Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare masina de gaurit si infiletat (bormasina)

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
danutzola

danutzola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 31.08.2007
Vreau sa achizitionez o masina de gaurit/insurubat cu care sa pot da gauri in lemn/metal. As merge tot pe Bosch, dar unul care sa aiba putere, acumulator si geanta 🤪 Buget pana in 800ron.
Am unul Easydrill 1200, dar nu are putere de dat gaura in pal. Mentionez ca e doar pentru utilizare ocazionala (urmeaza sa imi fac o mobila).
Oare ce imi recomandati? Mersi!

Edited by danutzola, 24 February 2019 - 22:42.


#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am varianta un pic mai scumpa, Bosch GSR 120 si da gauri in pal fara probleme.
Dar avand EasyDrillul deja, e posibil sa-ti doresti altceva de putere mai mare(ma gandesc).
Pentru mine e mai mult decat suficienta, se descurca la orice job mai ales in regim hobby.

Poate ai acumulatorii dusi, mi-e greu sa cred ca nu poti da gauri in pal cu Easydrillul.
Sau.. ce fel de gauri?

#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
cu "rahatul" ala de Easydrill nu dai decat gauri in placaj, dar doar dinala subtire. Hitachi/HiKOKI, Black&Decker, Bosch sau Makita au niste bormasini super. Daca alegi cu acumulatori, alege cu acumulatori de peste 12V. 14,4V sau 18V. Daca iei ceva de calitate o sa iti multumesti ca ai dat banii cu cap. Nu sari la alea ieftine facute pe vapor, pentru ca motorul o sa se duca daca vrei sa faci ceva semnificativ cum ar fi gaurire metal sau PAL de 18mm la "foc automat". Geanta poti sa iti iei tu, dar majoritatea vin intr-o "servieta" de plastic din cate stiu.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
am jucaria asta - daca o gasesti sa o cumperi face toti banuti
ps. cauta o masina sa aibe 18v 4ah

Edited by STARTREK1, 24 February 2019 - 23:28.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Pana la cati mm diametru vrei sa dai uzual gauri in PAL si lemn ?

Bormasinile se aleg si in f. de preferinte subiective, ergonomie, greutate, culoare, oferta, furnizor si oferte furnizor, oferte speciale producator, etc.

Cunosc producatori de mobilier care lucreaza zilnic de 4 ani cu Bosch GSR 10,8 2 Li redenumit mai nou GSR 12V-15 insa sunt practic identice inclusiv la acmulatori redenumiti si ei dar care au exact accesi tensiune.
In treapta 1 e specificata ca da gauri pana la 25mm in lemn.
In practica la nevoie da si cu freza de 35mm de balamale, dar nu este recomandat sa faci uzual asa ceva, mai ales prin mai multe straturi de PAL pt trecut cabluri sau altceva, pt. ca sigur uzezi angrenajul, dar si motorul si variatorul de turatie prin care trec zeci de amperi.
Strange lejer holtzsuruburi de 6x60 in dibluri sau cu pregaurire, strange si eurosuruburi de 7x70 cu pregaurire dedicata in 3 trepte, strange so-so si 6x80 si 6x100 la care in caz de nevoie ai ambreajul autoblocant cu care poti sa strangi si manual flosind scula pe post de cheie, insa in general strange suficient si singura. Ingroapa fara probleme 4x30 chiar si in treapta 2, fara zencuire, chit ca e o aberatie sa ingropi fara zencuire pt ca slabeste f mult rezistenta imbinarii, dar din pacate este o tehnica foarte comuna de cuplare cu 4x30. De la 4,5 ai floare mai mare (nu doar miez aproape dublu de gros) si nu mai ingropi nici cu scula mult mai puternica pt ca macina materialul si se invarte in gol, fiind obligat de la 4,5 a faci zencuire. La MDF trebuie zencuire si la 4.
Cunosc montajisti care folosesc de 4 ani asa ceva zilnic, pt uz industrial de fabricat si montat mobilier, si in atelier si pe teren, si de abea dupa 4 de profesional trebuie sa repar una din ele, urmeaza sa vad daca ddoar blocul electronic sau si altceva.
Pe 12V-15 chiar scrie pe ea ca este heavy-duty.
E o clasa superioara, peste 120...
Au in prezent acumulatori compacti de 2Ah, 2,5Ah, 3Ah, cat si de 4 si 6 Ah cu soclu.
Cate 2 de scula e un kit normal.
Cu cei de 2 acumulatori are deja o autonomie foarte mare, si avand 2 acumulatori si incarcator de 3Ah care incarca in 40 de minute, nu ai treaba.
De fapt pt uz casnic si o singura incarcare te tine mai multe lucrari.
Atentie, exisdta si acumulatori mai vechi de 1,5 si 1,3 Ah, insa nu recomand, se uzeaza mai repede si trebuie incarcati mai des de unde iar se uzeaza si mai repede si scade capacitatea pana la un nivel ridicol de mic.
Se gaseste si rebranduita Wurth, gri in loc de albastru, si probabil Wurthurile sunt mai bune.
GSRurile sunt facute de obicei in Malaezia. Pe Wurth nu scrie, e trecuta doar adresa din Germnia, posibil sa fie facute in Germania sau tot in Malaezia.
Pt 35mm si carotari de 60 pt capac trece cablu etc, recomand bormasina pe cablu sau eventual inca una pe acumulator de putere foarte mare, care insa sunt foarte grele si necesita si buget larg pt ele si pt acumulatorii pe doua randuri ca sa traga 40 amperi - poate cu modele noi de genul core cu celule 20700 sa traga 35 A si din compacti.
GSR 10,8 2 LI / 12V-15 sunt specificate 30 Nm hard si 15 Nm soft, poti sa ignori la toate sculele fara impact tangential valoarea hard pt ca e o prostie care se refera la strangerea in soc cinetic din inertia de rotatie a mandrinei/rotorului/engrenajelor si asta in T2 la viteza maxima, total aiurea.
Cea reala este 15 Nm si este arhisuficienta, mai ales pt 960 grame cu acumulator cu tot.

Pt strans 7 x 200, gauri de 35 uzual, carotari de 60mm, etc, e nevoie de una de minim 45 Nm real - soft torque, care ar insemna o valoare hard de 80 -115+...mult mai grea si mult mai scumpa cu acumulatori mari pe doua randuri, dar care se poate atinge lejer cu una pe cablu de 700 W mai ales cu doua trepte pusa in T1, sau cu reductor fix dar turatie mica.

Alte scule la moda acum sunt Wurth de 14,4 si 18V care sunt clone de GSR 14,4 2 Li ( varianta de GSR cu plus in denumire e on idee mai puternica)
Sunt o idee mai puternice (putin) dar angrenajul este identic cu cel de la cea de 10,8V, deci nu mai sunt specificate heavy duty...
Astea toate 6 ( 4 Bosch cu si fara plus si 2 Wurth) sunt inca relativ usoare, mai ales cele de 14,4 care au mai putine celule in acumulatorii compacti.

Festool T18 Compact si necompact nu-ti intra in buget si oricum se duce al 1,5 Kg cu cei compacti de 3,1 Ah si inca 0,3 Kg cu acumulatorii normali de 6,2 Ah.

Makita DDF 480 are 54 Nm hard si 36 Nm soft si ramane in 1,54 Kg cu acumulatorii compacti de 2Ah, insa pt cuplu mare si autonomie mare recomand acumulatorii de 3/4/5/6 Ah care sunt mai grei cu +0,3 Kg.
DDF 480 e brushless dar are motor cu turatie mare si ventilatorul face mult zgomot.
DDF 482 e cu perii (carbuni) dar are fiabilitate mai mica in zona ambreiajului.
DDF 484 brushless e ceva mai grea si oricum cu turatie mai mare trage si mai mult curent deci nu as pune acumulatori compacti la ea.
DDF 485 e noua, tot brushless are putere ceva mai mica, cred ca e OK insa inca n-am pus mana.
DDF 481 e modelul f puternic varf de gama, insa mult mai grea.
DDF 483 e varianta compacta de 18V, e mai usoara fiind si mai firava, deci nu ma convinge, dar probabil e OK.
Toate au si varianta DHP cu percutie, ceva mai grele.
Mai exista si din generatia anterioara unele OK, altele cu probleme de fiabilitate - mai ales cele cu percutie.
Trecand la modele si mai vechi din gama entry level dar OK, minim ceva decent ar fi DDF453 insa nu cu acumulatorul de 1,5 Ah cu care vine uzual ci cu cel de 2Ah, desigur 2 bucati. Are 42 Nm hard si 27 Nm soft care e cel real - strange mai usor 6x100 dar tot nu e recomandata pt gauriri si insurubari grele, deci avantajul este nesemnificativ, insa e clar mai mare si mai grea decat GSR 12V-15.

Hilti SF 6-A22 de 22V nominal e un model mai nou Hilti care are in jur de 1,5 Kg avand totusi cuplu mare 80 hard si 50 soft care e cel real, o performanta foarte atipica pt Hilti carea vea scule f grele. Cred ca e valabil cu acumulatorii compacti, si probabil cu cei pe doua randuri mai creste masa cu 350-400 grame ( sunt si cu 2 x 6 celule).

Desigur ca sunt o gramada de alte modele.
Sunt si altele OK, sunt insa si multe teapa, si la Bosch si la Makita si cu atat mai mult la altii.
Dewalt a inceput sa dea si tepe de la o vreme, au cateva care se strica repede pe langa altele care inca sunt bune.
La Makita multe de 10,8/12 cu litiu nu au cuplu destul, cu toate ca pe NiCd erau f bune, si au si acum cateva bune inclusiv pe 10,8.
Evita seria G de 14,4 si 18V de la Makita, e o gama separata, necompatibila cu restul sistemului, si au doar acumulatori de 1,3/1,4 si1,5 Ah, si sunt si cu performante reduse si la putere si la fiabilitate.

Edited by loock, 25 February 2019 - 00:05.


#6
danutzola

danutzola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 31.08.2007
Va multumesc tuturor pentru recomandari si sfaturi! Da, vreau sa o folosesc si pentru frezare la balame sau cu carota. Easydrill-ul meu e ca si nou, cred ca l-am incarcat de 3 ori de cand il am, doar ca nu are puterea la care m-as fi asteptat.

Am gasit 2 modele cat de cat acceptabile pentru bugetul meu: GSR 140-LI, 14 V, 8mm, 18 nm - 582ron si GSR 18-2-LI Plus, 2 Ah, 24Nm, 1900 RPM - 700ron.

#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Despre GSR 18-2-LI Plus:
Avantaje: puternica, raport pret/calitate bun,
Dezavantaje: e un pic cam mare si mandrinele se pare ca sunt cam proaste, am citit ca si altii au avut probleme cu excentricitate la mandrina.

https://forum.softpe...4#entry22009831

Edited by kolfleading, 25 February 2019 - 10:23.


#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am un Bosch verde, 1200 W, dar cu fir. Mi se pare mai durabila decat astea pe baterii. De ce vrei neaparat cu baterie ?

#9
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Ia-ti una la priza, mai ales ca spui ca nu o folosesti des... pt 200 lei o sa te tina o viata.
https://www.shopexpe...de-gaurit-450-W

https://www.shopexpe...-percutie-550-W

Daca crezi ca iti trebuie cu acumulator:
https://www.shopexpe...-10.8V-2Ah-30Nm
Modelul asta de makita e mai comod decat bosch-ul cu acumulatorul in maner.

#10
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Makita brushless 18V, cuplu mare, consum mai mic în comparație cu motoarele pe perii, încărcare ultra rapidă, practic sunt indestructibile restul filetantelor nu prea merită, mă refer la cele cu perii pe cărbune. Eu aş lua-o pe ASTA cu percuție chiar dacă-i SH muncită văd că englezul o oferă cu un acumulator și încărcătorul rapid DC18RA, doar încărcătorul valorează jumătate din sumă. Posted Image

Makitele astea japoneze au o mecanică foarte solidă, îi dau omor la una brushless cumpărată de pe ebay de peste 5 ani și nu dă semne de oboseală ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 25 February 2019 - 13:07.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

 aurick86, on 25 februarie 2019 - 11:52, said:

Ia-ti una la priza, mai ales ca spui ca nu o folosesti des... pt 200 lei o sa te tina o viata.
https://www.shopexpe...de-gaurit-450-W

https://www.shopexpe...-percutie-550-W

Daca crezi ca iti trebuie cu acumulator:
https://www.shopexpe...-10.8V-2Ah-30Nm
Modelul asta de makita e mai comod decat bosch-ul cu acumulatorul in maner.

Sunt slabe toate pt utilizare generale, iar cea cu acumulatori este o mod deosebit o mare porcarie si o teapa incredibila.

Nu recomanda daca nu te pricepi.
Am si atras atentia ca majoritatea celor de 10,8 V de la Makita sunt teapa.
E una singura care are cuplu si fiabilitate decenta, dar are si ea niste probleme.
Alea f compacte au limitatorul de cuplu cu plaja pana la maxim 3,5 Nm care e deja superabsurd, si inca si mai rau - chiar si pe treapta de gaurire fara limitator se strica repede si scapa ca si cum ar avea limitator la cativa Nm, nu poti sa strangi calumea cu ea, nu e fiabila, se duce angrenajul.
Si eu preferam Makita, dar din pacate nu mai sunt cum erau odata, cel putin in gama asta.
La 10,8V (zis 12) DF332 e ceva mai OK la cuplu, dar are si ea probleme si oricum nu pot sa o recomand pt ca nu am folosit.si nu stiu cat de fiabila este.
GSR 12V-15 este heavy duty, are si cuplu suficient pt clasa ei, nu se compara cu ce ofera acum Makita la 10,8V
La cele pe cablu 450 W e cam putin pt uz general. Normal e 500-500+ pt gauriri mici si medii si 700-700+ pt insurubari, frezari de 35 si carotari de pana la 60mm.
Rotopercutata OK este GBH 2-26 si 2-28 la Bosch si la Makita HR2630 / 31, HR2470, HR2450 / 51 si DHR241 cu acumulatori. Era f buna si mai vechia HR2450 care are schimbator de directie electronic langa tragaci ( si DHR241 cu acumulatori are), celelalte sunt dupa moda de acum cu placa rotativa la perii, asemanator cu Bosch, dar la Makita e o constrctie mai solida. Apropo de asta, Bosch verde e o porcarie ridicola chiar din cauza schimbatorului care are placa rotativa la perii dar proasta rau, si actionata cu crosspin de langa trgaci care are un actuator care se rupe imediat, iar placa se topeste, nu are platini, nu are resorturi, este o cretinitate.

Edited by loock, 25 February 2019 - 14:19.


#12
danutzola

danutzola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 31.08.2007
Sa inteleg ca GSR 12V-15 va face fata la gauri in lemn si pentru frezare? Ca asa arata bine si micuta.

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

 Viorelsolar, on 25 februarie 2019 - 12:38, said:

Makita brushless 18V, cuplu mare, consum mai mic în comparație cu motoarele pe perii, încărcare ultra rapidă, practic sunt indestructibile restul filetantelor nu prea merită, mă refer la cele cu perii pe cărbune. Eu aş lua-o pe ASTA cu percuție chiar dacă-i SH muncită văd că englezul o oferă cu un acumulator și încărcătorul rapid DC18RA, doar încărcătorul valorează jumătate din sumă. Posted Image

Makitele astea japoneze au o mecanică foarte solidă, îi dau omor la una brushless cumpărată de pe ebay de peste 5 ani și nu dă semne de oboseală ! Posted Image

Acel DHP459 din generatia anterioara este varianta cu percutie, e mai grea, si nu e fiabila - la multe clantane angrenajul si cand o scoti din percutie...
Oricum trebuie si acumulatori calumea si e cam aiurea sa iei SH o Makita chinezeasca care oricum se gaseste usor si noua destul de accesibil.

Astea brushless (apropo, Makita a facut primele in anii '90 dar erau seria industriala) au si probleme, fac zgomot mare - viteza tangentiala a ventilatorului e prea mare, are diametru mai mare si turatie f mare, apoi driverul electronic este foarte scump !, variatorul cu tragaci e separat la makita si iar scump, si motorul e mai scump, pe langa angrenaj si altele. Si nici nu sunt toate fiabile.
Pe de alta parte DDF 482 cu perii nici e nu prea e rezistenta, se duce in zna lagarului din fata ambreiajului, asa ca nu prea ai ce face.
Eu am multe modele, inclusiv Makita DDF 480, si 6270 mai veche fara ambreiaj autoblocare, si Festool T18, si cateva Fein, si cateva Hilti, si modele mai grele si mai puternice si de la Makita si de la altii, dar 99% folosesc GSR 10,8 2 Li care a fost redenumita 12V-15.

#14
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai...Easydrill 1200 e pentru holsuruburi de maxim 4x60 cred... La 250 de lei si cu 2 acumulatori+geanta ce ati vrea sa faca?
La 800 lei cat are de investit initiatorul...ia scula buna. Dewalt de 18V de exemplu.

Insa...daca nu esti meserias si doar o iei pentru casa...n-as da 800 pe una cu acumulator... In 3-4 ani se duc si tu ai dat 2 gauri pe an cu ea.
Mi-as lua la priza clar. Pentru insurubat un holsurub in gardul din fundu' gradinii merge si Easydrill 1200. Am si eu unul. Slabut  intradevar. Iar acumulatorul cadou de 2.5Ah...e pacalici.. Tine cat ala de 1.5Ah.

Edited by mariovrs, 25 February 2019 - 14:31.


#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

 danutzola, on 25 februarie 2019 - 14:16, said:

Sa inteleg ca GSR 12V-15 va face fata la gauri in lemn si pentru frezare? Ca asa arata bine si micuta.

E un abuz sa dai gauri de 35mm cu ea, chiar daca reusesti.
Nu recomand sa o fortezi asa, este fortata si electronica prin care trec zeci de amperi (variatorul din tragaci), si motorul, si angrenajul, si reduci viata sculei care altfel ar fi incredibil de buna.

Pt. gauri de 35mm  vezi o Makita de 700W, eventaul pusa in treapta 1, sau cu reductor cu turatie moderata - poate sa fie si de 500-550 daca are turatie moderata ( 1200-500-2000 RPM)
Pe acumulator vezi Makita DDF 480 sau DHP 480, dar pt frezari de 35mm si carotari de 60 o recomand cu acumulatori mari cu doua randuri de celule, de 3/4/5/6 Ah, deoarece pe cei compacti de 2Ah care au un singur rand de celule, deci maxim 20A lejer cu cei compacti, ii abuzezi si le scurtezi viata si capacitatea abrupt.
Sau si mai bine Makita DDF si DHP 484 care au turatie mai mare, daca tot se accepta ca trebuie pusi acumulatori mai grei cu 300+ grame si la DDF480, deci nu mai conteaza asa mult greutatea. Am vazut si la ea afara kit cu 2Ah, dar nu recomand, se duc mai repede pt ca nu pot livra curentul tras de scula si sunt abuzati.
Mai puternice dar fara greutate f mare ar fi Hilti SF 6- A22 si SF 6H-A22, insa sunt overkill pt utilizare generala.

Edited by loock, 25 February 2019 - 14:38.


#16
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Makita sunt fabricate în China majoritatea, n-are nici o relevanță dacă nu scrie pe ele made in Japan, piesele tot alea sunt, în ziua de azi cu atâtea alianțe pentru mâna de lucru mai ieftină, greu se mai găsesc astea așa zis originale, eu încă n-am văzut falsuri chinezești Makita, or exista dar nu le-am aflat eu care sunt !

Am optat pentru scule de 18V, cu motoare brushless și doar de la Makita am încredere, pentru că folosesc aceeași acumulatori toată seria de scule de 18V, mai am și un fierăstrău pendular brushless Makita DJV182 fabricat în UK, dar am avut și autofiletante cu perii de la Bosch, însă nu mai vreau să aud de ele și caut să-mi adun toată seria de scule brushless de la Makita.

Mi se pare aiurea să ai un atelier plin cu tot felul de încărcătoare și acumulatori de la o mie de firme, în schimb eu am ales să folosesc doar una și bună !!!  Aș dori să-mi iau și o motocoasă Makita brushless care folosește 2 acumulatori înseriați de 18V, motorul fiind de 36Vdc brushless trifazic ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 25 February 2019 - 16:06.


#17
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

Quote

au si probleme, fac zgomot mare - viteza tangentiala a ventilatorului e prea mare, are diametru mai mare si turatie f mare

Păi tocmai asta mi-a plăcut la Makita, au o răcire extraordinar de bună, nici nu aș accepta scule care mă ard în palme și am prăjit destule în vreo 6 ani lucrați în Italia cu autofiletante de toate genurile, cauza principală fiind răcirea subdimensionată la cuplu greu ! Din fericire mă mai pricep oarecum și la electronică, controller-ul trifazic la brushless este simplu de reparat sau schimbat cu o chinezărie ieftină, iar variatorul electronic, nu este nimic altceva decât un banal potențiometru ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 25 February 2019 - 16:28.


#18
danutzola

danutzola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 31.08.2007
Va multumesc tuturor de informatii!
Pana la urma am sa raman pe cablu Bosch GSB 13 RE (334ron pe emag). Daca o voi folosi ocazional mai bine iau cu cablu si va fii mai ok ��

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate