Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Noul Nokia 9 PureView... alternativa la compactele cu senzori mari?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Hai ca pun un exemplu de pe site-ul ala ca sa vedem despre ce vorbim.

Poza originala redimensionata:
Attached File  n_01.jpg   576.66K   38 downloads

Decupaj 100%:
Attached File  n_02.jpg   614.76K   40 downloads


Si eu zic ca arata foarte bine.
Mult peste ce vor putea scoate unii cu DSLR-uri entry-level.

Cine spune ca asta este o poza slaba dpdv tehnic, poate sa se lase de pozat pentru ca este anti-talent.

Intr-adevar se vede ca este prelucrata, ca are un aer de artificial, dar cine vrea calitate mai buna cred ca trebuie sa cumpere un sistem de minim 3000 de Euro.

Edited by katran, 25 February 2019 - 16:25.


#20
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
daca pui google camera pe un Redmi note 5 pro poti obtine rezultate asemanatoare
vezi aici
sau pe orice telefon in banii aia. Pozele din ziua de azi se fac cu softul si cu procesorul, mai putin cu camera.
Camera ajuta daca are ois/eis si daca e mai deschisa, f1,8 vs 2.2 de exemplu
Daca ai 5 camere insa doar una buna si 4 proaste e fix pix, vrajeala de marketing, uite domne cate camere avem noi, suntem mai smecheri ca aialalti, vino si pune botu si ia de la noi.  Nu tu zoom, nu tu wide, nu tu OIS.
De exemplu si la miaomi la mi9, l-au facut pacalicii astia fara ois si pozele de noapte in ciuda faptului ca are deschidere de 1,75 si ditamai senzorul, nu sunt la nivel de s10 sau Huawei p20pro.
Acelasi lucru il face google camera, hdr sau picture stacking si doar cu o singura camera.
Nu zic ca Nokia 9 face poze proaste, doar ca la fel ca si altii, ma asteptam sa ma dea pe spate, nu sa vina cu solutii dinastea de marketing. Nu toata lumea cauta un DOF mare.
Am avut pe vremuri un sony ericsson k810. Ala da revolutie pe vremea aia. Camera foto care se putea bate cu orice compacta, blitz cu xenon, culori calumea, detalii si tot ce vrei la doar 3 megapisici.
Nokia asta e scos ca sa mai bifeze si ei ceva, fara nimic revolutionar. sa zici wow, ia uite ce telefon smecher, vreau si eu unul.
Sa nu mai zic de faptul ca are design de acum 2 ani, cu margini groase, si partea de sus si jos la fel, mari.
Pana si mid range-ul de la xiaomi de acum 2 generatii, gen Redmi note 5 arata mai bine.

#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

 unpuisor, on 25 februarie 2019 - 16:30, said:

daca pui google camera pe un Redmi note 5 pro poti obtine rezultate asemanatoare
vezi aici..
Pozele sunt ok, dar costa 800 de lei?


Quote

Decupaj 100%:
In general arata bine sa le vezi asa cum sunt nu 100% pixel piping...

 edri, on 25 februarie 2019 - 14:43, said:

Daca as vrea doar o focala, una si buna, as cumpara un Ricoh GR sau un Fuji XF care scot imagini bune fara sa fie nevoie sa combini 5 imagini diferite. ..
Usor usor o sa te convinga si pe tine, poate nu pe tine personal dar pre multi care gandesc asa. Iar intre timp o sa evolueze, oricum evolutia este mult mai mare decat cea a camerelor "clasice"

Edited by crokodilu, 25 February 2019 - 16:42.


#22
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

 unpuisor, on 25 februarie 2019 - 16:30, said:

Pozele din ziua de azi se fac cu softul si cu procesorul, mai putin cu camera.



Nu este doar soft daca fac o rafala de fotografii si le lipesc.
Si da, trebuie putere de procesare ca sa le lipeasca repede.

Dar la sfarsit, ce mai conteaza  ? Rezultatul final conteaza.

Ma uitam azi ca cineva a pus pe critica foto o fotografie facuta cu DSLR-ul Canon in conditii de lumina scazuta (blue hour sa zicem). Era plina de zgomot.
Spunea ca a trebuit sa ridice ISO la 1200 . Pesemne ii ieseau miscate la ISO mai mic.

Si atunci vine cineva cu un telefon din asta si il face de rusine.


Eu sunt satul de comparatii de studio in care camerele se pun pe trepied si se declanseaza cu "mirror lock".
In viata reala lucrurile stau cu totul altfel. Conteaza orice te ajuta sa scoti rezultate mai bune : stabilizare, procesare, lipire de imagini...etc.

Edited by katran, 25 February 2019 - 16:47.


#23
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Lipsa stabilizarii este un mare minus.

#24
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Pozele sunt ok, dar costa 800 de lei?
Ai dreptate, la versiunea de 32 gb, pretul e 684,99 lei. vs 699 iepuroi la nokia.
Nu contest ca face poze proaste nokia ala. Dar e pt peisaje si chestii statice, daca vrei sa pozezi niste copii care se joaca pun pariu ca nu ies ok pozele, mai ales indoor.
Astia au facut pozele din sample-uri dupa trepied. Cati se cara cu trepiedul dupa ei? Daca tot car trepiedul de ca sa nu iau si aparatul foto?
Strategia astora nu o sa aiba succes. Daca puneau si ei 2-3 camere ca tot omul, baterie de minim 4000, ceva sunet misto, ecran misto, ieseau mai bine decat asa cum au ales acum.
Uita-te la google pixel, cu o singura camera si e printre primele 5 telefoane din lume ca si calitate a pozelor. De ce sa ridic pretul la telefon cu nspe mii de camere?
O camera buna cu ois si deschidere suficienta e mai mult decat decent. Daca vrei sa faci zoom sau wide se poate face cu o camera cu multi megapixeli de exemplu de 48 care la 12 megapixeli va fi zoom de 3-4 x? daca vrei wide face pur si simplu crop din soft pe senzor, iar daca vrei night view, combini aia 48 megapixeli in 10-12 megapixeli buni si gata. Totul cu o camera.
Cum era sa puna si ei o baterie de 5000 mah, pe nokia 9? daca faceau asta pun pariu ca era mai cumparat decat aifonul. Si nu din cauza camerelor.

Edited by unpuisor, 25 February 2019 - 17:17.


#25
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
@unpuisor:
https://youtu.be/HSz-fREw41c?t=56

Revenind la obiectul discutiei, aparent exista suport de LR pentru acest telefon (cica ar veni cu el preinstalat), dar se pare ca in mod RAW salvarea fotografiilor este destul de lenta.

#26
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
sincer nu prea am inteles ce e cu linkul ala, dar fie ca tine.
revenind la subiect, nu pot sa zic ca m-ar da pe spate telefonul asta, as merge pe un miaomi sau altceva cu baterie mai mare si procesor de anul asta nu de anul trecut.
Sa nu mai zic ca atunci cand toate alea 5 camere incep sa faca o poza si procesorul va merge in full sa compileze poza, o sa se duca bateria aia in jos mai ceva ca dunarea la vale.

#27
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Nu stiu cum este la Nokia 9 dar iti zic sigur ca la P20Pro cand te apuci sa faci poze pe manual la 40Mpx si cu salvare Raw ai  un mic lag cand salveaza poza si se duce  bateria mai ceva ca Dunarea la vale.

Daca nu ma insel am vazut un interviu cu un grangur de la un producator de mobile care era intrebat de ce nu se implementeaza senzorii APS-C pe mobile si singurul argument a fost consumul de energie.

Edited by aceton, 26 February 2019 - 12:23.


#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Pixel 2 se incinge dupa 10-20 de poze, nu stiu cum e cu bateria dar banui ca se resimte, n-am abuzat sa vad care sunt limitele.

#29
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Am abuzat eu de al meu P20 Pro, nu se incinge, se incalzeste usor dar scade bateria cand folosesc modul Pro 40 Mpx si salvare raw. A aparut pe undeva la precomanda Nokia 9?

#30
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

 unpuisor, on 25 februarie 2019 - 17:11, said:

Daca vrei sa faci zoom sau wide se poate face cu o camera cu multi megapixeli de exemplu de 48 care la 12 megapixeli va fi zoom de 3-4 x?

Decupaj de la 48 Mp la 12 Mp inseamna abia "zoom" 2x.
Si orice decupaj inseamna pierdere de rezolutie si calitate.

Personal sunt incantat ca au inceput sa puna mai multe camere cu diverse focale pe telefon.

#31
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Decupaj de la 48 Mp la 12 Mp inseamna abia "zoom" 2x.
asa e ai dreptate dar se poate face fara a implica o a doua camera, la fel si daca din camera de 48 faci un crop acolo si iese gata wide.
Mai bine o singura camera buna, deschisa, cu stabilizare, eventual variable aperture ca la Samsung si toate artificiile facute in soft. Decat 5 camere medii.

#32
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Iata ca apare si  un telefon cu zoom optic 10x  (16-160mm echiv):
https://www.dpreview...e-camera-module

Inteleg ca au pus obiectivul pe latul telefonului si cu o prisma ceva l-au conectat la senzor.


Usor usor o sa ajung sa fac pasarile cu telefonul.  Posted Image

Edited by katran, 27 February 2019 - 00:14.


#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

 katran, on 27 februarie 2019 - 00:13, said:

Iata ca apare si  un telefon cu zoom optic 10x  (16-160mm echiv):
E putin misleading, in sensul ca sunt 3 camere fixe, e adevarat sunt optice, sau probabil termenul de zoom optic la astfel de telefoane trebuie redefinit.

#34
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Stiu ca facuse cineva un prototip de zoom pus pe latime.
Am crezut ca il are camera asta, ca vorbeau acolo de periscop.

Atunci singura chestie spectaculoasa este ca se duce pana la 160mm.

Edited by katran, 27 February 2019 - 07:39.


#35
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 crokodilu, on 27 februarie 2019 - 02:16, said:

E putin misleading, in sensul ca sunt 3 camere fixe, e adevarat sunt optice, sau probabil termenul de zoom optic la astfel de telefoane trebuie redefinit.

E zoom optic 10x. Nu ceva combinat din mai multe camere. Are sistemul de lentile in corpul telefonului si imaginea transmisa la senzor prin prisma.

#36
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Poti detalia putin cum functioneaza "zoomul optic 10x", poate n-am inteles eu bine ? Deduc din ce au prezentat ca sunt 3 camere distincte, fiecare cu optica si focala fixa, niciuna nu are zoom optic (variaza focala), dealtfel in text nu se precizeaza 10x optical zoom ci doar 10x zoom, cred ca au fost foarte atenti cand au scris articolul sa nu scape vre-un "optical" pe acolo. Poti considera ca fiind 3 camere ca ai implicit un zoom optic, de aceea am si zis mai devreme ca trebuie redefinit termenul de zoom optic pentru astfel de aparate.

Edited by crokodilu, 27 February 2019 - 09:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate