Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

incarcare rapida Iphone 8 si nu numai...

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
george251

george251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.07.2007
Am acum un Iphone 8 si un Ipad 6. Am intrebat la Istyle cum as putea beneficia de incarare mai rapida atunci cand am nevoie de ea, nu ca regula generala sau permanenta, stiind ca ar putea dauna acumulatorului (cel putin la Iphone -ul 7 pe care il aveam cand am pus prima oara intrebarea). Am primit ca raspuns si am si cumparat de la Istyle un incarcator de 12 W cu cablu normal. La Ipad am primit in pachet un incarcator de 10 W (deci cu putere mai mica pentru o baterie mult mai mare) cu cablu normal. De curand am citit ca la Iphone 8 pot beneficia de incarcarea rapida daca schimb incarcatorul cu unul de cel putin 29 W si de un cablu special ???, mai scump. Deci, care va pricepeti, unde e adevarul?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Exista incet, incetisor si pi-loc...

Pe scurt, daca vrei cea mai rapida incarcare, ai nevoie de un incarcator de macbook, cu USB-C si cablu USB-C -> Lightning.

#3
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Ai informatiile chiar pe site-ul Apple, cu un simplu search pe Google gaseai si tu.

Quote

Încărcarea rapidă reprezintă o modalitate rapidă și convenabilă de a reîncărca dispozitivul iPhone 8 sau modelele ulterioare. Dispozitivul iPhone se încarcă rapid până la 50% în 30 de minute atunci când folosești un cablu Apple USB-C - Lightning și unul dintre aceste adaptoare:
Adaptor de alimentare Apple USB-C de 18 W, 29 W, 30 W, 61 W sau 87 W
Un adaptor de alimentare USB-C terț compatibil, care acceptă alimentarea electrică prin USB (USB-PD)


#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Ce am gasit la o cautare rapida:
https://support.appl.../ro-ro/HT208137
https://support.appl.../ro-ro/HT202105
L.E.
Nu stiu de ce nu merge al 2-lea link.

Edited by altuser09, 24 February 2019 - 17:36.


#5
george251

george251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.07.2007

 kosmin90, on 24 februarie 2019 - 17:29, said:

Ai informatiile chiar pe site-ul Apple, cu un simplu search pe Google gaseai si tu.
Am si spus ca am citit. Dar am spus si ca am intrebat la Istyle pe unii care cu asta se ocupa. As vrea raspunsuri argumentate, daca se poate... de certat ma pot certa singur daca e cazul!!!

#6
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Aia de la iStyle sunt niste dobitoci, atata timp cat Apple zice altceva.

Tie iti trebuie un incarcator de minim 18W cu mufa tip C si un cablu de la tip C la lightning, doar asa o sa ai incarcare rapida.

LE:
https://altex.ro/inc...b/cpd/AISMU7V2/
https://altex.ro/cab...ISUNILINKLTCGY/

Edited by kosmin90, 24 February 2019 - 17:48.


#7
george251

george251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.07.2007
Corect! Multumesc!

#8
george251

george251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.07.2007
https://support.appl.../ro-ro/HT202105

 Adm, on 24 februarie 2019 - 17:28, said:

Exista incet, incetisor si pi-loc...

Pe scurt, daca vrei cea mai rapida incarcare, ai nevoie de un incarcator de macbook, cu USB-C si cablu USB-C -> Lightning.
https://support.appl.../ro-ro/HT202105

#9
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
Eu am procedat pentru incarcarea rapida a iPhone-ului astfel: am achizitionat incarcatorul de 18 W pentru iPad Pro 2018 si cablu USB C - lightining. Functioneaza super ok

#10
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Fast charging autentic ai doar cu incarcatoarele de 29 W, 30 W, 61 W și 87 W. Celelalte, de 10, 12, 18, incarca mai repede dar nu asa cum e gandit fast charging din i8, x, xs, xr, nu au USB-C Power Delivery.

#11
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
trandafirdoru, esti in eroare, fastcharge ai si cu cel de 18W care are Power delivery si este usb-c. In rest ai dreptate

#12
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Posibil sa fiu in eroare dar uite ce scrie apple aici: https://support.appl.../ro-ro/HT202105
Oricum, cel de 18w este optiunea cea mai buna pentru iphone.

Edited by trandafirdoru, 25 February 2019 - 13:19.


#13
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007

 george251, on 24 februarie 2019 - 17:17, said:

Am acum un Iphone 8 si un Ipad 6. Am intrebat la Istyle cum as putea beneficia de incarare mai rapida atunci cand am nevoie de ea, nu ca regula generala sau permanenta, stiind ca ar putea dauna acumulatorului (cel putin la Iphone -ul 7 pe care il aveam cand am pus prima oara intrebarea). Am primit ca raspuns si am si cumparat de la Istyle un incarcator de 12 W cu cablu normal. La Ipad am primit in pachet un incarcator de 10 W (deci cu putere mai mica pentru o baterie mult mai mare) cu cablu normal. De curand am citit ca la Iphone 8 pot beneficia de incarcarea rapida daca schimb incarcatorul cu unul de cel putin 29 W si de un cablu special ???, mai scump. Deci, care va pricepeti, unde e adevarul?
Am ambele deviceuri in casa de ceva vreme. Le-am incarcat in toate felurile posibil, pe cablu si wireless(aici doar telefonul, evident). Cea mai rapida incarcare o am cu incarcatorul de 18W plus cablul usb-c. Cu aproximativ 25-30 de minunte mai repede per total decat incarcatorul de 12W. Asta pt telefon, pt tableta nu am verificat cu exactitate, dar si ea se incarca mai repede.
@trandafirdoru eu zic ca poate fi o greseala la ei pe site. Cu siguranta ai fast charge si cu cel de 18W.
Acum mi-am dat seama ca eu de la Iphone 8 incoace nici macar nu am desigilat incarcatorul de 5W.Posted Image

Edited by tudorMembruAnonimutz2000, 25 February 2019 - 13:27.


#14
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005

 trandafirdoru, on 25 februarie 2019 - 13:10, said:

Posibil sa fiu in eroare dar uite ce scrie apple aici: https://support.appl.../ro-ro/HT202105
Oricum, cel de 18w este optiunea cea mai buna pentru iphone.
Cred ca nu este actualizat site-ul, acolo se face referire la incarcator de 18W USB, dar exista acum si incarcator de 18W USB-C care este fast charge pentru telefoane.

#15
george251

george251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.07.2007
Am dat un search aici si pe youtube pentru un tutorial pentru masurarea amperajului pe care il suporta un cablu de incarcare. Nu m-am lamurit cum se face. Am un multimetru nu foarte pretentios si as vrea sa verific ce cabluri sa pastrez din mormanul pe care l-am adunat in timp. Deci- cum fac si ce anume mai e important de masurat la un cablu pentru a ae potrivi cu un incarcator din cele mai noi, cu mai multi volti si/ sau amperi? Multumesc!

#16
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Nu cred ca poti pune multimetrul tau pe pinii de la usb la cat de mici sunt.
Ca principiu cablurile (originale) de iphone care au  usb normal suporta maxim 5v si 2,4A iar cele cu usb-c suporta 5v-9v—12v-15v si 3A(la 5V si Apoi scade amperajul la tensiune mai mare).

Cel mai util ti-ar fi un usb-wattmetru, se gasesc pe net

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate