Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

C# Image Sonification

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Salutări!

Aș dori să aflu de la voi ceva idei cu privire la asocierea și redarea unui sunet pentru o imagine.
Precizez că nu am mai lucrat cu așa ceva, nu am o experiență deosebită în ale programării, dar mi s-a părut interesant subiectul și al vrea să fac ceva practic cu asta.

Până în prezent am dat peste emgucv (care a preluat practic bibliotecile open cv din C++) și / sau AForge ori alte Nugget-uri pentru prelucrarea imaginilor sau ar putea fi de folos chiar minimul de funcționalități pe care le oferă implicit C#-ul în direcția asta.

Mă interesează care ar fi o abordare optimă pentru a crea un sunet aferent unui grup de pixeli.
Din câte am citit, există mai multe unghiuri: unii preiau pixelii pe linii și fac o medie a intensității lor și aceea este valoarea care e promovată spre sunet, alții crează regiuni de pixeli pentru asta ș.a.m.d.

Mă interesează în deosebi cum ajung să generez sunetul respectiv. Mă gândeam să preiau valorile RGB ale fiecărui pixel în timp ce iterez prin imagine și să îmi populez un vector de bytes. Asta pentru că, din câte știu, SoundPlayer-ul implicit C# poate interpreta efectiv date sub formă de bytes.
Dar nu îmi pare soluția optimă, nu știu, mai sunt și alte moduri de redare.

Dacă ați mai lucrat cu așa ceva sau dacă știți ceva lib-uri folositoare ori dacă înțelegeți într-un mod diferit problema, nu ezitați să postați sau să întrebați.
Orice idee, orice sugestie e binevenită!

Mulțumesc!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 vlad29marko, on 22 februarie 2019 - 19:16, said:

Mă interesează care ar fi o abordare optimă pentru a crea un sunet aferent unui grup de pixeli.

nu exista "o abordare optimă". solutiile difera in functie de scopul urmarit (in principal in functie de semnificatia imaginii).

#3
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Scopul urmărit e fix cel expus. Să redau sonor informația stocată într-o imagine.
Semnificația imaginii nu are absolut nicio relevanță.

Reușesc să fac mare parte din cele amintite în primul post, însă pentru a genera un fișier audio (wav spre exemplu) trebuie să cunosc conținutul header-ului unui wav, little endian / big endian, unde anume vine pusă informația mea relevantă, cum o prelucrez, asta e mai greu. Mă gândeam că poate există și alte abordări.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Va rezulta o prostie cam indiferent ce metoda alegi. Poti incerca chiar interpretarea bitilor fisierului (comprimat) ca sunet (alegi tu o frecventa).

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Nu cred că se aștepta cineva să iasă vreo compoziție clasică din acei biți, evident.
E vorba doar de principiu aici. Dacă interpretez fișierul comprimat pur și simplu, nu ar mai avea nicio relevanță faptul că manipulez o imagine, totuși.

Mulțumesc!

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
De de ai face asa ceva? O sa iasa de fapt zgomot, adica un sunet neplacut pe care ai vrea sa nu-l auzi...

#7
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Dezvolt elemente de steganografie și vreau să înregistrez un mesaj audio, să-l transpun într-o imagine și bineînțeles, pentru decriptare, procesul invers, prezent în descrierea topicului.
Cu alți algoritmi în spate care mai shift-ează pozițiile biților pe-acolo și alte asemenea.

Teoretic, ar trebui ca la final să pot pasa mesaje cu conținut sensibil prin poze și cei ce au cheia (numărul de shift-ări, operații pe biți ș.a.m.d.) să poată să "audă" imaginea.
Îmi amintesc că prin facultate am făcut un proiect cu ascunderea unui text într-o imagine, chestii clasice de steganografie, iar acum voiam să preiau acel concept și să-l extrapolez într-o altă direcție.

Sigur, conceptele astea precum "image sonification" sau "audio programming" nu sunt dintre cele mai accesibile sau dezbătute...

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 vlad29marko, on 23 februarie 2019 - 22:21, said:

Dezvolt elemente de steganografie și vreau să înregistrez un mesaj audio, să-l transpun într-o imagine și bineînțeles, pentru decriptare, procesul invers, prezent în descrierea topicului.

chestia asta n-ar absolut nimic de-a face cu "Image Sonification" :)

la modul general poti ascunde orice informatie intr-o imagine. n-ai nevoie de informatii privind formatul, te intereseaza strict bitii. principala problema e legata de cantitatea de informatie: sunetul ocupa o gramada de spatiu, asa ca intr-o imagine nu poti ascunde prea mult sunet (mai ales daca incerci sa nu deteriorezi prea mult imaginea)

#9
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Da, poate că în procesul de sonificare nu ar trebui să intervină elemente verbale, dar în rest, procesul de a translata o imagine într-un grup de sunete e fix asta.
Nu am definiția academică la mine acum, dar asta e ideea. Exemple sunt.

Imaginea rezultantă nu e nevoie să aibă vreun "sens", iar informația ascunsă este o parolă, deci un singur cuvânt.

Mă interesa partea de implementare efectivă, dacă știți vreun tool, vreo bibliotecă, vreun .dll care să ajute în acest sens, să ne legăm de un termen și să-l criticăm, fără să explicăm sau să aducem în vedere realitatea prezentă, nu e chiar atât de util, no offence.
Ok, nu e "image sonification" ceea ce mi-am propus să fac, nicio problemă. Nu asta e ideea. :D

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Te intereseaza prea mult partea de tools/biblioteci insa inca nu e clar ce anume vrei sa faci.

O imagine, formata dintr-un grup de pixeli, poti s-o interpretezi ca un array de bytes. Drept urmare nu te opresti nimeni sa stochezi orice in acei bytes. Daca poti stoca orice, poti stoca si un fisier .wav cu totul (headerul oricum e mic fata de restul datelor) si nu-ti mai pasa de dat play datelor de sunet direct.

//daca ai imagine cu 3 canale, 8 bpp
//intr-o bucla: citesti cate 3 bytes din fisier, compui o culoare 24bits din ei si o scrii intr-un pixel
//salvezi intr-un format lossless


Va rezulta o imagine valida din care nu se intelege nimic. Cineva antrenat isi da imediat seama ca poate e ceva ascuns in ea.

Ramane varianta cu intercalarea unor date intr-o imagine existenta, astfel incat ce rezulta sa semene inca cu imaginea originala. Asta te limiteaza la cantitatea de informatie ce-o poti ascunde raportata la dimensiunea totala a imaginii.

Nicicare din metode nu e insa sigura in ce priveste recuperarea informatiei ascunse. Si nici shiftarea bitilor mai la stanga sau mai la dreapta. Pentru asta exista algoritmi specifici de criptare (de exemplu folosind o cheie comuna). Astia se aplica tot pe biti, nu le pasa ca e vorba de informatii vizuale sau sonore.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 vlad29marko, on 24 februarie 2019 - 10:37, said:

Mă interesa partea de implementare efectivă, dacă știți vreun tool, vreo bibliotecă, vreun .dll care să ajute în acest sens
Nu exista ceva universal, aici tu alegi cum faci transferul. Gasesti doar modul de lucru cu imagini si sunete deja incapsulat de altii.

Edited by neagu_laurentiu, 24 February 2019 - 13:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate