Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Apelare persoana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#1
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018
Buna ziua,ieri fiind duminica am inchis telefonul.Azi l-am deschisin jur de ora 14.Printre 2,3 cunoscuti la apeluri pierdute era si un numar nememorat in telefon.Acu surpriza,sun caci am fost apelat de 2 ori de acel numar la care raspunde o doamna in varsta dar vorbind foarte frumos,intreb politicos de ce am fost apelat la care i-mi raspunde caci a fost apelata de numarul meu de tel. de 2 ori.Femeia a vorbit frumos si se cunostea ca nu minte.
Cum se poate ca un telefon inchis sa apeleze o persoana din alt capat al tarii si inca de 2 ori dupa spusele femeii?
Nu sant pe abonament sa am numarul redirectionat pe alt tel.

#2
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018
Tu ai program de tinut telefonul inchis? Duminica nu se raspunde la telefon sau cum?
Daca il aveai deschis nu mai aveai nedumerirea asta...

#3
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
E foarte posibil ca cineva sa mai aibe acest numar, asa patea o matusa de-a mea cand incerca sa fie sunata, sunam si raspundea un barbat, apoi mai sunam odata raspundea ea, daca incercam sa sunam mai tarziu ori aveam noroc sa raspunda ea , ori acel barbat. Pana n a schimbat nr nu s a rezolvat Posted Image
LE : am uitat sa mentionez faptu ca acelasi lucru i s a intamplat si unui vecin, nr lui de telefon il mai avea o doamna. asta se intampla atat pe vodafone[el] , cat si orange.[matusa]

Edited by CostyNn96, 25 February 2019 - 14:53.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007
Nu se poate aloca acelasi numar catre doua persoane. Un numar nu poate fi asociat decat cu o singura cartela sim la un moment dat.
Cel mai probabil erau niste redirectionari acolo.

#5
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018

View Postdanutz34, on 25 februarie 2019 - 14:51, said:

Tu ai program de tinut telefonul inchis? Duminica nu se raspunde la telefon sau cum?
Daca il aveai deschis nu mai aveai nedumerirea asta...
Nu am nici un program de inchidere,l-am inchis total din power.

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
O fi senila si e voia sa sune un numar asemanator cu al tau. Sanse foarte mari sa fie asa. Ca doar nu crezi ca ar fi recunoscut ca e senila si a gresit numarul.
Parerea mea e ca e ceva incurcatura banala.

Edited by bai3tzash, 25 February 2019 - 14:59.


#7
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018

View PostAlexEn, on 25 februarie 2019 - 14:56, said:

Nu se poate aloca acelasi numar catre doua persoane. Un numar nu poate fi asociat decat cu o singura cartela sim la un moment dat.
Cel mai probabil erau niste redirectionari acolo.
Redirectionarile se pot face doar pe abonament ceea ce la mine nu e cazul.Am prepay.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007
Ii raspunsesem lui CostyNn96.
Cel mai probabil a gresit numarul cand te-a apelat, mai ales daca este si o persoana in varsta. Presupun ca esti pe Orange de vreme ce ai deschis subiectul aici. Ii poti trimite un PM helperului Orange ca sa trimita maid eparte catre dept tehnic sa verifice situatia. Daca cealalta persoana nu este tot in Orange va fi mai greu de validat.

#9
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostAlexEn, on 25 februarie 2019 - 14:56, said:

Nu se poate aloca acelasi numar catre doua persoane. Un numar nu poate fi asociat decat cu o singura cartela sim la un moment dat.

Gresit...acelasi MSISDN poate fi provizionat in mai multe HLR-uri

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007
Poate, dar nu in HLR-urile aceluiasi provider si, daca cumva providerul nu are unicitate pe MSISDN activ, atunci sigur are unicitate pe MSISDN-IMSI. Un MSISDN cu un prefix diferit de cel din range-urile alocate unei retele nu poate ajunge in reteaua respectiva decat prin portare, evident daca se respecta procesele standard. Daca a provizionat cineva manual un MSISDN intr-un HLR al altui provider, care nu este din range-ul de baza al providerului respectiv, fara sa existe cerere de portare, atunci vorbim deja de probleme ce tin de ANCOM si care se pot lasa cu amenzi urate.

@initiator: ai facut vreodata vreo portare in alta retea?

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001
Te-a pacalit baba.
A sunat direct din bemveu cu "call baby"

#12
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostAlexEn, on 25 februarie 2019 - 14:56, said:

Nu se poate aloca acelasi numar catre doua persoane. Un numar nu poate fi asociat decat cu o singura cartela sim la un moment dat.
Cel mai probabil erau niste redirectionari acolo.
Nu se MAI poate :)

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Foarte probabil ca femeia (de care zici ca e in varsta) sa fi apasat gresit cand a format, iar numarul sa fie similar (pentru noi, astia mai tehnici, e mai simplu sa reapelam direct din telefon, dar batranii mai si scriu inainte si, daca scriu gresit sau apasa alta tasta...). Se mai intampla si cu bunica sotiei, cand o suna, cine stie cum formeaza, si suna in alta parte, iar cand nimereste (poate a doua, sau a treia oara) o intreaba de ce nu raspunde.

#14
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018
Da,tot nr. de orange,nu,nu am facut niciodata portare.

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007

View Postkronnosy, on 25 februarie 2019 - 15:42, said:

Da,tot nr. de orange,nu,nu am facut niciodata portare.

Ia legatura cu helperul, asa cum ti-am spus. Se poate verifica daca a trecut prin retea semnalizare cu MSISDN-ul tau.

View Postgenius, on 25 februarie 2019 - 15:37, said:

Nu se MAI poate :)

Banuiesc ca nu s-a intamplat acum 10 ani incidentul asta, deci precizarea ta nu are nicio utilitate pentru cazul de fata.

#16
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019
1.Error retea
2.Clonare SIM
3.Gresala umana.

Alege....

#17
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 02.12.2007
Oameni dusi cu pluta, nu va mai bateti capul si nu mai apelati numerele necunoscute care v-au apelat. Se fac multe fraude cu chestia asta si va puteti trezi cu ditamai factura.

#18
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018
ditamai factura la ce????   daca sant pe prepay????

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate