Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cum este mustarul dijon?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 r_murphy, on 24 februarie 2019 - 13:56, said:

dar varietatea gustulurilor a fost atit de mare incit m-a determinat sa raman la neaosul si stramosescul mustar "clasic de tecuci",
neah, La minut Classic e cel mai ok
Ala clasic de tecuci e o bataie de joc, facut in craiova de orkla foods parca

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Saracie mare in lumea asta.
Nu isi permite omul sa cumpere de pofta un mustar.
Ce a putut sa faca Soros asta cu banii romanilor.

 gumball3000, on 24 februarie 2019 - 13:59, said:

neah, La minut Classic e cel mai ok
Ala clasic de tecuci e o bataie de joc, facut in craiova de orkla foods parca
Cel de la Contec - Olympia este cel mai bun si este facut la fabrica din Tecuci.

#21
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.10.2015
totul e mai bun cu muștar dijon, de preferat să fie consumat cu o brânză bună și veche, pentru mici rămâi cu tecuci.

#22
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
Sunt mare consumator de mustar. Il prefer pe cel acrisor in loc de cel iute/dulce. Pana acum toate dijonurile pe care le-am incercat (vreo 10 feluri diferite) erau ba iuti, ba cu miere si tot iuti. Nu sunt fan.

Cel care are boabe intregi si e acrisor, nu e dijon in adevaratul sens al cuvantului, dar e bun.

#23
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 bluesnake, on 24 februarie 2019 - 14:35, said:

Pana acum toate dijonurile pe care le-am incercat (vreo 10 feluri diferite) erau ba iuti, ba cu miere si tot iuti. Nu sunt fan.
exact fenomenul asta mi-a displacut, gust si aroma diferita in functie de producator. cel putin mustarul "clasic" de la noi, are cam acelas gust, indiferent de cine-l produce, firma din Romania sa fie, or fi pastrat retetele de pe vremuri.

#24
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Mie cel mai bun mustar clasic mi se pare ala pe care il primesti cand cumperi mici de la kaufland, ceva asemanator la magazin nu am gasit.


#25
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
mie-mi place ala de-l gasesti in Piata Obor, cartonul ala ii innobileaza gustul

#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

 Jon97, on 24 februarie 2019 - 13:22, said:

Oare mustarul asta cu boabe intregi merge cu mici?
NU!
Iese o porcărie, departe de gustul pe care îl știi. Nu îmbunătățește cu  nimic micii. La mici eu prefer muștarul clasic de Tecuci.

Pentru altele...tine de gust. Mie mi se pare prea aromat și acoperă toate celelalte gusturi din farfurie. Eu îl folosesc ik cantități mici la dressinguri și/sau sosuri.

#27
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 craciuncostel, on 24 februarie 2019 - 13:02, said:

Am două borcane, unul început și gustat, al doilea neatins. Nu îmi place. Prima dată când am văzut biluțele alea am fost intrigat, iar după ce am gustat am fost dezamăgit. Dar nu sunt un cunoscător al bucătăriei așa că părerea mea nu este pertinentă. Mi se pare că nu are nicio legătură cu muștarul clasic și nu aș ști la ce merge cu adevărat.


Pai ala e mustarul clasic, cu aia incepem Posted Image)

Despre mustarul asta de Dijon nu pot sa spun decat ca imi place mult. Nu prefer mustaru iute in general, insa ala are aroma buna de mustar, nu e iute de la cine stie ce ardei iuti sau alte lucruri.
De mancat cu mici nu prea merge dupa parerea mea.

Edited by giuliani, 25 February 2019 - 08:43.


#28
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,588
  • Înscris: 10.08.2009
Eu il folosesc la crenvusti si mai ales la vinegreta.
Maille fara boabe, classic.

Micii cu ardei iute si sare nu cu mustar.

#29
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 gumball3000, on 24 februarie 2019 - 13:59, said:

Ala clasic de tecuci e o bataie de joc, facut in craiova de orkla foods parca

Attached Files



#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 lik_lights, on 25 februarie 2019 - 11:20, said:

Cel mai bun mustar, mai ales sortimentul cu boabe.

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Daca aveti un blender in casa nu trebuie sa mai dati 9lei pe borcanelul de mustar de Dijon ci il preparati in casa si il faceți mai iute, dulce sau acrișor. O punguta de 100g de boabe de mustar costa 1leu si ceva, mai trebuie un pahar de vin alb bun, netamaios, otet, sare. Se lasa boabele de mustar la Ă®nmuiat in vin 24-48 de ore si apoi se trece la preparat. Găsiți retete pe internet. Reteta din link o folosesc eu si iese mai bun decat orice mustar din comert.
https://www.femeia.r...ustarul-in-casa
Daca vreti mustar mai putin iute, opăriți boabele sau chiar dati intr-un clocot. Oricum se face atat de usor incat chiar nu mai merita sa cumpar. Practic, dupa ce scoti boabele de la hidratat, dureaza 5 minute sa-ti faci muștarul tau.

Edited by Freddy12, 25 February 2019 - 12:38.


#32
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Dijon e un fel de Tecuci pentru fandositi.

#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Ei...sa nu exageram :)

#34
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
La ăsta dijon, din câte înțeleg, n-are nicio legătură dacă are boabe întregi sau nu, el are un proces specific de producție, se folosește un anumit tip de muștar, care se acrește într-un anume fel. "Muștar de Dijon" e ca "parmezan", e un termen specific, care nu poate fi folosit de oricine. Trebuie să se folosească anumite ingrediente, anumit proces de producție.

Eu am luat mai multe tipuri de muștar de la Maille. Mi s-au părut toate mult prea puternice față de cele pe care le mâncăm noi de obicei. Puneam un vârf de linguriță, că mai mult zici că mâncam muștar gol. Mi se pare mai bun ăsta de Tecuci, al nostru, cel puțin așa cum îl folosim noi, în general. Acum știu că o să-mi sară experții în muștar în cap, dar aia e.

Am mâncat când eram student un muștar, pe care nu l-am mai găsit. Era cu boabe de muștar prin el, iar numele lui era ceva de genul "Casa Boierească", dar am un lapsus total, nici Google nu-mi găsește ceva similar. Mi s-a părut excelent. A făcut cel mai ieftin parizer comestibil!

#35
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Mie mi-au placut intotdeauna doua categorii de mustar in Romania: primul era La Minut, si al doilea Crenvustila de care gaseam in perioada cand eram student. Ala de Tecuci nu mi s-a parut niciodata cine stie ce, poate o sa mai incerc acum dupa ceva vreme sa vad ce si cum :)
Nu doar mustarul de la Maille este atat de picant, si mustarul de Dijon care apare din cand in cand la Lidl este foarte concentrat, se simte mult mai intens gustul si tocmai asta e ceea ce imi place mie :) Mereu mi.a placut si mustarul cu hrean La Minut care se indreapta putin in directia aia.

#36
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 lik_lights, on 25 februarie 2019 - 11:20, said:

ala e, am facut confuzie, o mizerie sinistra ala facut de Olympia

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate