Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tata agresiv

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu e o soluție, dacă are forță să-i bage un pumn în nas are și să-l imobilizeze cumva fără lovituri. Una e să-l împingi, trântești etc. și alta să dai și tu. Suni la 112, vin ăia și îl găsesc cu borșul dat, la ce i-ai mai chemat dacă l-ai potolit tu?
Zic și eu.

Edited by althea, 22 February 2019 - 11:56.


#38
Bububeti

Bububeti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.04.2017
Asa a fost mereu. O sa citesc ordinul cat de curand posibil

#39
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Vezi că sunt multe surse cu lămuriri. E bine să citești mai multe ca să știi cum decurge procedura.
Ca exemplu:
https://www.timponli...s-de-politisti/
https://legestart.ro...i-de-protectie/

#40
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

View Postursamajor, on 22 februarie 2019 - 08:41, said:

Generația asta a "fulgilor de nea" este extrem de sensibilă și egocentrică. La ei și dacă ridici vocea zic că i-ai articulat cu un baros. În schimb când vine vorba de reciprocitate, o dau la-ntors, ei au voie.
Un părinte care face niște reguli cu care puradelul nu e de acord, trece drept părinte rău, agresiv. Nu le mai dați nas mucoșilor ăstora (inclusiv celor proprii), că nu mai știu nici ce-i respectul, responsabilitatea și alte principii sănătoase validate de timp și de societățile sănătoase.
Uite aici parere de om care a venit sa isi exprime frustrarile legate de o generatie. Nici nu stii exact care e problema, dar deja ai tras o concluzie.

#41
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postheinz, on 22 februarie 2019 - 11:32, said:

17 ani...nu cred că e greu sa te aperi mai ales cand e beat. El ce vârstă are? Îți spun eu că se potolește daca vede că e dominat. Știu că nu e moral să-l lovești dar asta este situatia, nici el n-are voie sa te lovească dar totuși o face.

Protectia copilului?
O gluma proasta...te duce într-un centru de plasament, acolo ce faci? E cam aceeași situație din păcate.
Eu nu cred ca e o solutie ,si nu cred ca are mai multa forta decat unul nebun si beat constant
hai ca reuseste o data sa se impuna sa riposteze da dupa aia
se creaza o atmosfera naspa care poate recidiva ,am niste vecini
care se bat intre ei mai mereu copiii cu taicasu si ce rezolva?
La 17 esti mare o varianta ar fi sa te muti ori pe la neamuri o perioada
pana termini liceul sau te duci cu chirie si muncesti.

View Postheinz, on 22 februarie 2019 - 11:32, said:

17 ani...nu cred că e greu sa te aperi mai ales cand e beat. El ce vârstă are? Îți spun eu că se potolește daca vede că e dominat. Știu că nu e moral să-l lovești dar asta este situatia, nici el n-are voie sa te lovească dar totuși o face.

Protectia copilului?
O gluma proasta...te duce într-un centru de plasament, acolo ce faci? E cam aceeași situație din păcate.
Na sfaturi de oameni adulti:)))

View PostMembruAnonim, on 22 februarie 2019 - 10:48, said:

Dar te mai loveste la 17 ani ai tai? Pff, i as rupe mainile!
.

View Postalthea, on 22 februarie 2019 - 08:32, said:


Nu e discutabilă, myshyk.

Drepturile şi ĂŽndatoririle părinteşti
Art. 499
Obligaţia de ĂŽntreţinere
(1) Tatăl şi mama sunt obligaţi, ĂŽn solidar, să dea ĂŽntreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, ĂŽnvăţătura şi pregătirea sa profesională.
(2) Dacă minorul are un venit propriu care nu este ĂŽndestulător, părinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregătirea sa profesională.
(3) Părinţii sunt obligaţi să ĂŽl ĂŽntreţină pe copilul devenit major, dacă se află ĂŽn continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.
(4) ĂŽn caz de neĂŽnţelegere, ĂŽntinderea obligaţiei de ĂŽntreţinere, felul şi modalităţile executării, precum şi contribuţia fiecăruia dintre părinţi se stabilesc de instanţa de tutelă pe baza raportului de anchetă psihosocială.


Așa-i, dar nu e nici offtopic :)
caterinca ma jur  ,asa o fi in teorie in practica jumatate din populatia tarii nu are wc in casa
si parintii nu au ei educatie si pregatire profesionala ce sa mai ofere copiilor.

#42
_carpatos

_carpatos

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 512
  • Înscris: 11.12.2018
Tactu stie ca o arzi pe softpedia?

#43
Bububeti

Bububeti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.04.2017
Ce treaba are?:)))) nici nu stie ce e ala forum

#44
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Post_carpatos, on 22 februarie 2019 - 13:31, said:

Tactu stie ca o arzi pe softpedia?
Te mănâncă pielea virtuală?

#45
_carpatos

_carpatos

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 512
  • Înscris: 11.12.2018
Eu stiam ca forumul este interzis celor sub 18 ani.

#46
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
E interzis fără acrodul părinţilor dacă ai ai sub 14 sau 15 ani. Sunt unele secţiuni interzise sub 16 ani.

#47
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postmyshyk, on 22 februarie 2019 - 08:20, said:

Chestia cu "obligat" e discutabila. Doar ca nu asta era tema, aici. La fel cum nici copilul nu e obligat sa indure agresivitatea parintilor. Dóar ca in ziua de azi exista solutii alternative: internate, case de copii,...Are de unde alege. Simplul fapt ca se plange pe forumuri, nu-i rezolva problemele. Si nici nu se va implica nimeni de pe forumuri sa i le rezolve. E strict alegerea lui. Se informeaza si  cauta rezolvarea care-i convine.  Dar,... " daca  asculti doar povestea caprei, vinovat va fi intotdeauna lupul".
Sincer, in postarile tale se cam vede ca esti lupul. Ai o placere bolnava sa targhetezi copiii cu probleme. Te-am vazut si pe la psihologie, peste tot, cu mesaje de genul asta sau altele si mai si.

Edited by Cr1spy, 22 February 2019 - 14:26.


#48
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
e mos ,are 80 de ani

#49
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
ce bea acasă?bagă-i  niște laxative în alcool dar constant zi de zi de zi ca-n reclamă.cum bea cum  la budă poate se calmează

crede că s-a îmbolnăvit

#50
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Buna asta !  :)))

#51
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postsilesax, on 22 februarie 2019 - 15:10, said:

e mos ,are 80 de ani
Ce anume vrei sa transmiti, ca nu inteleg ? Ca la 80 ani asa este la moda ?

Nu, nu este deloc bun sfatul de a-i pune laxative, fiindca o sa-si dea seama si va face mai rau. Plus ca in timp bautura+laxative=ciroza.
De asemenea, orice somnifer sau antidepresiv + bautura=dezastru. Daca moare taica-sau, va duceti voi la inchisoare in locul lui ?

View PostBububeti, on 22 februarie 2019 - 10:38, said:

17* m.am exprimat gresut cu 11 ani sau am scris clasa a 11a

Cand e treaz nu vorbeste si uita absolut tot. Atunci tace. Zici ca e mielul tuturor. Dar partea proasta e ca bea la nici 10 minute de cand vine de la munca. Si am inteles ca bea si la munca. Si lucreaza ca distrubuitor de marfa...
E, cand este mielusel, mai dati si voi niste apropouri cu batranei neputinciosi, a.i. sa-si dea seama ca intr-o zi se va schimba roata si va avea nevoie sa-i purtati de grija. Prieteneste, asa, nu cu amenintari, ca poate tocmai asta are in cap: "copii nerecunoscatori", "pentru care muncesti degeaba", etc.
Tu ca baiat, te poti interesa ce anturaj are si cine il ambaleaza: la serviciu, la carciuma, vecini, rude, etc. De exemplu, in cartierul in care locuieste mama mea, tipa care are un bar si vinde bautura, ii intarata pe toti, sa aiba clienti.

Edited by Cr1spy, 22 February 2019 - 16:44.


#52
_carpatos

_carpatos

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 512
  • Înscris: 11.12.2018
Ca sa creasca frustrarea in el si sa si aduca aminte la bautura sa-i dati socoteala. Foarte inteligent.

Edited by _carpatos, 22 February 2019 - 16:57.


#53
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Post_carpatos, on 22 februarie 2019 - 16:57, said:

Foarte inteligent.
Asta e jignire. Ai grijă ce scrii.
Ce spui tu poate fi catalogat la fel dar e opinia ta, caracterul tău, să fii sănătos cu ele și să le aplici la tine. Eu nu îmi permit să te fac inteligent doar pentru că ai altă părere!

#54
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
N-a inteles ce am scris. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate