Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

OSCAR 2019.Premii.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Apropo ce naiba a cautat Serena Williams la oscaruri nu inteleg....e cumva actrita?

#38
dmx85

dmx85

    antrenor dã jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009
De cam multa vreme premiile Oscar nu mai sunt un reper pt filmele bune, ci mai degraba un instrument de propaganda care face mai mult rau decat bine. Si asta o spun io care nu-s deloc rasist. Filmele care intra in competitia de Oscar ar trebui sa indeplineasca alte criterii decat cele legate de propaganda pro sau anti subiecte sociale sensibile, iar performanta actorilor nu ar trebui sa tina cont de culoare, etnie samd. In fine, nici filmele de anu' trecut n-au fost cine stie ce astfel incat sa existe un favorit care sa merite incontestabil marele trofeu.

Io n-am vazut niciunu' dintre filmele alea, da' intentionez sa ma uit la cateva: Green Book, ala al lu' Spike Lee, Bohemian Rhapsody si imca 1 sau 2. In rest, nu ma pasioneaza deloc subiectele si n-o sa stau acuma sa ma chinui sa ma uit la toate doar pt ca au fost nominalizate la Oscaru' u' peste prajit.

#39
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostI2O, on 26 februarie 2019 - 15:05, said:

Apropo ce naiba a cautat Serena Williams la oscaruri nu inteleg....e cumva actrita?
Intrebarea este de ce nu a fost si Halep acolo, ea de ce nu a fost invitata? Serena vad ca umbla pe la toate evenimentele mondene, este chemata peste tot, a fost si la nuntile regale din Marea Britanie, toate celebritatile se inghesuie sa o cunoasca, dar Halep saraca trebuie sa se multumeasca cu evenimente si petreceri provinciale de aici din Romania.

#40
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Nici eu nu sunt de acord cu toate nominalizarile din anul acesta, daca era dupa mine zbura black panther din lista si intra hereditary plus the house that jack build si annihilation.
Insa nu stiu alte filme care ar putea sa castige ceva, green book merita categoriile castigate, roma merita cel mai bun film dar netlix si academia nu-l iubeste, alte schimbari nu-mi vin acuma in minte.

#41
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostPopaXXX, on 26 februarie 2019 - 16:42, said:

Intrebarea este de ce nu a fost si Halep acolo, ea de ce nu a fost invitata? Serena vad ca umbla pe la toate evenimentele mondene, este chemata peste tot, a fost si la nuntile regale din Marea Britanie, toate celebritatile se inghesuie sa o cunoasca, dar Halep saraca trebuie sa se multumeasca cu evenimente si petreceri provinciale de aici din Romania.
Poate pentru ca nu e neagra....
Peste tot negri sunt pupati in coor si albii huliti,meeto si alte fenomene bizare care arunca cu rahat in albi
Nu am vazut inca vreun negru acuzat de miscarea metoo....

#42
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostI2O, on 26 februarie 2019 - 18:14, said:

Nu am vazut inca vreun negru acuzat de miscarea metoo....
E Bill Cosby, asta a drogat si violat multa vreme femei, mai nou si lui R. Kelly i s-a cam infundat, a fost arestat dar eliberat pe cautiune deocamdata.

Oricum, la Oscaruri sunt invitate o gramada de personalitati, care nu au neaparat legatura cu filmul: sunt acolo si cantareti, sportivi, scriitori, creatori de moda, afaceristi, s.a.

#43
JohnnyBravos

JohnnyBravos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.02.2019

View PostAlexandru H., on 26 februarie 2019 - 02:20, said:


Nu sunt fan BP dar a meritat in intregime Oscarul pentru costume. E probabil cea mai buna parte vizuala a sa - diversitatea si culoarea costumelor. Cred ca la scenografie a scartait - scena ultimei lupte e super proasta dar acolo poti da vina si pe calitatea inferioara a CGI-ului. La sunet a fost nedreptatita Roma - superioara din acest punct de vedere.


Daca e asa, de ce nu i-au dat premii   lui Avengers Infinite Wars care a avut a avut cea mai bogata distributie din istorie si  pe Thanos,  cel mai  infricosator antagonist  (cam CGI ce-i drept)  de la Joker, Voldemort, Sauron si Darth Vader incoace?  Plus ca a scos 2 miliarde profit.

#44
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am vazut you were never really here cu Joaquin Phoenix...pai Joaquin Phoenix chiar e actor fata de toate panterele negre sau ce dracu au mai avut ei pe la oscar.....
Nici macar nu l-au nominalizat.....nesimtire curata

#45
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
Tocmai am văzut Green Book.
10/10 din partea mea.
Ce-i drept, cultura mea cinematografică are la temelie Hot Shots!, Naked Gun sau Dirty Rotten Scoundrels, Alien și Aliens, dar Green Book e un film minunat.

#46
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007

View PostSabinatu, on 28 februarie 2019 - 01:19, said:

Tocmai am văzut Green Book.
10/10 din partea mea.
Ce-i drept, cultura mea cinematografică are la temelie Hot Shots!, Naked Gun sau Dirty Rotten Scoundrels, Alien și Aliens, dar Green Book e un film minunat.

E un film cuminte si as zice agreabil pentru oamenii normali ce privesc istoria complicata americana cu detasarea generatiei ce nu mai are nici in clin nici in maneca cu ea.

Criticii inversunati ai filmului doreau o productie razboinica, controversata, sangeroasa, care sa creeze scandal si sa aiba ca punct de capatai prezentul - vazut ca o revitalizare a trecutului. Sa ne uitam la BlackkKlansman - care pana la urma e la fel - povestea unei perioade ce azi ar parea imposibila (KKK-ul nefiind doar o gluma proasta) - dar care se finalizeaza cu imagini de la Charlottsville - dand impresia ca nimic nu s-a schimbat, ca raul e inca prezent si ca oamenii trebuie sa fie in continuare vigilenti si activi.

Quote

Daca e asa, de ce nu i-au dat premii   lui Avengers Infinite Wars care a avut a avut cea mai bogata distributie din istorie si  pe Thanos,  cel mai  infricosator antagonist  (cam CGI ce-i drept)  de la Joker, Voldemort, Sauron si Darth Vader incoace?  Plus ca a scos 2 miliarde profit.

Ca sa fie o chestie clara - cei care nominalizeaza filmele pentru Oscar nu sunt fani Black Panther. Nu sunt fani ai filmelor de actiune, cu super-eroi, nu sunt fani horror, nu sunt fani comedii romantice, buddy comedies sau orice e identificat cu low-brow stuff. S-a propus anul trecut sa se faca o noua categorie dedicata filmelor populare - s-a refuzat ideea (care nu era rea - nu e o idee proasta sa dai un premiu unui film care a adus sute de mii / milioane de oameni in fata ecranului). Black Panther a fost bagat ca un soi de compromis - caci altfel ar fi fost nominalizat pentru respectiva categorie. Si nu, nu a fost cel mai bun film cu supereroi a anului trecut dar a fost ales exact pentru ca a fost si cel mai controversat, dezbatut si pana la urma creator de buzz si interes pentru Oscaruri. Nu stiu daca iti dai seama dar ceremonia aia e o afacere ce de cativa ani tot pierde spectatori - scandalul face parte din PR-ul normal in aceste situatii.

#47
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ahahah..sau ofensat negroteii ca de ce joaca un alb intr-un film de negrii
Mari scarbe mai sunt negrii astia...pe langa rasismul jegos care il au in ei

https://www.digi24.r...stenire-1088337

Edited by I2O, 01 March 2019 - 22:39.


#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Am zis si eu ca a inceput sacanadlul - pe pagian anterioara.
N-am dat link ca era proaspat - nu era nicio referire in presa si n-am avut chef sa postez mailul producatorului.

#49
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu am bagat de seama...sau poate ca am uitat de postu tau....

#50
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
Am crezut că glumiți, că nu pricepeam cum poa' să-i treacă prin tărtăcuță cuiva că filmul e rasist.
Dar am găsit și eu asta:
https://www.refinery...ey-family-story

Deja s-a ajuns ca în teatrul lui Ionesco cu corectitudinea politică...

While speaking about racial progress in America since the '60s (especially regarding hate speech), Mortensen used the n-word in full. “For instance, no one says n— anymore,” Mortensen said. In a tweet, journalist Dick W. Schulz described the immediate change in the theater's atmosphere following Mortensen's slip-up: "The oxygen immediately left the room."

#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Asta e o problema interesanta - un alb nu are voie sa-i zica unui negru "nigger".
Insa negrii folosesc cuvantul si in ziua de azi.

Si am cautat mailul ala, daca vreti sa cititi: https://twitter.com/...895929681915908

#52
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
Așa e. Pe Michael Richards (Kramer din Seinfeld) pur și simplu l-au linșat după ce s-a certat cu niște negri la un spectacol de-al lui.


#53
dmx85

dmx85

    antrenor dã jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009
Am vazut si io Green Book aseara. Mi-a placut mult, a fost foarte distractiv, mi-a adus putin aminte de o alta comedie buna mai veche: My Cousin Vinny. Cred ca filmu' ar fi fost si mai reusit daca era facut acum 20-25 de ani si i-ar fi avut in distributie pe Joe Pesci si Morgan Freeman.

Legat de premiul Oscar, nu stiu daca merita sau nu, da' conteaza mult si cu ce filme concureaza. Oricum, e unul dintre foarte putinele filme care au castigat Oscaru' in ultimii 10-15 ani care mi-a placut, sau m-a interesat sa-l vad.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate