Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Nokia 4.2

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
Facemoji Keyboard - f bună și mai ales extrem de custom-izabilă

Typewise - interesantă

#74
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Like pt gest, dar discutia era despre tastaturi offline.

#75
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
Typewise este offline. Elvețiană.

#76
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Aaa, pai zi asa, acuma vad ca este si o versiune offline. Si mai vad ca-s curajosi si cer 100 de lei pe ea. O voi testa zilele astea; o voi instala pe usa din spate. :P

#77
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Asa. M-am uitat la ea adineauri. E mediocra. Ba nu, nu este mediocra, e jalnica! :D

#78
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Cand conectez telefonul la PC, am posibilitatea sa setez ca predefinit (default) conexiunea "data transfer", precum era la Android 9?

#79
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Si inca o intrebare: cum pot sa dau "force stop" mai rapid decat click si apasare/app info/more.

#80
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Asa. Sa va spun ce am mai facut, stiu ca, desi vorbesc cu peretii, am multi fani inflacarati care doresc sa stie cu ardoare ce am mai facut.
Pai, de la Nokia 4.2 pe care nu am mai ajuns sa il folosesc niciodata ca telefon ci doar ca tableta, am zis sa incerc altceva, un telefon cu Android cat mai mic, pt ca mie mi se pare extrem de rusinos si lipsa de cohones sa ies in public cu paletele din ziua de astazi si sa le mai pun si la ureche (o sa ziceti ca sunt nebun, dar in ziua de astazi asta este un lucru bun), asa ca am luat un bonsai cu ecran de 4inchi, numit Cubot King Kong Mini 2. Ce sa va spun, experienta a fost interesanta dar Androidul nu (mai e) optimizat pentru ecrane mici, spre exemplu, cat am setat eu acolo la ecran pe "high" si tot degeaba, "status bar-ul" era invizibil. In rest, tare de tot experienta, un Android acceptabil (avea 3/32 si Hellio A22) in carcasa foarte mica, similara cu telefonul meu de zi cu zi, Nokia E6.

E, ce am facut eu mai departe, desi pare deja previzibil si o sa ziceti ca l-am vandut si pe asta, va contrazic, da, l-am vandut si pe asta!
Financiar, pt ca ma pricep si stiu sa vand, n-am pierdut cine stie ce: 50 lei la Nokia 4.2 si 70 lei la Cubot-ul asta mititel. Parfum, dar asta numai si numai datorita mie si a faptului ca sunt un geniu!

Asa. Mai departe, pt ca am renuntat la ideea de Android mic, am revenit la batranul meu Nokia E6 (care e cel mai tare telefon din toate timpurile. Doar pt mine, singurul de pe pamantul asta verde si plat care iubeste acest model) si am revenit la gandul de o tableta micuta ceva, in ideea de un ecran de 6inch-ish, pe acolo, telefon fara sim in el, pe care sa il scot din casa doar la nevoie, atunci cand sunt plecat, ca mini-laptop, ca eu nu vorbesc pe strada la palete de 6inchi ca toti vacarii si manelistii. Cum sa va spun, eu nu sunt in pas cu turma, nici cu telefoanele si nici cu plandemiile.
Asa. Zis si facut, n-am mai vrut telefon nou si, EVIDENT, comparativ cu fanul meu inflacarat de pe topicul acesta care cumpara NUMAI si NUMAI Nokia de 20 de ani incoace, am zis sa incerc in continuare si altceva, alt brand, cu atat mai mult pt faptul ca piata second e un paradis al ofertelor interminabile. Am bagat un buget de 600, m-am informat si am luat Huawei P40 Lite (nu E si nu 5G), 128/6 si ecran de 6.4. Ce sa zic, e belea tancul! Da, pt mine e imens, dar ca mini-laptop e la fix, mai ales pt faptul ca bateria tine .... căcălău! L-am luat impecabil, negru, 500 lei. Fara incarcatorul ala super-mega-giga-rapid si nu regret pt ca eu oricum nu folosesc decat incarcatoare de max 1Ah, fapt ce face ca bateria sa duca ani si ani de zile. Iar pe asta chiar o sa il tin ani, e fix ce mi-am dorit!! Are numai plusuri, e fara cusur, poate doar ecranul cam slab la soare, dar pe mine nu ma afecteaza, ca nu va fi telefon, ci tableta/mini-laptop. Si ar mai fi negativ faptul ca slotul de memory cardul e Huawei, dar la 128 de giga interni nu sunt doar boier, sunt pașă.
Iar acest P40 lite ar avea un mare minus, cica, nu are gogu services. Pai pt mine e un mare plus, pt ca voi, fanii mei inflacarati stiti bine ca eu sunt obsedat de privacy si ca nu-s pe faisbuci si uațapi, asa ca acest aspect ma va tine legat de acest telefon fara dar si poate, mai ales ca din cate am inteles, Huawei si Gogu s-au reimpacat, asa ca un Huawei cu Android si fara Gogu services nu cred ca va mai fi. Poate ca acel Harmony OS, despre care inca nu m-am informat. Singurul aspect negativ pe care il vad acum la acest telefon este lipsa ledului de notificari, care, in contextul meu de utilizare tip tableta nu ma deranjeaza prea tare, dar mi-ar fi placut acel led pt ca sa stiu cand s-a incarcat bateria, caci eu o incarc pana la 100%, asa am facut si asa fac, iar telefoanele mele au baterii bune si dupa 10 ani de zile. De stiut de la mine, acel 100% e mai jos, undeva la 97-98%, la fel si acel 0%, in realitate sunt 2-3%, softul stie bine sa protejeze bateria, tot ce trebuie noi sa facem, este sa incarcam "rece" (15-30*C) si NU cu incarcator rapid.

Referitor la lipsa Gogu Services, am instalat toate aplicatiile mele apk din folderul meu dedicat, inclusiv olx, n-a chițăit nici macar o aplicatie ca hau ca bau, ca gogu services, ca nu stiu ce, e superb, iar telefonul asta, nu stiu daca asa sunt toate, nu prea are bloatware, are ceva, dar nu deranjant, nici pe departe ca Miui. Skinul Emui e elegant, imi place, f frumos organizat, ergonomic, functii suplimentare f bune fata de un Android "curat", dar parca nu la fel de multe ca cele pe care le are Miui.
Nu imi vine sa cred ce viteza are, este incredibil pt mine, rupe, iar cand instalez o aplicatie, indiferent cat de mare e, face bara aia pâf 2 secunde si gata, zici ca e Mig21. Poate voi ati mai vazut viteze d-astea, eu nu, inca mai am urme de plută pe fund.

Pai ce sa va mai zic, il am de vreo 2 saptamani, l-am intors pe toate partile, evident i-am facut cunostinta si cu spirtul (ca daca l-am luat SH, l-am curatat bine, ca asa e frumos, nu ca as da cu spirt pt covizi inchipuiti ce nu exista) dar si cu statul pe wc. :drac:

In rest, deocamdata nu am de ce sa postez pe topicul dedicat, ma mananca baietii aia daca scriu asemenea aberatii ca aici, dar aicii`șea imi permit sa aberez si sa elucubrez declamatii ca-s doar eu si cu fanul meu, dubla mea personalitate.

Toate cele bune!

Edited by cosmin147, 16 October 2021 - 18:48.


#81
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
Nice! Moare creierul când vede asemenea postări

#82
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Sa vedeti fază. Acum na, subiectul e putin pe langa, dar cum stiu bine ca ma idolatrizati, eu sunt un fel de guru aici, tot ce vine scris de mine este cat se poate de ontopic, eu nu sunt niciodata pe langa subiect, la mine offtopicul nu se aplica, este ca si cum ai avea soare pe timp de noapte pe pamantul asta verde si plat! Sau lună pe timp de zi! A, nu, asta nu, luna pe timp de zi chiar exista... In fine, gata, incetati odata, sa nu ne pierdem in argumente insignifiante! Offf... dificili mai sunteti!

Asa. Unde ramasesem? A, da, sa vedeti ce mi s-a intamplat, e lucrul pe care il asteptati cu ardoare, o noua intamplare arzatoare! Evident ca n-are nici cea ma mica legatura cu Nokia 4.2, telefon pe care nu il mai am, dar pe care, totusi, stiti bine ca l-am avut, motiv pentru care, in ciuda voastra, imi permite mie sa bat campii pe aici, fara ca macar un singur om sa citeasca elucubratiile mele caracteristice de om inchis la cheie. Si legat.

Ma rog, iar am divagat cu alambicaturile mele, acum chiar o va va spun 'ntamplarea, dar va avertizez, sa stiti ca nu e vorba nici de P40 Lite, asta intre timp nu mai e la fel de bun, are pete pe ecran alb, dar nu asta conteaza, sa nu ne afundam in detalii neimportante! Fiind al meu, P40 lite este cel mai bun telefon, ca doar al meu! Terminati odata!

Gata, hai ca va zic ce mi s-a intamplat, ca v-am chinuit destul! Scurt si la obiect!

Bai, frate, compania Vodafone mi-a propus o afacere, un fel de bonus, care, ce sa vezi, se pare ca mi-a salvat viata!

S-a intamplat ieri, da. Sau alaltaieri? Ba nu, ieri, da, da, fix ieri! Asa. E, ce sa vezi, un semeseu de la Vodafone m-a intrerupt din treabă, eram cu târnăcopu-n mână ca sa-mi fac o groapă (nu va spun ce fac cu groapa). Gâfâind, am oprit treaba, am pus botnița la bot ca sa nu iau coivid, vreo daltă, vreun omnicur sau ceva, am deschis sms-ul si am ramas atat de uimit, incat bucuria bonusului disponibil m-a facut sa uit ca trebuia sa pic jos de insuficienta respiratorie.

Imaginea atasata va va edifica.

Va dati seama, 10 mega? Marinimie, frate!

Cred ca observati si telefonul meu, Nokia E72, am facut downgrade de la Nokia E6, care era totusi prea nou pentru gusturile mele.

Hai ca va las, pana nu-mi dati si voi vreun coivid! Da-mi pun acu' botnita si scap! Doua, ca sa fie bine, sa nu fie rau! Sau mai bine-mi dati un pumn in cap pana nu o iau razna de tot!

Edit: uitasem sa atasez atasamentu'. Pfff, evident, ar fi fost fix din cauza voastra!

Attached Files


Edited by cosmin147, 07 December 2021 - 12:01.


#83
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Frumos, ar merge câte un podcast din când în când pe YouTube.

#84
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
E prea mic youtubul pentru mine lol

Ramaneti aproape, voi reveni cu lucruri utile, mi-am batut joc destul, voi veni cu aplicatii utile, gratuite si - cel mai important - fara acces la net, 100 % privacy. Asta daca nu clachez intre timp!

Sper sa reusiti sa dormiti pana ma intorc. Macar sa mancati!

#85
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Dar chiar așa, nimic nou? Cosmin147, hai că aștept cu nerăbdare un update referitor la acest telefon.

#86
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Deocamdată fă-ți de lucru cu asta:
https://www.bitchute...o/RV3HxCUh9gj8/
Si pt ca e recomandata de mine, e de văzut, dar nu cred ca poți duce.

#87
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Dragi fani ce va aflati in suferinta permanenta pt ca nu am mai postat scindari de psihic pe aici, va anunt ca in calatoria mea telefonica o noua destinatie se prevede in orizont. Ramaneti pe receptie.
https://forum.softpe.../#entry29115016

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate