Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Noul Nokia 9 PureView... alternativa la compactele cu senzori mari?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
https://www.gsmarena...-news-35690.php

Arata binisor. Nu e ideal, dar gama dinamica e solida, functionalitatea e acolo iar la ISO mic nivelul de detaliu imi pare ridicat.

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cumva reusesc sa pacaleasca ochiul si/sau sa controleze zgomotul la iso mare. Pixel2:

Attached File  x1.jpg   161.88K   102 downloads   ->  Attached File  x2.jpg   313.28K   100 downloads

Edited by crokodilu, 25 February 2019 - 13:14.


#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Aham.
Ma tot uit si eu dupa unul nou, care sa-mi inlocuiasca S7-le (la asta ma dispera distorsiunile si e si cam prea wide pentru gustul meu).
Ce sa fie, ce sa fie ... oricum ceva cu Android One.
Astept sa vad ce zice si DxO.

Edited by Taxon, 25 February 2019 - 13:16.


#4
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Nokia 9 = mult si prost

Pixel 1-2-3 = putin si bun

La camere ma refer.

#5
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postcrokodilu, on 25 februarie 2019 - 13:07, said:

Cumva reusesc sa pacaleasca ochiul si/sau sa controleze zgomotul la iso mare. Pixel2:

Attachment x1.jpg   ->  Attachment x2.jpg

Wait... Ala e un tort de 'la multi ani' cu lumanari de biserica/cimitir pe el?

Adams family?

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 25 februarie 2019 - 13:23, said:

Adams family?
Cee.., n-avem voie?!

PS: era un scenariu ca sa testez functia foto a lui Pixel 2 si DR-ul aparatului, orice asemanare cu realitatea e pur intamplatoare..

Edited by crokodilu, 25 February 2019 - 13:29.


#7
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cat de departe au ajuns telefoanele...ce bine arata pozele alea in lumina putina.

Si cred ca au reusit asta lipind mai multe poze.

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 25 februarie 2019 - 13:32, said:

Si cred ca au reusit asta lipind mai multe poze.
Este simplu: pozeaza picaturi de apa, vezi daca apar miscate. Defapt face 5 simultan si le bibileste.


Poza cu lebada a nasolit-o, AI-ul n-a rezolvat penele, dar in rest aproape fara cusur, asta sperand ca totusi sunt facute cu Nokia nu cu FF/MF ceva.

Edited by crokodilu, 25 February 2019 - 14:04.


#9
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Pentru 5 camere trebuiau mai multe distante focale. Ar fi fost mai util asa pentru poze iola, vacanta, calatorii, etc., atunci cand nu merita scos aparatul de fotografiat din geanta.

Edited by edri, 25 February 2019 - 14:27.


#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cred ca au vrut una si buna, ma refer la focala, doar asa au putut obtine dr, iso, focus selectiv. Si cred ca vrea sa te puna in situatia in care sa nu mai iei in geanta o alta camera.

Edited by crokodilu, 25 February 2019 - 14:34.


#11
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Sunt singurul caruia i se par imaginile pline de zgomot si cu o textura de pictura in ulei? Parca lipsesc detaliile din poze.

#12
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Daca as vrea doar o focala, una si buna, as cumpara un Ricoh GR sau un Fuji XF care scot imagini bune fara sa fie nevoie sa combini 5 imagini diferite. Daca mai tragi si RAW cu telefonul acela, stai o saptamana pana poti sa faci urmatoarea fotografie, plus vreo 30mega de memorie, memorie  care in teren e mai simplu de schimbat la un aparat dedicat.

Edited by edri, 25 February 2019 - 14:44.


#13
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@aceton:

Zgomot exista in unele imagini. Nu imi pare a fi mai mult decat intr-o imagine trasa cu un D810 si impinsa spre aceeasi gama dinamica. Exista insa artefacte de la prelucrare.

Textura pare buna insa, mult mai buna decat ce am vazut in JPG-urile lui Fuji X-E2 si X-T2.

@edri:
128GB de memorie... cam cate cadre tragi sa umpli 128GB de memorie cu poze?
In ceea ce priveste viteza, nu am de ce sa ma plang cu telefoanele moderne. Nu sunt instante ca un DSLR dar nici lente cum erau compactele acu 10 ani.
Plus ca poti edita imaginea on the go si o poti impartasi cu prietenii.

Singurul lucru care ar fi putut face scula asta mai interesanta era daca avea focala fie de 24 fie de 35mm. 28mm, mie unui, imi par cam banali.

Edited by StefanSC, 25 February 2019 - 15:03.


#14
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
zgomot sau artefacte la zoom pe imagine?

#15
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 28.04.2003
mi se pare mie sau astia au aceeasi reteta de cacao dintotdeauna, procesor cu o generatie mai veche la bani de generatie noua?
Sample-urile alea desi au dinamic range-ul ok mi se par zgomotoase si cand dai zoom 100% arata de parca ar fi pictate in anumite zone.
Prima poza, aia cu prajituri are tablita aia cu preturi sau denumiri ce e acolo arsa ca nu se mai distinge nimic.
La aia cu fructul ala verde, efectul ala de camp de adancime pare artificial si fals, nu e smooth si placut.
La poza cu cosuri de rachita, desi are multi pixeli si detalii, parca nu e bine focalizat si a folosit un telefon cu murdarie pe amprenta.
La aia cu peisajul ala verde... unde sunt culorile, zici ca e aproape alb negru.
Doar alea alb negru par mai ok.
Aceleasi poze le poti obtine cu un telefon de 800 de lei cu o singura camera si google camera.
Suiedezii astia au inceput sa gandeasca ca chinezii, cat mai multe camere, cati mai multi megapixeli, cat mai multa prosteala pt fraieri.
Cum sa vi ma in 2019 pe flagship cu sd 845 si baterie cat pt juma de zi.

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postunpuisor, on 25 februarie 2019 - 15:10, said:

..
Aceleasi poze le poti obtine cu un telefon de 800 de lei cu o singura camera si google camera.
Suiedezii astia au inceput sa gandeasca ca chinezii, cat mai multe camere, cati mai multi megapixeli, cat mai multa prosteala pt fraieri.
..
Defapt e "o singura camera" de 12 mpx.
Vreau sa vad si eu o poza similara cu telefon de 800 lei, poti posta?

Edited by crokodilu, 25 February 2019 - 15:29.


#17
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View PostStefanSC, on 25 februarie 2019 - 15:02, said:

@aceton:

Zgomot exista in unele imagini. Nu imi pare a fi mai mult decat intr-o imagine trasa cu un D810 si impinsa spre aceeasi gama dinamica. Exista insa artefacte de la prelucrare.

Textura pare buna insa, mult mai buna decat ce am vazut in JPG-urile lui Fuji X-E2 si X-T2.


Sa nu fiu inteles gresit, toate pozele imi plac doar ca aveam asteptari mai mari si tot compar pozele cu cele facute de Huawei P20 Pro si parca incerc sa gasesc un motiv sa fac schimbarea.

#18
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,904
  • Înscris: 14.11.2004
Bokeh-ul se poate configura si eventual elimina.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate