Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Puncte de penalizare fara puncte de amenda?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Salut!
Exista posibilitatea de a primi puncte de penalizare fara a primi si amenda?
Intreb deoarece o cumostinta nu a cedat prioritate si i-a fost suspendat permisul, dar nu a primit si amenda!??

Nu am vazut pv.ul, de aceea va intreb, este posibil?

Multumesc!

#2
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
io am luat demuuult 2 pct penalizare (avertisment) și amendă ioc!

#3
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
e posibil

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Sunt notiuni diferite
Primesti puncte de penalizare pentru diferite contraventii iar la 15 puncte acumulate se suspenda permisul de conducere.
Astea reprezinta sanctiune suplimentara pe langa amenda sau avertisment.
O fi primit 15 puncte si avertisment

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Si eu am primit doua puncte penalizare fara amenda.

#6
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Da. Se poate . Uite aici un caz .

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Păţit şi eu, dar cu tot tacâmul: 2 puncte penalizare şi 2 puncte amendă fiindcă am ieşit cu 80 km/h în loc de 50 dintr-un sat nenorocit. Culmea, prin sat mersesem cu 50, deşi era liber drumul, dar s-a nimerit ca tocmal lângă indicator să mă vadă... încă 10 m şi eram salvat.

#8
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Tu de ce crezi ca stau strategic acolo la iesire?
Ca stiu ca lumea incepe sa accelereze spre iesire si ii poate abuza.
Ticalosie, nimic mai mult.

#9
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View Postprojectfp, on 25 februarie 2019 - 14:48, said:

Tu de ce crezi ca stau strategic acolo la iesire?
Ca stiu ca lumea incepe sa accelereze spre iesire si ii poate abuza.
Ticalosie, nimic mai mult.

Da, niste nemernici,,, Saracii soferi.

#10
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Da, scopul politiei trebuie sa fie de preventie incidente, nu de pus capcane unde nu previn nimic.
Daca vor sa stea sa stea la trecerea de pietoni din mijlocul satului, acolo isi fac datoria, nu in camp la 10 metri de semnul de iesire din localitate ca sa intinda capcane sa abuzeze oamenii degeaba, adica vorba vine degeaba, ca e pe bani multi, jaf la drumul mare.
Ori astia ori cutitarii de la Sinesti tot aia, de fapt ambii au acelasi sef care e diversificat in afaceri de jaf la cetateni.

Edited by projectfp, 25 February 2019 - 15:15.


#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Daca se ia permisul, nu se mai dau puncte de amenda, ca deja primesti odata cu suspendarea permisului si 4 puncte de amenda.
Cred ca nu a primit puncte de penalizare, de amenda nu ar avea cum sa scape.

Edited by aris86, 25 February 2019 - 15:26.


#12
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002

View Postdem3ntor, on 25 februarie 2019 - 14:22, said:

Exista posibilitatea de a primi puncte de penalizare fara a primi si amenda?
Eu am avut depasire de viteza, peste 60 in dreptul indicatorului de intrare in localitate, 2 puncte penalizare, fara amenda. Au expirat dupa 6 luni. Dar am avut "cazier" curat pana la momentul faptei.

#13
Vasiloaiei

Vasiloaiei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.06.2013
Sunt doua notiuni diferite punctele amenda si cele de penalizare. Punct amenda inseamna valoarea pe care trebuie s-o platesti, ex: 2 puncte amenda=2x 145 de lei=290 de lei. Daca politistul iti da avertisment, inseamna ca nu ai luat niciun punct amenda.
Punctele de penalizare se dau obligatoriu, atunci cand in actul normativ se prevede ca pedeapsa acordarea punctelor penalizare. De astea nu poti scapa. La 15 pct adunate=suspendare permis.
Deci da, poti lua puncte penalizare fara puncte amenda, daca primesti avertisment.

Edited by Vasiloaiei, 25 February 2019 - 16:39.


#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008

View Postdem3ntor, on 25 februarie 2019 - 14:22, said:

Salut!
Exista posibilitatea de a primi puncte de penalizare fara a primi si amenda?
Intreb deoarece o cumostinta nu a cedat prioritate si i-a fost suspendat permisul, dar nu a primit si amenda!??

Nu am vazut pv.ul, de aceea va intreb, este posibil?

Multumesc!
omu intreaba ceva si voi o ardeti in alta parte
inca nu am auzit asa ceva,sa-ti ia permisul pe loc si sa nu-ti dea amenda,nu cred ca exista asa ceva,scopul pt ei sunt banii
la unele abateri rutiere cand primesti avertisment de abicei primesti si puncte avertisment FARA puncte amenda
mai mult ca sigur are si amenda pt asa ceva

Edited by ceanu1980, 25 February 2019 - 19:29.


#15
i96nds

i96nds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.04.2009
Există câteva situații la care e posibil. Dar sunt foarte foarte puține.

E vorba de contraventiile din Clasa I - pentru care se dau :
- 2-3 puncte  amendă sau avertisment
- 2 puncte de penalizare.

Nu pentru toate contraventiile vei primi si puncte de penalizare, unele au doar puncte amendă.
Mai departe vorbesc doar de cele care au puncte .

Pentru o contraventie se primește așa:
- sanctiunea principală - care se măsoară în  principal în puncte amendă. Dacă e contravenție puțin gravă, pentru unele există și posibilitatea unui avertisment. Deci iei 0 puncte amendă. Asta e partea financiară care ne doare cel mai mult. Dar tot aici intră și punctele de penalizare. De obicei e o relatie direct proportionala intre numarul de puncte amendă și numărul de puncte de penalizare, dar nu merg chiar așa mână în mână.
- sancțiunea complementară - aici pot intra mai multe, dar cea mai importantă este suspendarea permisului :)

Cel mai obisnuit caz de puncte de penalizare fără amendă este cel de viteză:
- depășirea cu 11-20 km/h a vitezei e contraventie din clasa I pentru care primiți:
a) 2 sau 3 puncte amendă, sau avertisment, polițistul e cel care decide asta....
b) 2 puncte de penalizare

Faptele sunt clar încadrate în codul rutier. Deci odată stabilită fapta, dacă conține puncte de penalizare, polițistul nu are cum să vă ierte.
Dar in schimb poate să vă ierte de puncte amendă, dacă e prevăzut în codul rutier că se poate da doar avertisment.

Deci puneți-vă bine cu polițistul când aveți 61-70 în localitate au 41-50 în zona de 30 km/h.
La depășiri cu mai mult ale vitezei... nu mai e posibilitate de avertisment .

In cazul mentionat mai sus, dacă a scris în PV că e neacordare de prioritate, atunci nu scapă fără puncte amendă. Adică bagă mâna în buzunar.
In plus, i se suspendă permisul pentru 30 zile - iar pentru asta ... nu se mai dau puncte pt că la suspendarea de permis oricum se resetează punctele.

Deci sigur a luat puncte amendă și nu a luat puncte de penalizare (pt că s-a suspendat permisul).
Atenție, doar punctele de penalizare se tot adună până la 15, ca să ti se suspende permisul pt 30 zile.
Punctele de amendă nu se cumulează de la un proces verbal la altul, acelea sunt utile doar pt stabilirea sumei pe care o datorezi....

#16
ianciun

ianciun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.02.2017
Salutare! Am primit instiintare de la politie pentru predarea permisului intrucat am acumulat 15 puncte penalizare. Aceasta instiintare am primit-o dupa 6 luni de la ultima amenda.
Conform: Art. 209. – (1) La cumulul a cel putin 15 puncte de penalizare, serviciul politiei rutiere din judetul care are în evidenta conducatorul de autovehicul comunica acestuia, în scris, în termen de 10 zile de la data înregistrarii în evidenta a ultimelor puncte de penalizare.

A mai intalnit cineva situatia asta - adica dupa 6 luni sa-i fie adus la cunostinta ca a acumulat 15 puncte penalizare si nu dupa 10 zile conform codului rutier? Exista vreo posibilitate de contaestatie? Daca da, unde se face?

#17
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 18.07.2018

View PostPSC, on 25 februarie 2019 - 14:45, said:

Păţit şi eu, dar cu tot tacâmul: 2 puncte penalizare şi 2 puncte amendă fiindcă am ieşit cu 80 km/h în loc de 50 dintr-un sat nenorocit. Culmea, prin sat mersesem cu 50, deşi era liber drumul, dar s-a nimerit ca tocmal lângă indicator să mă vadă... încă 10 m şi eram salvat.
Chiar daca drumul e liber si nu este amplasat un indicator de restrictie viteza. Se va circula cu cel mult 50 km/h. Asa se mentioneaza in legislatia rutiera.

View Postprojectfp, on 25 februarie 2019 - 14:48, said:

Tu de ce crezi ca stau strategic acolo la iesire?
Ca stiu ca lumea incepe sa accelereze spre iesire si ii poate abuza.
Ticalosie, nimic mai mult.
Cum sa fie abuz? E chiar culmea. Chiar daca iesi din localitate , nu accelerezi mai mult de 50 km/h pina ce nu vei vedea un indicator care sa arate alfa viteza maxima admisa sau restrictia se termina pina la prima intersectie.

Punctele de amenda se platesc. Punctele de penalizare sunt ca pedeapsa si daca se acumuleaza in 15, permisul de conducere se retine 30 de zile.
Daca soferul / soferita refuza sa predea permisul sau refuza sa plateasca amenda si punctele de amenda, ai se pune poprire prin ordin judecatoresc.
E mult mai bine sa nu iei puncte de amenda, nici amenda si nici puncte de penalizare. Avertismentul verbal / scris e o atentionare ca sa fie mai atent data viitoare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate