Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Grinda de lemn lasata

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Alica01

Alica01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.03.2017
Salut, am o casa de lemn iar o grinda care sustine tavanul s-a lasat usor si a iesit un pic din imbinare. Ce ar trebui sa fac? (grinzile sunt stratificate)

#2
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pai, pe ce sistem s-au imbinat grinzile, poza?

Edited by Benderbut, 23 February 2019 - 09:57.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Exact - ce fel de lucrare este acolo ?
Pune si tu vreo 4-5 poze clare sa vedem ce si cum

Edited by Naijax, 23 February 2019 - 10:04.


#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
A cedat cleiul dintre straturile de lemn la solicitarea de forfecare longitudinala in grinda.
Poti sa pui un catralion de poze ca nu se vede aceasta cedare.

Grinzile de lemn stratificat se cumpara de la nume mari, cu mult R&D in spate si cu garantie serioasa de producator, nu de la copycats.



Saaaau, nu a fost dimensionata corespunzator. E si asta o posibilitate.

Edited by abac, 23 February 2019 - 10:14.


#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Ori e deschiderea prea mare si constructorul nu a avut ce face, ori e lucrare de mantuiala cu materiale neadecvate.

Prea putine detalii ca sa ne dam cu parerea ce e de facut.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
fenomenul se numeste fluajul lent al lemnului... adica sub incarcare constanta face sageata, se lasa. cum se lasa si rafturile de mobila incarcare cu multe carti... la cativa ani le intorci invers... mai greu cu grinzile...

bravo proiectantului ca ti-a scos o structura ieftina dar a uitat sa verifice si la fluaj... iti facea grinzile de 3ori mai puternice (asa cum fac eu) si nu te durea capu. ieftin ai vrut ieftin ai.

exact ca structura de la ikea baneasa. e rezistenta dar foarte elestica si zici ca esti in vapor nu intr-o cladire.

hai cu poze ca s-au terminat bateriile la globul de cristal.

Edited by arg, 23 February 2019 - 10:18.


#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Cine face structurile de 3 ori mai puternice o face pentru ca nu stie sa dimensioneze.

Ingineria s-a inventat ca sa nu supra sau sub dimensionezi. Orice ageamiu poate sa supra-dimensioneze.

Curgere lenta se intalneste la orice material anizotrop si face parte din calculul de dimensionare.

Edited by abac, 23 February 2019 - 10:24.


#8
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005
De ce sa lasat? Ce fel de fundatie are? Daca sa lasat fundatia trebuie sa umbli la cauza. Eu am avut  aceiasi probleme la casa bunicilor mei ( structura pe lemn pe talpi de lemn, + chirpici) , solul sa lasat si apar crapaturi in pereti. Fiind casa amintirilor  din copilarie am decis sa o mentinem asa cum a fost construita asa ca am ridicat fiecare colt al case cu cricuri hidraulice dupa care am am resuportat-o pe ''pahare'' din beton armat. Functioneaza relativ ''satisfacator'' .

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
abacule casele trebuie sa fie si confortabile...
dai ceva parele in plus pentru o masina de 2tone in loc de o ascutitoare de 0.8tone... si parca banii aia se simt la confort.

o stii pe aia cu clasa si categoria de importanta? ei bine poti calcula o cladire pentru 5ani sau pentru 500ani iar coeficientii cu care majorezi incarcarile variaza serios...

ai facut calcul la fluaj?
calcul la deschiderea fosurilor la beton?
ai folosit betoane in medii extrem de agresive?
ai fofosit structuri metalice in medii agresive, si ai facut calcul la corodare?

crede-ma, cand fac o structura de 3ori mai masiva stiu eu de ce o fac... nu veni cu povesti din anul 3 de facultate ca nu tine... iti "dau in cap" cu citate din normative si poze pe de teren.
pana acu am mai multe expertize si consolidari decat structuri noi.

 Tonic Water, on 23 februarie 2019 - 10:21, said:

De ce sa lasat? Ce fel de fundatie are? Daca sa lasat fundatia trebuie sa umbli la cauza. Eu am avut  aceiasi probleme la casa bunicilor mei ( structura pe lemn pe talpi de lemn, + chirpici) , solul sa lasat si apar crapaturi in pereti. Fiind casa amintirilor  din copilarie am decis sa o mentinem asa cum a fost construita asa ca am ridicat fiecare colt al case cu cricuri hidraulice dupa care am am resuportat-o pe ''pahare'' din beton armat. Functioneaza relativ ''satisfacator'' .
i-au facut grinda prea subtire, a depozitat prea mute in pod, a pus o sarpanta prea grea (tigla ceramica, vata minerala) sau berbecii aia de au facut grinda nu au folosit lemnul care trebuie si poate chiar nu l-au uscat corect.

Edited by arg, 23 February 2019 - 10:28.


#10
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
Pentru a supradimensiona inutil, nu-ți trebuie școală. Orice „Dorel” o poate face... pe banii clientului.

#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
@initiator, da-ne detalii: deschiderea , daca e estetic sa folosesti un stalp de sustinere, posibilitatea de inlocuire sau intarire.
Ai postat si ai fugit.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 pacopaco1967, on 23 februarie 2019 - 10:42, said:

Ai postat si ai fugit.
Asta e inclinatia actuala pe Softpedia.
Probabil nu au o problema care necesita rezolvare.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 MembruAnonim93, on 23 februarie 2019 - 10:51, said:


Asta e inclinatia actuala pe Softpedia.
Probabil nu au o problema care necesita rezolvare.
doar nu stie cat de repede se raspunde aici.
el crede ca daca primeste un raspuns peste o saptamana e bine.

 internet_max, on 23 februarie 2019 - 10:30, said:

Pentru a supradimensiona inutil, nu-ți trebuie școală. Orice „Dorel” o poate face... pe banii clientului.
cine e zis de inutil...

un dorel le pune cum ii vine la mana nici macar la ochi...
un mester bun ti le pune la ochi pe baza a ceea ce a vazut ca tine ok... si-ti face "trestia" subtire in varf si groasa la baza.

Edited by arg, 23 February 2019 - 10:56.


#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
oare din ce îmbinare a ieșit un pic?fiind totuși o grindă

#15
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Unde s-a gresit si cum trebuia facut nu mai are relevanta in situatia de fata. Trebuie rezolvat si cel mai usor este dublarea  grinzii cu profile metalice "U" stg-dr spate la spate, stranse in suruburi si lambrisarea ansamblului. Buninteles dupa ridicarea si sustinerea provizorie a grinzii cu belea. Plus o solutie eleganta de incastrare la capete. Orice remarci rautacioase, care o are mai lunga, etc nu ajuta cu nimic.

#16
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009

 arg, on 23 februarie 2019 - 10:17, said:

... iti facea grinzile de 3ori mai puternice (asa cum fac eu) si nu te durea capu.
Ce sa mai.... meserias. Ai si clienti banuiesc!

#17
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Foarte mișto .
Lipsa de școală și imaginație a proiectanților care nu știu să lucreze mixt grinzi lemn și metalice ( cum fac americanii pt deschideri mari și rezistente ), sau clasicele grinzi de lemn.

#18
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

 86-APP, on 23 februarie 2019 - 13:50, said:

Foarte mișto .
Lipsa de școală și imaginație a proiectanților care nu știu să lucreze mixt grinzi lemn și metalice ( cum fac americanii pt deschideri mari și rezistente ), sau clasicele grinzi de lemn.

Proiectata de unii si executata de altii... si de aici incep problemele...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate