Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Schema banda led

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ciuckas

ciuckas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.12.2013
Salutare. Am un raft pe care vreau sa il iluminez cu o banda led. Nu imi dau seama cum trebuie sa alimentez banda sa pot ilumina raftul precum in desenul de mai jos (rosu reprezinta zonele unde vreau sa pun banda led). Am cleme pentru imbinat banda, am si pistol de lipit daca e cazul. Alimentare primeste de la o sursa pe masura...

Attached Files



#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pui doo benji

Attached File  doo benji.jpg   185.58K   37 downloads

Sau faci ceva de genul ăsta dacă vrei frumos și nu ai nevoie doar de lumină pe raftul ăla.

Attached File  maxresdefault.jpg   86.93K   36 downloads

N-ai nevoie de schemă că nu construiești tu banda.

Există benzi de leduri multicolore cu telecomandă și alimentator, lungime bandă de 5 metri, sub 100 de lei direct pe Emag.

De curios așa, pune o poză cu raftu că în desen arată odios.

Edited by waterman, 23 February 2019 - 12:51.


#3
ciuckas

ciuckas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.12.2013
����

E vorba de un raft metalic din cornier, nothing fancy. Imi este de ajuns banda cu lumina alba.

Imagineaza-ti 4 polite de 40x40cm dispuse egal pe inaltimea de 1.50 m. Nu am poze acum dar daca chiar trebuie fac mai tarziu.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cauta o schema de legare serie/paralel si poti rezolva problema.

#5
ciuckas

ciuckas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.12.2013
Ok. Oare de ce nu m-am gandit la asta...

#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Banda LED o ai ? Banuiesc ca nu, ca altfel nu mai intrebai cum se leaga Posted Image

Uite o poza cu o bucata dintr-o banda led ordinara, care se alimenteaza la 12V DC:

Attached File  Banda led.jpg   367.68K   7 downloads

In poza de mai sus sint 2 grupuri de cite 3 leduri. Ca sa poti aprinde ceva la 12V DC, trebuie minim 1 grup dinala de 3 leduri. Mai departe mai multe grupuri dinastea de cite 3 led-uri sint puse in paralel, ca sa formeze o banda mai lunga. Asa ca tot ce ai de facut este sa tai corect banda, in locurile indicate, sa obti 5 benzi de fapt (ca ai 5 laturi pe care vrei sa lipesti banda), dupa care cele 5 benzi sa le legi paralel.

Edited by florin71_skoda, 24 February 2019 - 09:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate