Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Nokia 4.2

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Au renuntat? Acum aflu. Sa le fie de bine! De aceeasi parere si eu, am avut doua Miui in ultimii 2 ani, am testat, am vazut, merg mai departe. Pana acum imi cam place Androidul asta crud. Lasa-ma-mi place! :))

#20
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Trebuiau sa continue seria mi A insa au spus psss. Pe teelefoanele mid-range spre low Androidul stock e un must have. E cel mai bine ootimizat si vine fars prea mult bloat.

#21
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Am omis o chestiune esentiala legata de spatele de sticla al telefonului de fata: nu-ti lua asa ceva daca ai casa-n pantă :)) deoarece o sa iti alunece de pe fiecare masa fix pe bunatatea de pardoseala. Dar niste mileuri puse pe fiecare masa (inclusiv pe capacul de wc) ar trebui sa rezolve "problema".

Ce mai e placut la telefonul asta este motorasul de vibratie. E legat, are cuplu, e in 4 pstoane, natural aspirat (poate o fi si japonez), nu vibreaza cu telefon cu tot.

Iar legat de aspectul acestui telefon, as completa ca este "organic", cu aspect minimalist si de bun gust, nu arata ridicol cu 7 camere pe cârcă si protuberante ridicole. E un telefon cu linii frumoase, facut de un designer adevarat, care e f posibil sa nu ii fi plagiat pe altii.

#22
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Cum te impaci cu butonul de gugăl asistănt? Mie mi se pare enervant. Pe viitor ma voi orienta catre nokia deoarece am bosla pe skinurile producatorilor. In afara de huawei cam toate sunt cocosate de bloatware.

#23
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Ușor ușor se renunță la bloatware, la Samsung de exemplu când configurezi telefonul prima oară poți să alegi ce să instaleze "stock" și ce nu.
Dacă vrei 0 bloatware iPhone și Pixel e sunt singurele telefoane care nu au așa ceva și desigur Android One, eventual dacă nu-ți place interfața OneUi/MiUi etc poți instala Nova Launcher care se asemeană destul de mult cu Android Stock.

Edited by Poll7777, 03 April 2021 - 10:13.


#24
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Te lasa sa alegi si daca vrei fakebook serices? Cred ca nu...

#25
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Nu îmi amintesc, cred că nu.
Dar se poate dezinstala într-un minut, nu vâd o problemă. Problema mai mare e că ai aplicații de la Samsung, Internet/Notes/Galerie etc și ai și de la Google aproape aceleași, practic sunt aplicații duble.

#26
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
E misto si one ui insa cam prea incarcat. Nu e pe gustul meu.

#27
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013

View Posteu-DECEBAL, on 03 aprilie 2021 - 07:10, said:

Cum te impaci cu butonul de gugăl asistănt?

E ca un buton gol, apesi pe el si nu face nimic, exact ca la o sonerie care nu functioneaza.

O exista vreo aplicatie pentru a-l face bun de ceva?

#28
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Cica ar fi in Google ply dar nu stiu,cauta si tu e net. E pacst ca nu au mutat butonul ala mai sus sau sa fi renntat de tot la el.

#29
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
(Spoiler: "boss level" la finalul postarii, castile pe urechi!)

Haideti ca am gasit si eu in sfarsit niste launchere mai doamne-ajuta care nu au permisiuni de "full acces nerwork" si alte matrapazlacuri, ocazie cu care am de lancherul standard si totodata de bara aia neroadă (bara care la mine oricum nu facea nimic pt ca eu am dat disable la toate aplicatiile google si nu numai).

Evident, ca sa fie treaba-treabă, toate sunt mici, minimaliste, elegante, nu cer cine stie ce resurse si, cel mai important, sunt "privacy oriented"! ;) Eu vin aici cu marfa de calitate! :P

Asadar, este vorba de:

1. Launcher<3 - extrem de simplu, minimalist, practic ca si cel standard, dar fara bara aceea de jos.
https://m.apkpure.co...nkung.launcher3

2. Shade Launcher - tot minimalist, dar cu ceva mai multe optiuni.
https://m.apkpure.co...her/amirz.shade

3. Ruthless Launcher - este foarte asemanator cu "shade launcher", dar are mai multe optiuni, lancher pe care eu l-am ales si care, pana acum, e făină (adica frumos).
https://m.apkpure.co.../shubh.ruthless

Din pacate, nicinul dintre ele nu pare a fi compatibil cu navigatia prin gesturi, ci numai cu cea clasica, cu butoane (mai jucati-va si voi cu ele, poate-poate). La mine e in regula, eu oricum eram pe butoane.
Si nu uitati sa umblati pe la setarile lor pentru ca unele setari predefinite nu o sa va placa.

Fiecare are plusuri si minusuri, dar oricare dintre ele este mai bun decat cel standard.

Asa, si ce credeati, ca eu caut lanchere pe "uscat"?
https://m.youtube.co...h?v=BeK9m4y73HY

#30
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Ai dat disable si la servicii google play si google play?

#31
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 29.06.2011
Eu am luat Nokia tocmai pentru ca nu ma intereseaza customizarile, vreau un telefon simplu, fara tot felul de aplicatii instalate, care sa-si faca treaba, sa-mi instalez eu ce folosesc. Nu ma intereseaza iconite colorate, lauchere si alte "balarii" nefolositoare, care in timp "ingreuneaza" telefonul. Am avut Nokia 3, 5, 5.1 Plus si acum am Nokia 6.2, destul de multumit. Nokia 4.2 am luat pentru copil si probabil ca de vinerea neagra o sa-i cumpar un Nokia 5.4.

#32
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Nici mie nu imi place sa am balarii preinstalate care de cele mai multe ori trag in jos telefonul. -👍

#33
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
In ziua de astazi, cu hypertehnologizarea si asa-zisul trend evolutiv care nu de putine ori aduce tehnologie neceruta de nimeni, CONTEAZA MAI MULT CEEA CE SCOTI, DECAT CEEA CE PUI. Spre exemplu, la masini, in numele normelor de poluare constructorii nu mai pun roata de rezerva nici macar din aia temporara micuță, dar monteaza tot felul de tehnologii si "dotari", unele fiind absurde (pavilioane panoramice, ecrane de 7inchi, lane assist, stop/start etc). Deci am masina mai "usoara" fara roata aia de rezerva de 7kg, dar am tehnologie de zeci de kg, care de multe ori sunt jucarii montate pe masina, nu sunt chestiuni de siguranta adevarate (gen abs, esp, airbaguri, discuri de frana pe toate rotile etc).

Asa si la telefoane. Google imi baga pe gat aplicatii "de folos" care imi violeaza intimitatea (gen improvement, find my phone, feedback, text-to-speech, device health services etc etc), iar eu incerc sa le scot si le dau disable, pentru ca, vedeti, in ziua de astazi conteaza mai mult ceea ce scoti decat ceea ce pui.

Acuma, referitor balarii si aplicatii, trebuie sa fii atent ce pui, ca daca am un Android curat si-l umplu de tot felul, n-am facut nimic, sunt constient de asta si sunt de aceeasi parere, de aceea am si renuntat la Miui, dar la urma-urmei e un smartphone, are o capacitate, un procesor, o memorie ram acolo, daca o aplicatie stoc e retardata si ma deranjeaza, o inlocuiesc cu altceva, dar acel "altceva" caut sa fie - asa cum am spus - "privacy oriented" - fara permisiuni de internet si open source si de dimensiuni cat mai mici. Si-mi iese, am o groaza de aplicatii, de la 30kb pana la cativa mb.
Pe langa functiile si aplicatiile direct din cutie, un telefon devine smartphone tocmai pentru faptul ca poti instala/dezinstala lucruri, acuma nici sa il tii ca bibelou, ai dat niste bani munciti cu sudoarea ta pe el, iar la un an-doi oricum iti iei altul.

Al meu 4.2 cred ca este mai rapid si poate ceva mai putin solicitat pentru ca eu nu am cont pe el si pentru ca multe aplicatii google le-am pus pe disable, asa ca am "liber" sa instalez cateva aplicatii necesare fara sa il transform in Miui, plus ca mai conteaza si ce instalezi. De exemplu, una e sa alegi o aplicatie pt download youtube de 9mb (newpipe) si alta e sa pui una de 60mb (youtube vanced), deci eu zic ca mai conteaza si asta daca tot vorbim de balarii.

Referitor la Nokia, eu am avut de la Nokia, Siemens, Motorola Samsung pana la Blackberry, ZTE si Xiaomi. E bine sa incerci si altceva, asa ca eu am zis sa vad cum e si un Nokia d-asta nonfinlandez din ziua de astazi. Numai prin experimentare descoperi lucruri care poate ti se potrivesc mai bine sau care au un raport mai bun pret-calitate.
Am un prieten care de vreo 25 de ani de cand il stiu isi ia numai Peugeot. A avut de la 405 pana la actualul 308. Mereu ii intrebam, "Tot Peugeot?" El: "Daaa!!!". Si-a luat o data un Peugeot nou fara ca macar sa faca vreun drivetest cu el, de vazut si alte marci nici pomeneala.
Si chiar daca esti multumit de acel brand, tot nu e un motiv sa nu incerci SI ALTCEVA, viata e prea scurta. Si daca mai tai si copilaria si batranetea din ea, mai ramai cu cativa zeci de ani in care poti face ce doresti ca adult. Si nici atunci nu prea poti, că obligatii, că si copii, că serviciu, că lipsa timpului etc.

Attached Files



#34
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Pe mi ui te  lasa sa dezactivezi aplicatii? Din setari nu din smecherii. Nici mie nu imi place sa imi fie bagate pe gat aplicatii pe care nu le folosesc. Eu m-as descurca si cu Android Go cu 2 gb de ram.

#35
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Puteam dezactiva chestii google si pe Miui (desi, parca mai putine), insa aplicatiile Xiaomi NU se puteau dezactiva, daca asta era intrebarea.

Primul meu Android a fost un ZTE cu Android 6 (tot standard, fara skin) si cu 2gb ram. Excelent telefonasul, de vreo 2 ani e la sotie, cazaturi, tot tacamul, functioneaza perfect si astazi, iar ecranul a rezistat cu stoicism.

#36
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 01.03.2015
Pe vremea aia se faceau telefoane babane. Astea din ziua de azi ti-e si frica sa le folosesti fara husa si oricat de mult mi-ar displace husele tip carte tot mi-am luat una pentru mi a3-ul meu frumos. 😇 Ai gasit husa pentru nokia 4.2?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate