteaza si cineva care se pricepe. Daca la reply-ul nr 9 inca incerc sa explic de ce impamantarea nu trebuie sa fie intrerupta si de ce curentii de defect/scurgere pot fi periculosi.....
Se poate totusi sa dea reply doar cei care stiu cu ce se mananca tema? Evident si cu argumente stiintifice. Multumesc.

Edited by cinsem, 26 February 2019 - 01:39.


#10
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Pai daca iti vine un singur conductor PEN din BMP   si mai ai si impamantare a casei : ce ai legat la impamantarea tabloului de distributie din casa ?  Ce siguranta generala ai : tri- sau tetrapolara  ? Ca tot in normativ scrie ca trebuie sa separi N de PE iar odata separate nu mai ai voie sa le unesti .
Nu-mi spune ca spre prize/consumatori  pleci  tot  cu doua fire ( F si PEN)  de la iesirea din siguranta 2P  !
Lamureste  cum ai legat nulul de protectie ( PE) in tabloul de distributie din casa  ( chiar daca spui in primul mesaj  ca e local si neintrerupt ) si apoi se poate raspunde la celelalte intrebari .

Edited by ggelu, 26 February 2019 - 03:04.


#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcinsem, on 25 februarie 2019 - 22:43, said:

Va salut,

Am tot auzit in ultima vreme ca sigurantele cu 2 poli trebuie evitate pentru ca ofera mai putina protectie decat cele de 1P cu nulul "la comun".

Stiu ca cele 2P sunt interzise in sistemele TN-C (cand PE si N vin pe acelasi conductor - PEN) si PE nu trebuie intrerupt. Dar, in cazul celorlalte sisteme, cat de valabila ramane afirmatia de mai sus?

In cazul meu, care este simular cu cel al majoritatii celor care au case construite, de la BMPT, daca ai bransament trifazat, vin 4 conductori: L1,L2,L3 si N. Priza de pamant este locala si neintrerupta. Asta face (sper sa nu gresesc), sistemul TT.

Ce as vrea sa stiu, si va rog sa ma ajutati cu informatii:
- N-ul care vine din BMPT este de fapt PEN? In cazul in care este PEN, se aplica regula ca acesta sa nu fie intrerupt chiar si in situatia in care am priza de pamant locala si separata?
- chiar daca, datorita prizei de pamant locale, nu conteaza daca N-ul (sau PEN-ul) din BMPT este sau nu intrerupt, ofera un tablou electric care pe circuitele dedicate foloseste intrerupatoare bipolare (care intrerup si N-ul) mai putina siguranta decat cele care folosesc intrerupatoare 1P si nul-ul legat la bara?

Stiu ca impedanta de defect e extrem de mare in sistemele TT (cu priza de pamant locala) si de aceea am folosit si disjunctoare diferentiale pentru protectia la curenti reziduali.

In concluzie, in situatia mea, sa ma apuc sa dau jos Bipolarele si sa folosesc 1P?

Multumesc anticipat.
-In BMPT iti intra o retea de tip TN-C  adica functiile pentru conductorul neutru si conductorul de protectie sunt
combinate într-un singur conductor pentru întreaga retea iar de acolo TN-S adica cu conductoare separate PE si N,ala care iese din tetrapolara are functia de neutru(nul de lucru) iar cel neintrerupt de PE adica nul  de protectie.
-Foloseste cu incredere disjunctoarele bipolare.

#12
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Multumesc @anaki pentru lamurire.

#13
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postcinsem, on 25 februarie 2019 - 23:32, said:

Prin PE sa scurg (catre pamant) curentii de defect. La TN-C, si PE si N vin pe acelasi conductor in TEG).

Ca o analogie, gandeste-te ca ti s-a spart o teava de apa in casa si tu ai pus dop la canalizare....

E specificat si in normativul I7 ca nulul de protectie (PE - Protective Earth - Impamantarea) sa nu fie intrerupt. La TN-C, PE "include" si nulul de lucru (PEN). Daca pe un circuit o bipolara sare, intrerupe si PE si daca exista curent rezidual care "nu se duce in pamant",.... nasoala treaba.
Știi tu ceva, dar le cam amesteci.
Normativul spune și faptul că sistemul TN-C este interzis pe porțiunea dintre ultimul tablou și receptoarele electrice. Așadar, în tabloul din locuință, dacă-ți vine un singur nul comun (PEN), va fi obligatoriu ca la intrarea în tablou, ÎNAINTE DE DISJUNCTOARE, să fie separat în N și PE. PE se trimite direct din bară către circuitele finale, iar N se poate trece fără nicio problemă prin disjunctoare, fie ele de tipul 2P sau P+N.

#14
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018

View Postflomelomanul, on 26 februarie 2019 - 21:34, said:

Știi tu ceva, dar le cam amesteci.
Normativul spune și faptul că sistemul TN-C este interzis pe porțiunea dintre ultimul tablou și receptoarele electrice. Așadar, în tabloul din locuință, dacă-ți vine un singur nul comun (PEN), va fi obligatoriu ca la intrarea în tablou, ÎNAINTE DE DISJUNCTOARE, să fie separat în N și PE. PE se trimite direct din bară către circuitele finale, iar N se poate trece fără nicio problemă prin disjunctoare, fie ele de tipul 2P sau P+N.

Si daca locuiesc la casa si am facut o priza de pamant la care am legat toate PE-urile de la circuite? Nu sunt in sistem TT asa? Si, mai trebuie separat N si PE in cazul meu (ma refere la separat N si PE din PEN-ul care vine de la Enel)?

Edited by cinsem, 26 February 2019 - 21:47.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcinsem, on 26 februarie 2019 - 21:46, said:



Si daca locuiesc la casa si am facut o priza de pamant la care am legat toate PE-urile de la circuite? Nu sunt in sistem TT asa? Si, mai trebuie separat N si PE in cazul meu (ma refere la separat N si PE din PEN-ul care vine de la Enel)?
În sistemul TT, așa cum ai tu, nu ai conductor PEN, ci N - nul de lucru, care e întrerupt de siguranța din BMPT. Așadar,  ție îți intră în tabloul din casă 4 conductori- 3 faze și un nul de lucru.
În concluzie, nu te ajută cu nimic să pui în tabloul tău siguranțe doar pe faze și să ai nulul comun pe toate circuitele.
Păstrând analogia ta cu instalațiile sanitare, nulul care îți vine din BMPT este returul la calorifer (faza fiind turul) și împământarea pe care ai făcut-o este canalizarea.
"Pentru un plus de siguranță", cum zici tu, nu poți folosi returul - N, pe post de țeavă de canalizare, pentru că are robinet, recte siguranța din BMPT.

Edited by MembruAnonim, 26 February 2019 - 23:07.


#16
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
@cinsem
Majoritatea locuintelor,inclusiv apartamentele nu au nici acum priza de pamant si asta a fost unul din motivele pentru care au decis ca de la firida, bmpt  la tabloul instalatiei casei sa treaca la  solutia TN-S pentru a asigura o protectie ca nu puteau pe timpuri sa-i ameninte ca daca nu au priza de pamant nu ii conecteaza la  retea.
Timpul a trecut si acum prizele de pamant sunt obligatorii daca vrei sa fii conectat la retea.
Revenind la tine reteaua ta este TN-C iar din BMPT  poti sa pleci doar cu conductorul care trece prin tetrapolara care isi va pastra doar functia  de neutru(nul de lucru) si protectia va fi asigurata de priza de pamant.

Edited by anaki, 27 February 2019 - 00:50.


#17
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
@cinsem
Iti faci griji degeaba. Nu trebuie sa dai jos nicio bipolara si sa pui monopolara in locul ei. Daca ai propria ta priza de pamant, legi toate conductoarele PE la ea, iar nulul furnizat din retea il poti lega in bara de nul a tabloului din casa si de acolo il dai la toate bipolarele care-ti protejeaza circuitele finale (asta daca siguranta principala din tabloul din casa e tripolara), sau daca siguranta principala e tetrapolara, treci nulul de lucru prin ea fara sa-l unesti cu PE si de la iesirea ei il distribui la bipolarele circuitelor finale.
Vezi ce simplu e? Nu te mai stresa.

#18
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018

 flomelomanul, on 27 februarie 2019 - 10:03, said:

@cinsem
Iti faci griji degeaba. Nu trebuie sa dai jos nicio bipolara si sa pui monopolara in locul ei. Daca ai propria ta priza de pamant, legi toate conductoarele PE la ea, iar nulul furnizat din retea il poti lega in bara de nul a tabloului din casa si de acolo il dai la toate bipolarele care-ti protejeaza circuitele finale (asta daca siguranta principala din tabloul din casa e tripolara), sau daca siguranta principala e tetrapolara, treci nulul de lucru prin ea fara sa-l unesti cu PE si de la iesirea ei il distribui la bipolarele circuitelor finale.
Vezi ce simplu e? Nu te mai stresa.

Multumesc. Asa am acum. De la BMPT vin 4 conductori pe care i-am pus intr-o diferentiala tetrapolara (RCB) intr-un tablou in curte (de unde mai pot lega circuite pentru exterior). De acolo intru in casa intr-o siguranta tetrapolara (MCB). Din asta ma duc intr-un distribuitor cu 4 bare, si de acolo plac cu distributia fazelor (o faza parter, o faza etaj, o faza bucatarie, etc). Plus, alte disjunctoare (bipolare) si diferentiale (pt zonele "sensibile" am pus diferentiale de 10ma). N si PE sunt separate iar PE este neintrerupt si legat la piza de pamant a casei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate