Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sony Xperia 1

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#55
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Ecranul sta 4k permanent.
https://www.google.c...e-amp-36162.php

La celalte modele 4k era un melanj, desi dupa update-uri de soft si ele rulau majoritatea in 4k daca aplicatiile suportau rezolutia, doar nu in homescreen.

#56
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Bun de stiut!. Facusem remarca dupa ce citisem un comentariu cu privire la modul 4k permanent sau nu... Sa fiu sincer,cu ochiul liber,pe un ecran de un pic peste 6 inches nu-ti poti da seama de diferenta dintre FullHd ,2k si 4k,si poate fi usor de incurcat...

#57
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
https://m.gsmarena.c...view-1941p7.php

Prima oara cred cand gsmarena lauda un telefon sony si il lauda si pt camere si pozele facute noaptea. Ceva pare sa le fi iesit bine.

#58
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Din recenzia celor de la gsmarena rezultă că bateria e mizerabilă.

Anul acesta majoritatea telefoanelor au cam 90 sau mai multe ore de endurance. Xperia 1 doar 72. Foarte slab.

Prețul corect ar fi fost cam 600eur.

Edited by tzaq93, 09 June 2019 - 08:50.


#59
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Cel putin,pana acum nu ma pot plange cu privire la baterie. Ce stiu  este ca,la sfarsitul zile de munca (~16) mai am minim 50% .In conditiile in care,XZ-ul avea nevoie de o scurta reincarcare din masina pe drumul spre casa de 15 minute. Suficient sa ma tina pana pe seara.
Cu 1 nu am problema asta. Folosite ambele cam in aceleasi conditii(un plus de consum pentru 1 pentru ca-l folosesc mai mult incercand sa prind instantanee sau scurte filmari).
Vorba aceea,gsmarena a fost din todeauna "prietenul" japonezilor....IN schimb ,coreenele sau merele muscate sunt perfecte si nu au parti negative pentru ei.
Din punctul meu de vedere,bateria se tine bine. Softul este destul de bine optimizat,incat sa nu fie necesara o baterie mai mare(care sa fie inghesuita la maxim in device,si sa fie un risc de incendiu ;) )
L.E. Referitor la speakere. Are doar doua.Unul sus(cel folosit si in convorbiri) si unul la baza(folosit si la sonerie).Cel de jos este orientat in jos,nu frontal(ca pe XZ de exemplu).
Cateva momente au fost probleme cu PlayStore(s-a blocat pur si simplu,si a trebuit sa dau un restart ,din butoane)si cu Asphalt 9(joc care a venit preinstalat-si pe care nu-l pot dezinstala..).
In rest,fluid si exact.

#60
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
https://www.phoneare...ssions_id116746

Decent, nu departe de flagshipurile cu 4000+

#61
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Va merge sa faceti fotografii sau sa incepeti o filmare apasand butonul de camera? La mine doar o deschide si atat, nu mai face focus, nu mai face poze ca la modele anterioare.

#62
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Da.merge perfect butonul dedicat camera.

#63
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Se pare ca am butonul de la camera infundat, de aia nu a mers de cand l-am luat si eu tot credeam ca e softul de vina. Abia zilele trecute am verificat butonul dupa ce am fost in magazine sa vad cum functioneaza unul normal. O sa ma duc la vodafone pentru garantie.

#64
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Mi se pare de tot râsul. E scump, nu are un design fara margini, nu e fluid ca un iPhone, și mai vine si cu defecte din fabrica.

Xperia 1, un telefon bun pt maxim 1500 lei. La prețul actual nu merită.

#65
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Sincer, nu e mai scump decat concurenta si la precomanda a venit cu cadouri destul de bune. E foarte fluid, cel putin al meu e, iar defectul meu a fost un caz izolat, am fost in cel putin 10 magazine ca se verific butonul altor telefoane si doar al meu era busit. Am lasat telefonul astazi la vodafone, astept sa vad ce raspuns imi dau, sper totusi sa imi fie reparat sau sa primesc unul nou, l-am tinut ca in puf pana acum. Nu regret cu nimic ca l-am cumparat, am 3 telefoane sony in uz acum si nu ma dezamagesc cu nimic. Haters gonna hate Posted Image

#66
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Posttzaq93, on 22 iunie 2019 - 12:44, said:

Mi se pare de tot râsul. E scump, nu are un design fara margini, nu e fluid ca un iPhone, și mai vine si cu defecte din fabrica.

Xperia 1, un telefon bun pt maxim 1500 lei. La prețul actual nu merită.

Mergi si da banii pe marul muscat si lasa troll-ul.
Vorbind de fluiditate  sau de ce vrei tu altceva,dar informeaza-te inainte...Cum spune si colegul de mai sus,Este un caz izolat. Si chiar este un terminal reusit,indiferent de ce spune concurenta. "Concurenta este acolo sa-si laude produsul in detrimentul produselor concurentiale".
In cazul tau,as spune"efect turma." Spor!

Edited by Bebeluka, 23 June 2019 - 00:57.


#67
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nH16pCBHfWo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca tot vb de viteza vs apple.

Oricum, asta nu e mare smecherie, de la sd835 android si iOS sunt la egal in ceea ce priveste viteza de a deschide aplicatiile si managementul ram-ului.

Edited by t-balt, 23 June 2019 - 20:44.


#68
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Exact

#69
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Exact, sony e mai rapid in a deschide aplicatiile cu exceptia a 2 jocuri optimizate in special pt iOS, web browsing inclus:)

#70
soleil_ro

soleil_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 11.08.2008
Oare incape telefonul in buzunar la blugi?

#71
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
La orange pana pe 8 iulie inca mai e oferta cu televizor cadou. Pret la liber 895e. Televizor e we61, cica aprox 1200 de lei pret liber.

#72
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Tot țeapă este... Nu poți vinde midrange la preț de iPhone X.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate