Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Astra 5B bruiat de Statia Spatiala Internationala?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Va salut si daca nu postez unde trebuie, rog sa fie mutat acolo unde ii este locul.
Sa incep cu inceputul, locuiesc in Austria si am tv satelit de la Orange.
De ceva timp, am cand si cand probleme cu receptia satelitului. Stiu ca o sa ziceti sa verific antena, etc, etc.
Dar am verificat tot ce se poate in materie de receptie, si totul este ok, verificat chiar si cu orange telefonic.
Semnalul este acelasi tot timpul, putere de 84-86 si calitate de 92-94.
Problema se manifesta prin caderea semnalului calitate, pret de 2-5 secunde pe o perioada de maxim 15-20 de minute.
Ca un fel de bruiaj, doar calitatea cade. Am mai auzit de astfel de bruiaje datorita lunii, soarelui, curburii pamantului,etc.
Azi am instalat aplicatia statiei spatiale internationale si am observat ca ar avea traseul la un moment dat la coordonatele unde este pozitionat si satelitul Astra 5B.Atasez 3 foto.
Imi poate confirma cineva daca ar fii plauzibila aceasta teorie?
O seara placuta tuturor.

Attached Files



#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Stai să apară ăia cu pămăntul plat... Posted Image

#3
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Pe toate transponderele sau doar pe unele? Cablul pana la receptor pe unde trece? Eu zic ca daca te bruiaza ceva e local,un link radio ceva...

#4
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Teoria este plauzibila, dar in conditii extreme de receptie, la satelitii indepartati, si cu semnalul la limita. Tot odata satelitii pot avea mici deviatii de la orbita dar sunt corectate in timp real de sistemele de navigatie. Mai repede suspectez echipamentul receceptor- LNB de ceva probleme.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ceva antene de telefonie mobila in imediata apropiere? Vreun radioamator?Laboratoare medicale?
Fenomenul se repeta in aceleasi intervale de timp, sau aleatoriu?

#6
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
Ce aplicatie folosesti ?

#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postwb626ek, on 24 februarie 2019 - 20:04, said:

Problema se manifesta prin caderea semnalului calitate, pret de 2-5 secunde pe o perioada de maxim 15-20 de minute.

Nu e stația, are perioada de 91,20 minute iar bruiajul tău se întâmplă la 15-20 minute.
Poți să estimezi mai precis perioada la care apare bruiajul ?

https://ro.wikipedia...

P.S. Am făcut câteva simulări cu un calculator de orbite, chiar cu o orbită amplasată la o înălțime de doar 1 km ai perioada de 84 minute, deci pentru o perioadă de 20 minute iese din discuție că poate fi un obiect de pe orbită care să interfereze, nu poate exista un satelit cu o perioadă așa scurtă.

http://www.calctool....omy/earth_orbit

Edited by eugeniusro, 24 February 2019 - 21:13.


#8
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
oare pe orbita o fi vreun condensator umflat ?

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Ceva asemănător am pățit eu la Telekom. Artefacte pe HD și scădere puternica a calității când trecea unul cu detector de radar în mașină. Pana acum un am m=am chinuit. Au schimbat și antena și LNB.
Anul trecut însă a venit un tip super ce a reglat f bine antena cu aparatul lui. Pe STB indica maxim, dar pe aparatul lui doar 75%. Și de atunci merge ok. A ajuns spre 85% - 90% pe aparatul lui.

#10
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Gluma - negluma dar este dubios rău.
Cam la 2 săptămâni face asa în jurul orei 19 aici 20 în România, iar la 2 săptămâni în jurul ore 15, 16 ora României.
Antena telefonie am una la vreo 300 de metrii dar este în lateral mult. Spitalul este în spate la vreun km.
Ce este dubios ca face cam la aceasi ora o data pe zi.
Nu face din 20 în 20 de minute, ci la orele menționate mai sus, în special când e senin.
Cablul trece doar prin ușa termopan de la balcon, iar cablul este foarte gros,ceva ce se pune pe stâlpi.
Mai bănui sa fie și decodorul, am pus cablul la TV când face figuri, iar aici am cu totul alte valori, putere 55 și calitate 100.
Pe toate transponderele.

#11
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Poate o statie apropiata in max 2km de radiolocatie? chiar si un radioamator? sau alte interferente radio de la cu totul alte echipamente?

#12
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
De ce difera frecventa și rata simbol? Prima este la tv iar a doua la decodor.

Attached Files



#13
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
este aceeasi frecventa si aceelasi SER, difera doar calibrarea tunerului

#14
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Acelasi lucru il patesc si eu de vreo 1 luna,atat pe UPC cat si pe Digi (am un Dreambox care sta fix pe Intelsat).
Nu stiu daca se intampla si ziua,ca sunt la munca ,dar dupa ora 17-18 la fel se intampla.

Edited by george_eu25, 24 February 2019 - 23:04.


#15
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postwb626ek, on 24 februarie 2019 - 21:46, said:

Gluma - negluma dar este dubios rău.
Cam la 2 săptămâni face asa în jurul orei 19 aici 20 în România, iar la 2 săptămâni în jurul ore 15, 16 ora României.

Ce vecin ai care vine de la job după programul ăla ? Își pregătește omul masa la cuptorul cu microunde.

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,440
  • Înscris: 31.01.2010

View Postwb626ek, on 24 februarie 2019 - 20:04, said:

Imi poate confirma cineva daca ar fii plauzibila aceasta teorie?


Da, confirm, plauzibila deloc!
Statia spatiala este pe la 400Km altitudine, Astra pe orbita geostationara pe la 40Kkm, acoperirea fasciculului este nula.
Viteza cu care se deplaseaza "umbra" statiei pe pamint este in jur de 30.000Km/h, cum gaia sa simti asta pe receptor?
Adica 8333m/sec, deci la 100m proiectia statiei peste antena ai avea o cadere de apox 10msec.

Edited by Ion_Bumbu, 25 February 2019 - 00:22.


#17
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Microundele știu ca afectează doar semnalul wifi. Plus ca balconul și bucătăria sunt în colturi opuse.
Chestia este ca nu tot timpul se întâmplă, ci doar vreo 2-3 zile la ora 19, apoi după vreo 2 săptămâni la ora 15.


#18
casuta

casuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.12.2002
Pe langa receptorul de satelit sau de-a lungul firului dintre antena si STB exista vreun echipament DECT (functioneaza pe la 1800 MHz, telefon sau statie de baza standalone sau integrata intr-un modem gen Fritzbox - de la ISP) sau modem GSM/LTE? Cum s-a mai mentionat anterior, o ecranare imperfecta a cablului coaxial si a conectorului la intrarea in STB poate conduce degradarea semnalui RF din cauza interferentelor radio locale (tipic in banda 1-2 GHz la intrarea in receptor, mai rar in 11-12 GHz la intrarea in LNBul montat pe antena)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate