Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Cât costă o parașută?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
https://www.skydivestore.com

#20
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View PostNaijax, on 22 februarie 2019 - 17:30, said:

De ce crezi ca nu exista parasute in avioanele de linie ? - pentru ca sunt inutile

in anumite conditii, ar fi utile, dar nu ar ma zbura nimeni cu acea companie care si-ar dota avioanele cu parasute, mai ales puse la vedere .. ;)

#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 22 februarie 2019 - 17:33, said:

In primul rand, avionul in care a murit Sala nu era de linie, era mic si erau doar el si pilotul.

Cine-i Sala asta ca nu am auzit de el ?
In fine ...
Când un avion este în picaj presiunea aerului se modifică rapid.
Dacă esti suficient de imbecil incat sa sari in acest moment, vei  muri în cca 5 secunde.

Nu conteaza cat de mic sau mare este avionul

#22
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postr_murphy, on 22 februarie 2019 - 17:35, said:

in anumite conditii, ar fi utile, dar nu ar ma zbura nimeni cu acea companie care si-ar dota avioanele cu parasute, mai ales puse la vedere .. Posted Image

Îmi pare cunoscută povestea, cred că chiar sa întâmplat treaba asta cu o companie aeriană care a dotat avioanele cu parașute.

#23
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

View Postalx42, on 22 februarie 2019 - 17:31, said:

avioanele de linie au viteze mult prea mari ca sa poti sari cu parasuta din ele, mai ales cand se prabusesc Posted Image
Avioanele militare au viteze si mai mari si totusi pot sari din ele, nu viteza e problema, ci procedurile specifice in caz  de prabusire avione civile, cele militare au alte proceduri.

#24
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Daca erau doar doi oameni, erau necesare doar doua parasute.

#25
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Pai nu trebuie cate o parașuta pentru fiecare, doar o parașuta pentru tot avionul.

#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Postjimi91, on 22 februarie 2019 - 17:24, said:

d-alea de zbori cu ele sau de care?
Aia-i parapanta, nu parasuta.

#27
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018
Secretul este sa sari cand avionul ajunge la 5-10 metri de sol,adica fix inainte sa se prabuseasca.
Dar putini sunt in stare sa stapaneasca aceasta arta.

#28
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Dat fiind diferenta de presiune, mori inainte sa sari (daca deschizi usile).

In alta ordine de idei, pregatirea /antrenamentul pasagerilor este cea mai mica problema cand moartea e in fata ta: Ai macar sanse de 5% sa se deschida "tragand" de toate sforile parasutei :lol:

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postianos777, on 22 februarie 2019 - 17:41, said:

Avioanele militare au viteze si mai mari si totusi pot sari din ele, nu viteza e problema, ci procedurile specifice in caz  de prabusire avione civile, cele militare au alte proceduri.
Alea au niste explozibili sub scaun.

#30
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postianos777, on 22 februarie 2019 - 17:41, said:

Avioanele militare au viteze si mai mari si totusi pot sari din ele, nu viteza e problema, ci procedurile specifice in caz  de prabusire avione civile, cele militare au alte proceduri.

Avioanele militare au 1 - max. 2 piloti care sunt ejectati cu tot cu scaun iar pilotii sunt antrenati indelung pentru astfel de situatii.
Daca te pun pe tine acum intr-un avion militar si te "arunc" afara cu scaunul ala, vei ajunge la sol sub forma de ... cadavru

Daca sistemul era eficient si pentru civili, exista demult macar pe avioane ca Air Force 1
Din pacate - nu este

View Postgiovani_x7, on 22 februarie 2019 - 17:43, said:

Secretul este sa sari cand avionul ajunge la 5-10 metri de sol,adica fix inainte sa se prabuseasca.
Dar putini sunt in stare sa stapaneasca aceasta arta.

Sigur ca da ...
Si scapi doar daca aterizezi pe gresie din inox nu-i asa ?

#31
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Si daca am o sansa dintr-o 1000 cu parasuta eu as fi dispus sa mi-o asum
E mai bine sa am o sansa decat sa nu am deloc...
ps:fac pariu ca zecile de mii de soldati parasutati in ww2 de catre americani nu aveau antrenament...si surprinzator au cam supravietuit ba chiar si sub foc inamic,asa ca nu-i mare branza

Edited by I2O, 22 February 2019 - 17:53.


#32
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postgiovani_x7, on 22 februarie 2019 - 17:43, said:

Secretul este sa sari cand avionul ajunge la 5-10 metri de sol,adica fix inainte sa se prabuseasca.
Dar putini sunt in stare sa stapaneasca aceasta arta.

Am vazut in Mission Impossible cum, deci stapanesc si eu aceasta arta, ca si tine.

#33
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postianos777, on 22 februarie 2019 - 17:41, said:

Avioanele militare au viteze si mai mari si totusi pot sari din ele, nu viteza e problema, ci procedurile specifice in caz  de prabusire avione civile, cele militare au alte proceduri.

Nimeni nu se catapulteaza la viteza maxima dintr-un avion de vanatoare (se poate sari la viteze de croaziera, poti scapa cu viata dar sunt limite)
Doi, sistemul de catapultare e total diferit fata de a sari cu parasuta dintr-un avion comercial, probabil o treime din pasageri s-ar lovi de avion la saritura.
Avioanele de linie zboara la 12km cam cu 800 de kmh, fara costum de protectie si rezerva de oxigen iti pierzi cunostinta in cateva secunde.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 22 February 2019 - 18:02.


#34
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 28.04.2003
nu cred ca e imposibil din punct de vedere tehnic sa puna parasute si scaune care se ejecteaza cu barca gonflabila in avioane. Problema e ca probabilitatea de a avea accident cu avionul e muuult mai mica decat la masina, si ar fi extrem de costisitor sa faci conversia asta. E o greutate suplimentara care ar face ca pretul biletelor de avion sa coste de 10 ori mai mult. Si astia au zis, la cat de putine avioane se prabusesc, mai bine fara parasute.
Scosesera si un sistemde parasute mari care sustineau avionul pana jos, dar daca avionul se dezintegreaza in aer, sistemul ala e fix pix.

#35
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postianos777, on 22 februarie 2019 - 17:41, said:

Avioanele militare au viteze si mai mari si totusi pot sari din ele, nu viteza e problema, ci procedurile specifice in caz  de prabusire avione civile, cele militare au alte proceduri.
nu sari dintr-un avion de luptă. Te ejectezi cu tot cu scaun și te alegi în cel mai bun caz cu ceva vertebre tasate.

#36
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostIcecreamAlex, on 22 februarie 2019 - 17:33, said:

Ca sa folosesti parasuta, tre sa stii cum s-o folosesti.
Sunt mai mult ca sigur ca as invata instantaneu. Si daca n-as sti as invata si sa inot.

View PostIon_de_la_Raion, on 22 februarie 2019 - 17:46, said:

Alea au niste explozibili sub scaun.
Adica sub cur. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate