Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Facturare SRL către o persoană fizică

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
contaplus

contaplus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.01.2014
Salutări!

Am un SRL și urmează să prestez servicii de web design pentru un client din Uniunea Europeană, persoană fizică, pentru următoarele șase luni. În acest caz, sunt suficiente contractul și factura lunară pentru prestări servicii?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da, este suficient

#3
contaplus

contaplus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.01.2014
Nu este nevoie de casă de marcat, pentru a elibera o chitanță?

#4
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Nu, daca banii sunt virati in cont.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
de unde cumperi factura cumperi și un chitanțier

#6
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
De ani de zile nu se mai poate emite chitanta pe persoana fizica.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Factura si contractul sunt indeajuns. Cel mai simlu (cu banii) sunt viramentul bancar.

@EMPP: programul de facturare le poate scoate imediat, nu mai sunt necesare tipizatele.

@danwd: chitanta poate fi folosita in loc de bon fiscal (a se vedea OUG 28/1999, sper sa nu se fi schimbat ceva intre timp).

Edited by Pololica, 25 February 2019 - 11:54.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

(8) In cazul defectarii aparatelor de marcat electronice fiscale, pana la repunerea in functiune a acestora, operatorii economici utilizatori sunt obligati sa inregistreze intr-un registru special, intocmit in acest sens, toate operatiunile efectuate si sa emita chitante, in conditiile legii, pentru respectivele operatiuni si facturi, la cererea clientului. Obligatia privind inregistrarea operatiunilor efectuate intr-un registru special nu se aplica operatorilor economici care desfasoara activitatea de transport in regim de taxi.
   Modificat de art.I pct.1 din OUG 8/2015
  (81) In cazul prevazut la alin. (8), operatorii economici utilizatori au obligatia sa notifice imediat distribuitorul autorizat sau unitatea de service acreditata, astfel incat utilizatorul sa poata sa faca dovada comunicarii notificarii la distribuitorul autorizat sau unitatea de service acreditata, in fata organelor de control. La momentul comercializarii aparatului de marcat electronic fiscal sau ulterior, partile contractante stabilesc modul in care operatorul economic notifica distribuitorul autorizat sau unitatea de service acreditata in cazul defectarii aparatului de marcat electronic fiscal. Notificarea efectuata in alt mod decat cel stabilit de partile contractante nu este valabila.
  Completat de art.I pct.2 din OUG 8/2015
   (9) Se interzice operatorilor economici care, potrivit legii, au obligatia de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale si de a emite bonuri fiscale cu acestea, sa inmaneze clientilor documente care atesta plata contravalorii bunurilor achizitionate sau serviciilor prestate, altele decat bonurile fiscale, cu exceptia situatiei prevazute la alin. (8).
   (10) In cazul in care operatorii economici prevazuti la alin. (1) nu inmaneaza clientului bonul fiscal sau inmaneaza un alt document decat bonul fiscal, cu exceptia situatiei prevazute la alin. (8), clientul este obligat sa solicite operatorului economic inmanarea bonului fiscal.


  "(101) In cazul in care operatorii economici prevazuti la alin. (1) refuza emiterea si inmanarea bonului fiscal clientului, cu exceptia situatiei prevazute la alin. (8), acesta din urma are dreptul de a beneficia de bunul achizitionat sau de serviciul prestat fara plata contravalorii acestuia."
Poți emite chitanță doar dacă ai casa de marcat defectă și doar după ce ai notificat defecțiunea la cel ce-ți asigură mentenanța. Dacă nu ai achiziționat casă de marcat fiscală nu poți presta către persoane fizice.

#9
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Poti presta catre PF daca incasezi banii in cont, POS sau plata online cu cardul. Fiind persoana din UE (citim si ce scrie initiatorul, da?), emiti factura si el face plata prin transfer bancar sau plata online cu cardul (daca ai asa ceva implementat).

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008

 danwd, on 25 februarie 2019 - 11:45, said:

De ani de zile nu se mai poate emite chitanta pe persoana fizica.
de unde ai scos asa ceva,tare sunt curios

#11
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Nu ai nevoie de chitante sau case de marcat decat daca incasezi numerar. Nu cred ca este cazul tau.

Contract --> factura fiscala --> plata prin OP

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Art. 1. - (1) Operatorii economici care incaseaza, integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amanuntul, precum si a prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
Eu nu găsesc excepții, plata cu ordin de plată fiind un substitut de numerar.

Modificările sunt din 2015 așa că @danwd are dreptate.

Edited by MembruAnonim, 25 February 2019 - 12:41.


#13
contaplus

contaplus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.01.2014
Și daca renunț la SRL, iar colaborarea va fi de la PF la PF, cum procedez în ceea ce privește facturarea?

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O PF (atenție, nu PFA) nu poate emite factura. Nu are drept de emitere a documentelor fiscale ca firmele.

#15
contaplus

contaplus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.01.2014

 Pololica, on 25 februarie 2019 - 13:01, said:

O PF (atenție, nu PFA) nu poate emite factura. Nu are drept de emitere a documentelor fiscale ca firmele.

Ai dreptate, mulțumesc frumos pentru răspuns.

#16
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

 ceanu1980, on 25 februarie 2019 - 12:30, said:

de unde ai scos asa ceva,tare sunt curios

Din experienta proprie, respectand reglementarile Codurilor Fiscale si a legilor pentru SRL-uri emise de guvernele  Romaniei in decursul anilor.
In postul #8 ai toate explicatiile, nu mai are rost sa revin.
Solutia cea mai simpla pentru initiator este sa emita INVOICE (factura externa) si sa incaseze contravaloarea in cont.

#17
contaplus

contaplus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.01.2014
Important e că am aflat că nu este nevoie de casă de marcat și că pot să emit factură cum am făcut și până acum pentru alte firme.

#18
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 29.12.2016

 MembruAnonim, on 25 februarie 2019 - 12:40, said:

Eu nu găsesc excepții, plata cu ordin de plată fiind un substitut de numerar.

Modificările sunt din 2015 așa că @danwd are dreptate.

Am avut si eu un control de la ANAF in 2016, si mi-au spus ca nu mai am voie sa dau chitante deloc. Intotdeauna sa dau bon fiscal si, la cererea clientului (chiar si persoana fizica daca-mi cere), sa ofer si factura pentru banii achitati numerar.

Edited by 2Unlimited, 25 February 2019 - 13:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate