Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Experiment placă externa pe laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
davidelo

davidelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 27.10.2014
Salut sunt interesat de un mic upgrade dacă îi putem spune așa pentru laptopul meu.
Mă gândeam să pun o placă externa pe laptop prin portul mini pci-e (ăla pentru placă de rețea-wifi) cu un dispozitiv de tipul acesta

https://m.emag.ro/ri...6/pd/DZ36R9BBM/

Ceea ce mă interesează este cam câtă performanță se pierde dacă se pierde prin acel adaptor ?

Laptopul e destul de decent un HP cu procesor Ryzen 2500u quad core

https://m.emag.ro/la...rch-Action=view


#2
BASenila

BASenila

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 09.01.2018
poate nu reusesc sa imi dau eu seama, dar cum alimentezi placa video?

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
De la o sursa externa.

Cat despre adaptoprul ala...

Nu, nu-i o idee buna.

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Placa video se poate alimenta extern. Doar ca totul devine o strutzocamila monstruoasa.

Acum am vazut, adaptorul e USB ? Daca e asa nu convine.

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Uite la individul asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WcvmvZNBCD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
davidelo

davidelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 27.10.2014
Am văzut și eu aparatul asta, cred că adaptorul ala o să îl cumpăr de pe AliExpress și ca placă video o să cumpăr un AMD RX580 că e foarte ieftin pe olx in jur de 500 de lei.

PS.
O să fac o încercare și cu asta ieftin pe usb așa de test că sigur până vine ăla din China durează 1 lună.

Edited by davidelo, 23 February 2019 - 01:39.


#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
O să iasă un căcat odios. În primul și primul rând, acel conector din poze e PCI-E X1 și nu mini pci-e. În al doilea rând majoritatea sloturilor mPCI-E sunt x1 și producătorii nu folosesc PCI-e 3.0 ceea ce înseamnă performanță jalnică. Cine vrea așa ceva mai degrabă folosește alternate mode pentru usb type C , altfel zis thunderbolt care oferă PCI-E 3.0 X4. La acest nivel hai că poate poate, dar chiar și așa apar scăderi de performanță când imaginea e redirecționată spre laptop.

#8
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Nu e bun modelul ala. Ala din link e pt mining, transmite datele pe usb la placa, placa proceseaza, si timite inapoi pe usb, si ia curent din pcie.

Iti trebuie alt model care trimite datele pe pcie si are alimentare de la sursa externa.

https://www.ebay.com/itm/302338614733

Am vazut pe youtube ca ar functiona cat de cat, in functie de placa de baza la laptopului dar oricum maxim vreo 80-90% din cat ar fi placa pusa intr-un desktop.

Edited by 77777-7, 23 February 2019 - 02:34.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cu banii de pe laptop plus adaptor plus placa video (n-am pus nervii și lacrimile) luai un laptop decent refurbished mai acătării. Sau un desktop de gheiming.
Ce vrei tu să faci acum sunt bani aruncați.

#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Singura chestie care merita (daca ai bani de aruncat) este o placa video externa conectata pe port Thunderbolt 3

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KuS8UN4Bh1k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aaaa ce mișto.

Chiar aveam un fetiș să fac laptopul cumva să-l conectez la un desktop. Orice dar să fie acolo o carcasă mare.

Și e o nimica toată 300 de dolari.
Cam cât laptopul inițiatorului.

UIte cea mai deșteaptă placă video pentru laptop.

E atât de mișto, încât nici nu mai aprinzi laptopul ca să o folosești. Face ea singură tot.
Costă ceva, dar dacă vrei gheiming faci sacrificii.

Attached File  dt-cu-0001-cuk-006_halfgpu_angleopen_900.jpg   31.78K   10 downloads

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostLensFlare, on 23 februarie 2019 - 11:42, said:

Singura chestie care merita (daca ai bani de aruncat) este o placa video externa conectata pe port Thunderbolt 3
Nu merita. Aia costa goala cat un PC. Si merge doar cu 2 - 3 placi video.

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@Paz, ideea e ca nu merita in general o prostie gen dar daca ai bani de aruncat chestia aia arata bine si e safe, nu stai cu sursa intinsa pe masa si cu placa video dechisa. Posted Image

Edited by LensFlare, 23 February 2019 - 15:17.


#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ai absolut dreptate, dar ultima data cand am cautat eu, o chestie de aia Thunderbolt costa 800€. Acum cativa ani. Si mergea cu 2 maxim 3 placi video. Un prelungitor PCIE bun si foarte scump costa vreo 100 iar un ATX poate il recuperezi gratis. Si merge cu orice placa video.

Eu daca as avea necesitatea atat de mare incat sa fiu dispus sa investesc cifra aia, as prefera solutia groteasca dar mai ieftina si mai adaptabila si diferenta as investi-o intr-o placa video mai buna.

Daca vorbim de o disponibilitate gen "bani de aruncat" se schimba totul.

#15
davidelo

davidelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 27.10.2014
M-am uitat la răspunsurile voastre și nu pare să merite dar oare daca iau versiunea la adaptor cu interfață m.2 unde vine ssd oare pierd la fel de multa performanță, probabil o sa cumpăr mai târziu și un PC.

#16
davidelo

davidelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 27.10.2014
Da, după ce am vizionat câteva clipuri pe YouTube, m-am convins că e risipă de bani așa că am găsit niște dealuri bune pe OLX și cu 1400 de lei îmi fac PC cu un i3 8100 și un rx570.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate