Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Casuta de lemn - ce acte trebuie?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Cam de multa vreme ma bate gandul sa iau o casuta de lemn, de tipul celor din Dedeman. Ceva micut, sa zic maxim 2,5 pe 2,5 metrii interior. Casuta va fi amplasata in gradina mea, unde am si casa in care locuiesc.
Intrebare: ce acte imi trebuiesc? Azi am fost la Dedeman ... cei de acolo nu stiau. E nevoie de autorizatie de constructie? Trebuie bagata la primarie la impozit? Unde sa ma interesez?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai nevoie de nimic.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
cf legii ai nevoie ca la o casa normala, de autorizatie constructie, dar in practica nu te intreaba nimeni de sanatate

#4
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Mergi omule si pune casuta in gradina si aia e,ce dracu e cu neamul asta romanesc de doar la acte si la taxe le sta gandul? Pai nu platesti destule? Pana cand se fac altii stapani pe banii si proprietatea ta?

#5
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007
Intrebi la primarie. Legal trebuie autorizatie si pentru un cotet de gaini sau o cusca de caine.
Dar mai bine ii dai dracu si o pui fara batai de cap. Sunt sigur ca oricum ai deja o gramada de "cotete" prin curte fara acte.

#6
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 17.11.2013
E posibil sa ai nevoie de autorizatie de amplasare. Cel mai bine te adresezi in scris (cu numar de inregistrare si tot ce trebuie) autoritatilor locale. Ori la Primarie ori la Politia Locala.
Vezi ca daca se ajunge la concluzia ca ai nevoie de autorizatie pentru constructie temporara, asta se da cu limita de timp (de exemplu 5 ani). Dupa ce expira ori indepartezi casuta ori mai iai alta autorizatie si tot asa.

Edited by florin1008, 24 February 2019 - 18:02.


#7
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

 XL700VA, on 24 februarie 2019 - 17:43, said:

Cam de multa vreme ma bate gandul sa iau o casuta de lemn, de tipul celor din Dedeman. Ceva micut, sa zic maxim 2,5 pe 2,5 metrii interior. Casuta va fi amplasata in gradina mea, unde am si casa in care locuiesc.
Intrebare: ce acte imi trebuiesc? Azi am fost la Dedeman ... cei de acolo nu stiau. E nevoie de autorizatie de constructie? Trebuie bagata la primarie la impozit? Unde sa ma interesez?

daca nu are fundatie doar cativa piloni de sprijin e o baraca in toata regula=contructie provizorie= acte zero.

#8
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 17.11.2013

 ianos777, on 24 februarie 2019 - 18:01, said:

contructie provizorie
Fix candidata ideala pentru o autorizatie de constructie temporara. Nu stiti cum se intelege cu vecinii ca sa puteti spune ca nu pateste nimic.

#9
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Daca nu are Fundatie nu iti trebuie Autorizatie de Construire

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Adrianradu, on 24 februarie 2019 - 18:05, said:

Daca nu are Fundatie nu iti trebuie Autorizatie de Construire
Legea nu stipuleaza asa ceva, dar este aberant.
Orice proprietar, are dreptul ca sa isi puna o stiva de lemne pe terenul sau. Si acea stiva de lemne poate fi aranjata dupa placul lui. Nu are nevoie de aprobarea nimanui.

Edited by pasilla, 24 February 2019 - 18:11.


#11
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 17.11.2013

 Adrianradu, on 24 februarie 2019 - 18:05, said:

Daca nu are Fundatie nu iti trebuie Autorizatie de Construire
Doar daca e toneta pentru comercializarea presei, a cartilor si a florilor.

#12
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

 florin1008, on 24 februarie 2019 - 18:04, said:

Fix candidata ideala pentru o autorizatie de constructie temporara. Nu stiti cum se intelege cu vecinii ca sa puteti spune ca nu pateste nimic.

treaba cu vecinii e cu vecinii, cu legalitatea e alta treaba... dar justitia sau lipsa de justitie e adevarata loterie tine si de buna credinta a omului...

#13
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 17.11.2013

 pasilla, on 24 februarie 2019 - 18:10, said:

Legea nu stipuleaza asa ceva, dar este aberant.
Orice proprietar, are dreptul ca sa isi puna o stiva de lemne pe terenul sau. Si acea stiva de lemne poate fi aranjata dupa placul lui. Nu are nevoie de aprobarea nimanui.
Si daca vrei sa pui niste paleti cu caramizi, saci cu ciment, balast, bare de fier si ferestre, tot asa, aranjate dupa bunul plac, iti trebuie autorizatie sau nu?

Edited by florin1008, 24 February 2019 - 18:14.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eu mi-am extins acoperisul la o terasa acoperita cu vreo 3mp. Si surpriza, cand am avut nevoie de un act de la primarie, mi s-a comunicat ca mi-a crescut impozitul pe constructii cu niste leuti, acolo tocmai pemtru ca mi-am extis doar acoperisul. Fiindca asa au vazut ei prin satelit. Asa ca, cel mai bine intrebi la primarie. Ca sa nu ai surprize ulterioare. Ca "țuțări" din astia cu sfaturi de pe genunchi, slava domnului, nu ducem lipsa.

Edited by myshyk, 24 February 2019 - 18:14.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 florin1008, on 24 februarie 2019 - 18:12, said:

Si daca vrei sa pui niste paleti cu caramizi, saci de ciment, balast, bare de fier si ferestre, tot asa, aranjate dupa bunul plac, iti trebuie autorizatie sau nu?
Atata timjp cat nu are "radacini", nu am nevoie de aprobarea nimanui.

 myshyk, on 24 februarie 2019 - 18:13, said:

Fiindca asa au vazut ei prin satelit.
Asta e aberatie totala din partea Primariei.

#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 pasilla, on 24 februarie 2019 - 18:10, said:

Legea nu stipuleaza asa ceva, dar este aberant.
Orice proprietar, are dreptul ca sa isi puna o stiva de lemne pe terenul sau. Si acea stiva de lemne poate fi aranjata dupa placul lui. Nu are nevoie de aprobarea nimanui.
Ba da , stipuleaza .Citeste definitia constructiei
Daca nu ai fundatie  nu ai treaba cu autorizarea , este o gramada de lemne frumos aranjata

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 myshyk, on 24 februarie 2019 - 18:13, said:

Eu mi-am extins acoperisul la o terasa acoperita cu vreo 3mp. Si surpriza, cand am avut nevoie de un act de la primarie, mi s-a comunicat ca mi-a crescut impozitul pe constructii cu niste leuti, acolo tocmai pemtru ca mi-am extis doar acoperisul. Fiindca asa au vazut ei prin satelit. Asa ca, cel mai bine intrebi la primarie. Ca sa nu ai surprize ulterioare. Ca "țuțări" din astia cu sfaturi de pe genunchi, slava domnului, nu ducem lipsa.


te-a reclamat cineva...naspa, ai dusmani sau prieteni...astia sunt mai periculosi

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 pasilla, on 24 februarie 2019 - 18:16, said:

Atata timjp cat nu are "radacini", nu am nevoie de aprobarea nimanui.


Asta e aberatie totala din partea Primariei.
Si daca mi-au aratat pozele, inainte si dupa? Ca si eu am spus la fel.Pana am vazut pozele.
E drept ca asta se intampla in 2012. Dar nu vad de ce s-ar fi renuntat la sistem. Poate din ratiuni financiare. Dar sistemul e oricum viabil la cei care se ocupa de cadastru, la terenurile agricole.

Edited by myshyk, 24 February 2019 - 18:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate