Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

m-am impotmolit in unghiuri

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#127
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 vata_pa_batz, on 27 februarie 2019 - 13:27, said:


ia si studiaza
cusaciiii.jpg

unghiul portocaliu e 90 + 22.5
unghiul negru e 111
devin egale cand scandura e verticala

 pufarin, on 27 februarie 2019 - 13:35, said:

...
cu unghiurile corecte ii iese foarte bine si cu jucaria aia...
poate ii mai trebuie un raportor bun sa masoare corect ungiurile fata de disc, nu prea m-as baza pe raportoarele circularului.

Edited by arg, 27 February 2019 - 19:19.


#128
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Devin un drac. Problema a fost deja sugerata deja in postarea 45, dar n-ai avut nicio strafulgerare, deoarece cunostintele tale de geometrie sint zero. O sa mai explic inca o data, de data asta pentru baietii destepti, care poate citesc topicul. Nu ma astept sa pricepi tu.

Initiatorul a masurat un unghi de 112,5° in prima postare. Unghiul suplementar, aka celalalt unghi cu latura comuna celui de 112, 5° are valoarea 180°-112,5° = 67,5°
Valoarea a fost adusa deja in discutie si reprezinta unghiul <VMO din figura atasata --> imaginea din mijloc
Se pune intrebarea, daca unghiul <MCV = <VMO

sin VMO = VO/VM
sin MCV = VM/VC

Cele doua unghiuri devin egale daca VO/VM = VM/VC

Adica VM^2 = VOxVC

In cazul unei piramide cu baza patrat este posibil, chestie greu pina la imposibil de verificat in cazul de fata. De asta am propus ca initiatorul sa masoare pur si simplu unghiul MCV, pe care il regaseste simplu pe scindura, pe care fixeaza peretii vaporului. Cum omul nu are un raportor, nu stie cum sa-l foloseasca, nu vrea...samd, ramine varianta in care un @arg da drumul la un program CAD si scoate in mod urechist niste valori. Nu este o problema foarte mare ca ina la urma sa se potriveasca si valorile date de "inginerul" @arg, mai ales ca scindura pe care vin prinsi peretii are si suprafata de contact cu peretii destul de mica. Asta nu inseamna, insa, ca raspunsul a fost corect.
In final astfel de teme reprezinta un avertisment la adresa inginerilor, care uita notiunile de baza ;)

#129
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

 arg, on 27 februarie 2019 - 19:22, said:


cu unghiurile corecte ii iese foarte bine si cu jucaria aia...
poate ii mai trebuie un raportor bun sa masoare corect ungiurile fata de disc, nu prea m-as baza pe raportoarele circularului.

Problema la jucaria aia sant jocurile foarte mari la glisiera pe care culiseaza raportorul, nu mai spun de firung care isi modifica unghiul fata de disc cand tai.

#130
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 pufarin, on 27 februarie 2019 - 20:41, said:


Problema la jucaria aia sant jocurile foarte mari la glisiera pe care culiseaza raportorul, nu mai spun de firung care isi modifica unghiul fata de disc cand tai.

Dar unghiul se poate masura. Ce e ala "firung"?

#131
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Poti masura unghiul, problema este ca nu il pote mentine pe durata taieturii, firung ii spun tamplarii la noi, vorbitorii de engleza ii spun fence, rolul lui este sa tina lemnul paralel cu panza ca sa iasa taietura dreapta.

#132
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 pufarin, on 27 februarie 2019 - 20:56, said:

Poti masura unghiul, problema este ca nu il pote mentine pe durata taieturii, firung ii spun tamplarii la noi, vorbitorii de engleza ii spun fence, rolul lui este sa tina lemnul paralel cu panza ca sa iasa taietura dreapta.

A da, am inteles. Pentru chestia asta se apeleaza la ghidaj. O bucata de scindura prinsa cu cleme rezolva problema

LE: asa ceva
https://www.google.c...i67.SrmzbxktAy4

Edited by vata_pa_batz, 27 February 2019 - 21:08.


#133
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@vata_pa_bat
cum determini tu inclinatia discului pentru scandura?
a masurand dupa ce ai taiat...

pai asa e si mai simplu dat iti trebuie un disc mare.
debitezi dulapul la 22.5, prinzi scandura de el si tai (scandura si dulapul) la 45 (fata de dulap). in felul asta te doare-n palarie de geometrie, unghiuri si masuratori...
dar pentru asta trebuie sa fi mester nu dom' profesor care viseaza la piramide.

 pufarin, on 27 februarie 2019 - 20:41, said:



Problema la jucaria aia sant jocurile foarte mari la glisiera pe care culiseaza raportorul, nu mai spun de firung care isi modifica unghiul fata de disc cand tai.
le mai strange, le mai gadila, le mai remasoara, etc.

Edited by arg, 27 February 2019 - 21:50.


#134
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 arg, on 27 februarie 2019 - 21:51, said:

@vata_pa_bat
cum determini tu inclinatia discului pentru scandura?
a masurand dupa ce ai taiat...


Aiurea!!! Am zios io undeva treaba asta, sau nu pricepi continutul unui text? Ar fi culmea sa-ti dau lectii si la limba ta materna

#135
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 arg, on 27 februarie 2019 - 19:22, said:

unghiul portocaliu e 90 + 22.5
unghiul negru e 111
devin egale cand scandura e verticala
@arg, te rog cand ai timp, poate calculezi respectivul unghi (cel care in cazul de fata a iesit 49,2),
a) pentru unghiul dintre baza si laterala piramidei  la 30°, 45°, 60° (inclinarea laterala a scandurii)
si
b) pentru unghiul dintre baza si muchia piramidei  la 30°, 45°, 60°
...
Interesant de vazut daca rezulta vre-o constanta, in cazul de fata cu unghiul de 90° in plan orizontal,
si apoi poate chiar pentru alte valori.

#136
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
@arg nu stie sa calculeze nimic. Credeam ca te-ai prins Posted Image

#137
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 vata_pa_batz, on 27 februarie 2019 - 22:18, said:

@arg nu stie sa calculeze nimic. Credeam ca te-ai prins Posted Image
corect, pun autocadul sa calculeze si verific ochiometric...

p.s. nu vorba ca nu stiu sa le deduc matematic dar efectiv nu am chef si rabdare sa le fac matematic.

 costeld69, on 27 februarie 2019 - 22:10, said:

@arg, te rog cand ai timp, poate calculezi respectivul unghi (cel care in cazul de fata a iesit 49,2),
cu formulele te ajuta vata... daca e in stare sa le scrie...

voi incerca sa le fac dar nu promit.

Edited by arg, 27 February 2019 - 22:38.


#138
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

 omuspan, on 27 februarie 2019 - 12:26, said:

Acum, nu vreau sa fiu cârcotaș dar de ce sunt unghiuri diferite între cele două CAD? Daca tot trebuie să semene balustrada cu prova unei bărci trebuia și o chilă.
Nu doresc sa para ceva grotesc, mai subtil si mai frumos; un element care sa aduca putin a prova unei lotci e de-ajuns.

 pufarin, on 27 februarie 2019 - 13:35, said:

Problema colegului este alta, circularul pe care il are nu va taia precis lemnul ca sa-i iasa imbinarea, trebuieste alta scula: debitor sau fierastrau de taiat la unghi, pana si banala cutie de taiat face treaba mult mai buna decat circularul lui.
Vezi postarea #116
Unghiurile par ca au iesit perfect, scandurile s-au imbinat cum se aliniaza uneori planetele :))

#139
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
s-au aliniat ca asa le-a zis autocadul :) :) :)

problema asta o aveam cand lucram cu profesorii din facultate... buni nene la teorie dar paf la logica asamblarii pe teren.

cel mai greu si complicat e sa faci lucrurile simple, faimosul sistem antiprost. oricum o dau aia pe santier tot cum am vrut eu asambleaza ca nu au alta cale.

Edited by arg, 27 February 2019 - 23:49.


#140
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Il rog respectuos pe arg sa ma mai ajute in calculul altor unghiuri la balustrada de sus a terasei mele.

Sub balustrada propriu-zisa peste care se aliniaza paharele de vin am o sipca de sustinere (deoarece balustrada e din scandura si nu din dulap) de 11cm latime si 2 cm grosime si inclinata la 45 de grade (si muchia ei e taiata la 45 de grade ca sa se imbine perfect sub balustrada propriu-zisa). Aceasta sipca de sustinere trebuie sa se imbine in unghi de 90 de grade cu sipca desenata cu galben. Si aici iar nu stiu cum sa asez sipcile pe masa de circular si intre timp mi-am mai luat o scula, un circular pendular cu care poate imi fac mai facil treaba deoarece reglez cu mai multa usurinta unghiurile de taiere si fac si taieturi mai precise. Asadar, arg, ma mai ajuti te rog?
Atasez si poze

Attached Files



#141
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
o sa incerc cand voi ajunge la un calculator

#142
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Attached File  hi.jpg   18.93K   6 downloads

#143
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Bun bun si acum o sa vin cu avalansele de intrebari.

Muchia laterala are unghi de 90 de grade iar eu trebuie sa o aduc la un 60 de grade, deci pe circularul pendular inclin panza la 30 de grade?
Mai departe, din lungimea ei, la ce am hasurat cu rosu, sucesc masa circularului astfel incat sa-mi taie din lemn 25 de grade si sa raman cu 65?

Attached Files



#144
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
55 grade
(scuze pentru poza neclara)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate