Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Probleme conexiune server NTP.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Buna, de curand am cumparat un router nou (TP-Link Archer C6), toate bune si frumoase pana cand am vrut sa ii setez data si ora (unde locuiesc se ia curentul des si nu stau mereu sa le setez),avand nevoie de acestea pentru o planificare a accesului la internet in anumite intervale, de aceea am ales optiunea de actualizare prin NTP.Ca server NTP am gasit: ro.pool.ntp.org si time.windows.com. Problema este ca nu se actualizeaza ora,apoi apare "failed to connect", data este cea buna.Am testat serverul si pe Windows la Internet Time si se actualizeaza cum trebuie. In setari la router apare ca s-a realizat actualizarea datelor cu serverul NTP, insa apoi apare eroarea "failed to connect" si afiseaza ora este gresita, de ex: acum este ora 11:20 si router-ul afiseaza 21:20, apoi afiseaza 18:20 s.a.m.d.

Edited by zNick, 23 February 2019 - 11:26.


#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 zNick, on 23 februarie 2019 - 11:20, said:

Buna, de curand am cumparat un router nou (TP-Link Archer C6), toate bune si frumoase pana cand am vrut sa ii setez data si ora (unde locuiesc se ia curentul des si nu stau mereu sa le setez),avand nevoie de acestea pentru o planificare a accesului la internet in anumite intervale, de aceea am ales optiunea de actualizare prin NTP.Ca server NTP am gasit: ro.pool.ntp.org si time.windows.com. Problema este ca nu se actualizeaza ora,apoi apare "failed to connect", data este cea buna.Am testat serverul si pe Windows la Internet Time si se actualizeaza cum trebuie. In setari la router apare ca s-a realizat actualizarea datelor cu serverul NTP, insa apoi apare eroarea "failed to connect" si afiseaza ora este gresita, de ex: acum este ora 11:20 si router-ul afiseaza 21:20, apoi afiseaza 18:20 s.a.m.d.
Fixeaza si meridianul  greenwich +2

#3
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

 ciine, on 23 februarie 2019 - 11:28, said:

Fixeaza si meridianul  greenwich +2
Arata acum 6:29.Nu a mers, i-am dat si restart.

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 zNick, on 23 februarie 2019 - 11:29, said:

Arata acum 6:29.Nu a mers, i-am dat si restart.
Daca analizezi vei vedea ca minutul este corect de fiecare data , meridianul  este problema
Incearca  un alt firmware sau sincronizeaza-l cu un server local

Edited by ciine, 23 February 2019 - 11:35.


#5
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Încearcă și cu alte adrese de servere.

https://tf.nist.gov/tf-cgi/servers.cgi

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ai timezone setat corect la router?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 zNick, on 23 februarie 2019 - 11:20, said:

Ca server NTP am gasit: ro.pool.ntp.org si time.windows.com.

Adresa serverului ntp e greșitã, mai trebuie sa adaugi un prefix intre 0 si e dupa cum vezi mai jos.

       server 0.ro.pool.ntp.org
       server 1.ro.pool.ntp.org
       server 2.ro.pool.ntp.org
       server 3.ro.pool.ntp.org

Edited by MembruAnonim, 23 February 2019 - 12:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate