Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Apel 112 - aplicatie de la STS

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttioopedi, on 22 februarie 2019 - 16:24, said:

kkkt
Face automat pentru fiecare utilizator ceea ce poate fii faccut la sediul STS, doar pentru cei aflati in situatie de urgenta.
Tineti minte cazul IOVAN??? Medicul ala cu telefonul le transmitea coordonatele GPS, iar ei ziceau ca-s gresite, ca asemenea coordonate sunt imaginare.
Nimanui nu-i trecea prin cap ca datele respective trebuies convertite pentru sistemul informatic magnific al STS-ului.
Acolo a fost vorba de amatorism. Doctorul a dat coordonatele in grade zecimale, iar cineva „de pe drum” nu a fost familiarizat cu formatul. Era de ajuns o simpla transformare in grade, minute, secunde.

Edited by MembruAnonim, 22 February 2019 - 16:34.


#38
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

View PostMembruAnonim, on 22 februarie 2019 - 16:32, said:

Acolo a fost vorba de amatorism. Doctorul a dat coordonatele in grade zecimale, iar cineva „de pe drum” nu a fost familiarizat cu formatul. Era de ajuns o simpla transformare in grade, minute, secunde.
Adica acarul paun era vinovat???
Statul roman a platit  MELEOANe de euro pentru un sistem care habar nu are sa faca automat transformarea???
Iar acum "FACE" o aplicatie , care inderapta erorile de sistem????
A fost demis generalul ala ???? Ca nu mai stiu absolut nimic despre urmarile cazului.
Aplicatia asta face, transmite in grade,minute secunde.
Absolut inutila.
Cineva a platit nasterea acestei aplicatiii??
probabil tot eu, contribuabilul???

Edited by tioopedi, 22 February 2019 - 16:44.


#39
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Deci undeva e o contradictie, pe deoparte astia mint ca l-a prins pe ala care a sunat la 112 de la prepay ca hotelu x va fi aruncat in aer de rachete, pe de alta nu te poate localiza exact daca esti bolnav sa zicem si suni la salvare ca nu te poti misca din caza, poate ai facut infarct.
Eu de ex GPS ma arata in fata blocului ! Sunt cateva blocuri, de unde dracu stii care e ala ? Mai ales daca opreste semnalul fara sa vrea ?

Acuma a doua...cu ala, cum sa-l prinda daca omu s-o fi dus in alta locatie, a luat o cartela de pe rafturi deci nici macar de la centre, a incarcat de la vreun automat unde nu erau camere sa fie filmat, nici cand a luat cartela nici cand a incarcat nu s-a vazut figura ca omu ar fi avut grija de asta, a sunat 10 secunde, a oprit, a scos cartela, a aruncat-o sau nu, a plecat !
Sau poate a facut o greseala si s-a stiut..de unde a luat cartela ca si cum s-ar fi dat vrac acele cartele dar se stiau toate nr (desi ma indoiesc), care au fost duse acolo, si i-a verificat pe toti care au luat de acolo, sau..cand a incarcat..altfel nu stiu.
Asa ca ori se poate ori nu se poate sa te localizeze exact ?! La bolnavi e bine ca aia nu fug de la locul apelului si poate sunt pusi sa nu opreasca semnalul, ar fi mai simplu de localizat.

Edited by MinettoMatoi, 03 March 2019 - 00:30.


#40
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Si in cazul bolnavilor de care zici tu se poate face localizarea, insa necesita timp, mandat, etc. Crezi ca in caz de infarct sau sangerari masive ori alte probleme ce necesita interventie de urgenta e timp sa intervina sri-ul sa caute locatia cu problema? Atunci trebuie sa afle adresa rapid nu in x minute/ore pana intra detectivii in actiune.

Edited by LunaCrystal, 03 March 2019 - 01:47.


#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMinettoMatoi, on 03 martie 2019 - 00:28, said:

Asa ca ori se poate ori nu se poate sa te localizeze exact ?
Dacă nu vrei, nu te poate localiza. Cel mult celula și IMEI-ul se pot afla. Insuficient pt localizare sau identificare.
Cei care susțin contrariul, au fost influențați de filmele cu Bond și Bourne.
(tel non smart Nokia 1100 luat din piață, SIM nou luat din piață, samd...)

#42
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
dorin asta am zis si eu, atunci de ce au mintit alaltaieri in ziare ca l-au prins pe apelantul ala care a zis ca hotelu x va fi aruncat in aer cu rachete ?! Ca si eu stiam ca nu are cum.
Oare sa impresioneze viitorii care ar incerca ?
Sau ala cu telefonu public, cica la condamnat pe unu de 56 ani..care a sunat si a zis nu stiu ce ? Atunci cum l-a prins ?

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
L-au prins pt ca a folosit SIM-ul lui. A sunat de pe telefonul lui

#44
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Si mda... si la telefon public te prinde ca trebe cartela..si poate de acolo.
Oricum la urgenta 112, trebuie neaparat un sistem de localizare exact, ca sa te duci repede la bolnav sa-l salvezi. Nu stiu daca se va putea vreodata sa fi localizat exact pe coordonate.
Ca pe coordonate e exact.

Cel mai bine este sa fie localizare pe telefonia fixa, sa sune la 112 de acolo, si atunci e rezolvata treaba.

Edited by RealThing, 06 March 2019 - 19:04.
corectat


#45
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Chiar, ar putea exista o tehnologie sa fie localizare exact pe coordonate ?! Ca acolo e exacta localizarea.
Oricum ma gandesc...la doi vecini distanta apare semnal pe coodronate x...la mine apar altele, interesant cum s-ar putea face chestia asta, poate ar trebui ca fiecare nr sa emita un anumit tip de semnal...e complicat..

#46
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Am testat-o și eu acum.Indoor am acuratețea localizării de vreo 15-20m.Afara,din cate mai testez eu telefonul,am acuratețe maxima de vreo 3m.Si aplicația Phone de la Google are o funcție asemănătoare,care atunci când apelezi la 112 îți afișează pe harta locația ta.

Edited by Vlad_22, 17 March 2019 - 11:32.


#47
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Mie mi se pare o imbecilitate de aplicatie. La mine pe telefon aplicatia nu merge, nu citeste coordonatele desi gps este functional. O rusine de aplicatie. Cei care au facut-o si au promovat-o ar trebui sa intre-n pamant de rusine !!

Edited by -koss-, 30 July 2019 - 22:34.


#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
De ce nu trimiți feed-back din Google Play?

#49
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
1. E jenant ca operatorii, producatorii de telefoane si autoritatile nu implementeaza un sistem de localizare rapida in cazul apelului la 112. Nu le iese niciun ban, nu fac nimic, asta e societatea in care traim. Posibilitate oferita de standard exista (cel putin in cazul VoLTE), am observat acum cativa ani ca un Samung S6 isi trimitea ultimele coordonate cunoscute cat si adresa completa in timpul unui apel normal.  Am atasat o poza ptr curiosi. Se poate face treaba asta obligatorie cand se suna la 112, dar nu se doreste, deh, batai de cap, munca gratis; ti-e scarba. La urmatorul update de software a disparut trimiterea locatiei.

2. Aplicatia 112 mie imi merge OK si cred ca ar trebui sa se faca reclama la nivel national ca oamenii sa o aiba instalata. Poate fi utila.

3. STSul are hartile de la operator , updatate periodic cu fiecare sector. Treaba e ca ei stiu doar un cell ID acolo, nimic mai mult, deci o zona maricica in care te pot cauta.

4. Se pare exista posibilitatea ca STSul sa intre in direct la servelele/radioul operatorului si cum telefonul trimite f des mesaje cu masuratorile catre toate antenele vecine, se poate face tringhiularizare si aici ajung la nivel de metru. Dar nu stiu la ce stadiu sunt ai nostri cu treaba asta.

Attached Files


Edited by SethNY, 31 July 2019 - 09:13.


#50
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Oare localizarea functioneaza si in cazul Vo-Wi-Fi?

#51
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Cea de la punctul 1 da, dar si cu aia o fi problema daca dai disable la location din meniu. In rest nu, daca esti in flighmode si cu WiFi ON, de aia VoWiFi nu e lansat oficial in Romania nici la ORO nici la Digi. Probleme mari cu infractorii :) ;-)

#52
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Si cand nu o sa avem smartphone cu noi ci doar o cioarsa cu butoane numai pt sunat si mesaje?

Edited by misu183, 31 July 2019 - 10:37.


#53
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Se aplica punctele 3 si 4 de mai sus.

#54
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008

 misu183, on 31 iulie 2019 - 10:36, said:

Si cand nu o sa avem smartphone cu noi ci doar o cioarsa cu butoane numai pt sunat si mesaje?
Pe Digi nu poti folosi astfel de gioarse. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate