Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Navigation Bar cu fundal negru si simboluri albe in orice aplicatie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Am un telefon Meizu cu doua modalitati de navigare: clasicul nav bar si navigarea cu ajutorul butonului frontal care e si senzor de amprenta: atingere e Back, apasare e Home iar lista de recente apare cand fac slide in sus din partea de jos a ecranului. Cea din urma se numeste mBack.

Fiindca nu sunt prea multumit de mBack, doarece de multe ori afisez Recents atunci cand fac un mic slide in partea de jos a tastaturii Gboard (si nu numai), am activat NavBarul. Totusi, sunt nemultumit de aspectul acestuia: in aplicatii este cu fundal deschis la culoare (nu pare a fi alb ci un gri deschis) si simbolurile Back, Home si Recents gri inchis iar in home screen este cu fundal transparent si simboluri albe.

Avand in vedere ca telefonul are ecran Amoled, am incercat, cu ajutorul aplicatiilor, sa fortez fundalul negru pentru navbar, deoarece imi place mai mult cum se vede acest navbar - pare ca este o continuare a marginii de jos a telefonului, negrul ecranului Amoled fiind cat se poate de negru, precum marginile de sus si jos ale telefonului. Problema care a aparut prin fortarea fundalului navbar-ului in negru este ca cele 3 simboluri au ramas tot inchise la culoare, doar in home screen ramanand albe si fundalul transparent. Asadar, nu se vad in restul aplicatiilor, confundandu-se cu fundalul negru al navbar-ului.

Asadar, toate aplicatiile importante pe care le-am incercat, de modificare a aspectului barei de navigare, se pare ca nu pot sa inverseze cele 3 simboluri atunci cand fundalul barei este negru.

Si acum intrebarea pentru voi: stiti vreo metoda sa fortez navbarul sa afiseze culoare deschisa pentru cele 3 simboluri indiferent de fundalul barei, atunci cand NU sunt in home screen? Telefonul are root prin metoda stock oferita de Meizu (deci nu am SuperSU sau Magisk) dar nu are custom recovery, deoarece bootloaderul e blocat si nu se poate debloca prin nicio metoda. Asadar, pot face modificari in zona System, daca sunt necesare dar nu pot beneficia de pe urma unor module Xposed care, din cate stiu, pot face ceea imi doresc.

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Joaca-te cu Substratum: https://play.google....jekt.substratum
N-ai zis ce model de Meizu ai, asa ca incearca 'sa sapi' pe forumurile de afara (poate gaseti ceva chiar pe XDA)... Spor!

#3
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 Lesbianu, on 25 februarie 2019 - 12:36, said:

Joaca-te cu Substratum: https://play.google....jekt.substratum
N-ai zis ce model de Meizu ai, asa ca incearca 'sa sapi' pe forumurile de afara (poate gaseti ceva chiar pe XDA)... Spor!
Voi incerca si cu Substratum, multumesc de sugestie. E vorba de Meizu Pro 7 (Android 7.0), pe platforma Mediatek. Am cautat pe forumurile straine, dar nu am gasit nimic referitor la aceasta chestiune. Daca s-o fi discutat pe cele rusesti sau chinezesti, chiar nu am cum verifica.

LE: se pare ca Substratum si Substratum Navbars nu functioneaza, ori din cauza ca sistemul nu e compatibil OMS (Substratum functioneaza in mod Legacy) ori din cauza Android 7.0 si nu 7.1 si mai sus ori din cauza root-ului stock. Totusi, functia root a fost acceptat si activata cu succes, dar in Substratum Navbars, daca bifez System UI Navigation si aleg o tema, am doar optiunea Install selected. Daca o aleg, imi spune ca trebuie sa restarteze. Dupa restart nu e nimic modificat in navbar. Mai incerc si cu alte aplicatii navbar pentru Substratum...

Attached Files


Edited by cris2d2, 25 February 2019 - 13:48.


#4
[F][u][z][z][y]

[F][u][z][z][y]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 14.04.2006
eu folosesc asta: https://play.google....swipenavigation

Este mult mai bună decât bara de navigare, ar trebui introdusa ca opțiune standard în android, dacă ar fi după mine...

#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 [F][u][z][z][y], on 02 martie 2019 - 02:54, said:

eu folosesc asta: https://play.google....swipenavigation

Este mult mai bună decât bara de navigare, ar trebui introdusa ca opțiune standard în android, dacă ar fi după mine...
Nu ma pot obisnui cu gesturile, am incercat deja alta aplicatie (Fluid Nav Gestures) dar mi se pare ca pierd prea mult timp cu acestea, fata de un simplu touch. In plus, telefonul are implementat un swype, atunci cand bara de navigare e ascunsa si fac swype de jos in sus pentru Recents. Tocmai de aceea as fi vrut nav bar negru, ca sa scap si de acest gest (care se dezactiveaza cand e activ nav barul).

Edited by cris2d2, 02 March 2019 - 08:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate