Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Telefon ~800 lei

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postloock, on 24 februarie 2019 - 17:46, said:

Camera e mai proasta decat la telefonul pe care il are deja, si in plus carcasa e cam mare.

E greu sa bati la buget mic ce are deja (redmi note 3 ) cu snapdragon 650 cu adreno 510 si cu o camera bunicica si cu acumulator decent si autonomie.
K5 pro are autonomie dar e mai slab la camera si e prea mare (inalt).
Apropo, snapdragon 650 are si Sony X si X compact care se misca instant fara lag.
La jocuri insa adreno 510 nu impresioneaza, chiar daca e de 4 X peste ce pune Samsung in majoritatea telefoanelor lor...

e adevarat ca Redmi Note 3 e un telefon legendar, bate si acum la cur multe j-uri, m-uri, a-uri, p-uri, t-uri, q-uri si k-pop-uri scoase de Samsung si LG. Parca vad ca Galaxy M20 nu e in stare sa bata in Antutu un RN3.

Pe de alta parte RN3 tocmai si-a primit ultimul update de MIUI pe care il va avea vreodata (MIUI 10.2) deci din punct de vedere software nu va mai beneficia de prea mult suport - asa ca o sa moara cu MIUI 10. Ala cred ca o sa fie valid cel mai probabil pana optimizeaza astia MIUI11 and stuff. Ca sa tii RN3 in viata cam trebuie sa-i dai root si sa trantesti un custom rom de Android P.

Majoritatea oamenilor nu stiu sa faca asa ceva... iar Lenovo K5 Pro mi se pare un upgrade bun de la RN3. Carcasa sincer nu e chiar mare, are camera duala si procesor mai potent.

#20
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Eu nu înțeleg de ce e așa important sa ai ultimele versiuni disponibile. Decât să ai un telefon care duce treaba asta la limita, mai bine îl lași în pace și te bucuri de el cu o versiune ceva mai veche. Nu moare nimeni și telefonul va merge mai bine.
Mă bucur că cei de la Huawei au oprit update-uri pentru P10Lite la Oreo. Teoretic poate duce și Pie. Dar pentru ce ai chinui telefonul și utilizatorul?

#21
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 28.04.2003
in locul lui rn3 poate un Redmi note 7 sau mi8se care are si amoled. Depinde de rabdare si ce doresti.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postloock, on 24 februarie 2019 - 15:51, said:

...
Este corect ce spui si sunt de acord, dar sincer, in pretul asta nu pe toti ne intereseaza puterea si viteza de procesare. Asta ar ajuta la supermultitasking si ultimele jocuri aparute. Pe mine ma satisface si un telefon mid-range din 2016, de care dispun acum, de exemplu. Urmatorul pe care il voi achizitiona s-ar putea sa fie unu cu autonomie buna. Problema majora a telefoanelor inteligente asta este. Mai toate telefoanele de la 700 de lei in sus ruleaza fara probleme aplicatiile media, sociale samd cele mai folosite in acest moment.

Edited by MembruAnonim, 25 February 2019 - 15:11.


#23
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postunpuisor, on 25 februarie 2019 - 14:54, said:

mi8se care are si amoled.
Cam sare de buget cu numai... 50-60%. ;)

#24
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Cam sare de buget cu numai... 50-60%.
ai dreptate, ma gandeam ca mai scad si ei pretul. Vad ca nu prea mai sunt nici stocuri. Dar era un telefon bunicel.
Atunci ori MiA2 sau Redmi note 6/7 depinde de rabdare si cand o veni 7-le la noi.

#25
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Cred că 7-le va fi cam multicel peste buget (cum a fost și Mi A2 la început), iar să aștept 1/2-1 an să ajungă la 8-900 de lei, iar nu-i convenabil.
Mi A2 stă așa rău la durata bateriei, cum am mai citit pe ici, pe colo?

#26
remus2509

remus2509

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 17.12.2007
Moto g5s plus la 630 lei pe pr un sait care incepe cu   pc ....ge

#27
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 28.04.2003
pe Redmi note 7 daca il iei din china s-ar putea sa te incadrezi. Nu stiu ce sa zic de versiunea global pro aia cu snapdragon 675 si cu benzile de romanica.

#28
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Exclus China. Posted Image N-am chef de pierdut timp pe la vamă și "negociat" cu vameșii. Sunt sătul de ei.
Aș lua Mi A2, dar treaba cu bateria mă ține pe loc. Mă mai uitam la Mi8 Lite, dar nu sunt sigur că merită 100 lei în plus.

Edited by ursamajor, 01 March 2019 - 19:03.


#29
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Xiaomi redmi 4x un telefon la sh cu 350-300-400.
Un telefon cu o baterie f buna si fara probleme in rest

#30
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Păi, ce să fac cu ăla sh, am deja Note 3 SE. ;)

#31
adryan871

adryan871

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 09.11.2016
Ca sa nu mai deschid alt topic,am sa scriu aici. Sper sa nu se supere initiatorul.
Mai merita in 2019 in Samsuns S7, SH? Ma uit si eu dupa ceva pana in 900 de lei. Ma mai gandeam si la Mi A2 Lite,ca na,ar fi nou. A mai fost Moto One la promotie la Altex pe la 800. Acu e 1000.Vazusem si A8 sh pe la 900 parca. Ziceam de S7 ca na,a fost flagship,are specificatii inca bune,dar ma gandesc ca are 3 ani si a fost folosit. Oare inca merge ok inca vreo jum de an,sau chiar 1 an? Sau am mai vazut pe OLX si OP 3t ,pana in 900,cred ca ar fi de luat si el in seama,nu?

Edited by adryan871, 01 March 2019 - 23:40.


#32
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Din pc meu de vedere, decat un flagship de acum 3 ani sh, mai bine un mid range de acum, nou, cu garantie. La 900-1000 lei gasesti telefoane f bune, noi si care se apropie sau chiar sunt la fel cu cele flagship din urma cu cativa ani.

#33
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
De P Smart 2019 ce ziceți? E mai OK decât Mi A2? E singurul pe care am avut ocazia să-l țin în mână și mi-a plăcut.

#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Camera e slaba, are foarte mult zgomot chiar si la lumina - chestie deja iesita din comun de naspa, are DR mic, arde luminile si in modul HDR care oricum nu e bun daca se misca subiectul in cadru, a doua camera e doar pt depth, nu pt DR sau rezolutie, si cea principala are viteza mica de citire si nu e capabila de multishot suficient de rapid ca sa nu iasa miscata imaginea decat daca e natura moarta.
In rest telefonul e prea mare, are 155,2mm inaltime, si asta inca inainte sa-i pui supracarcasa de protectie...
De aratat arata bine, mai putin notchul care este chiar simplist stupid nasparliu, si desigur si marimea prea mare a carcasei.
CPU-ul este decent.
La GPU are MP4, dar e G51 x 4, asa ca nu e cine stie ce.
Varfurile dre gama la ei au MP 12 de G76, deci de 5-6 X mai performante.
Memoria RAM e castrata la 3 GB la toate variantele, si trebuie atentie si la memoria interna - sunt si variante de 32 GB care sunt teapa in 2019 cand numai androidul ocupa aproape jumatate, si cine merge pe el e bine sa ia macar de 64 GB.

Edited by loock, 02 March 2019 - 15:03.


#35
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Deci rămâne doar Mi A2-ul... aș aștepta Note 7 Pro, dar mi-e că va fi cu >50% mai mult peste buget și-atunci nu prea merită, IMHO. Iar s-aștept să scadă prețul, înseamnă încă peste 1/2 an, parcă am mai spus-o. :D
Mâine ajung la un showroom emag (Galați) și sper să-l țin în mână. Dacă-mi place, îl "arestez". Posted Image

#36
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Azi am ajuns și am butonat un Mi A2. Frumușel foc! Unii spuneau că are ecran beznos... păi, e mult mai luminos ca la Redmi Note 3 al meu, deci nu mă deranjează, oricum nu le suport date la maximum, mai ales la întuneric. Iar în soare nu prea stau cu telefonul în mână, decât ocazional. Singura frână în calea achiziționării e bateria, care cică ar sta mai bine după update-ul la Pie. Mai aștept să văd cu ce preț vine Note 7 pro și dacă sare de 1000-1100 de lei, îl iau pe Mi A2. Cred că apariția lui Note 7 Pro îl va face și ceva mai ieftin.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate