Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tata agresiv

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Generația asta a "fulgilor de nea" este extrem de sensibilă și egocentrică. La ei și dacă ridici vocea zic că i-ai articulat cu un baros. În schimb când vine vorba de reciprocitate, o dau la-ntors, ei au voie.
Un părinte care face niște reguli cu care puradelul nu e de acord, trece drept părinte rău, agresiv. Nu le mai dați nas mucoșilor ăstora (inclusiv celor proprii), că nu mai știu nici ce-i respectul, responsabilitatea și alte principii sănătoase validate de timp și de societățile sănătoase.

#20
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

 ursamajor, on 22 februarie 2019 - 08:41, said:

Generația asta a "fulgilor de nea" este extrem de sensibilă și egocentrică. La ei și dacă ridici vocea zic că i-ai articulat cu un baros. În schimb când vine vorba de reciprocitate, o dau la-ntors, ei au voie.
Un părinte care face niște reguli cu care puradelul nu e de acord, trece drept părinte rău, agresiv. Nu le mai dați nas mucoșilor ăstora (inclusiv celor proprii), că nu mai știu nici ce-i respectul, responsabilitatea și alte principii sănătoase validate de timp și de societățile sănătoase.
Cum il educi asa il ai ....  + cele inerente specifice varstei ...

#21
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Initiator desi ai fost rugat n-ai explicat motivele pentru care se enerveaza tatal. Probabil ca el a stabilit anumite reguli de comportament pentru copii iar voi nu prea le respectati. Este imposibil sa cred ca un parinte nu-si iubeste copii si asa din senin sare sa-i certe sau si mai rau sa-i loveasca. Da ,inteleg ca sunteti inca copii dar asta nu inseamna ca va este permis orice! Mai reflecteaza!

#22
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 ursamajor, on 22 februarie 2019 - 08:41, said:

Generația asta a "fulgilor de nea" este extrem de sensibilă și egocentrică. La ei și dacă ridici vocea zic că i-ai articulat cu un baros. În schimb cĂąnd vine vorba de reciprocitate, o dau la-ntors, ei au voie.
Un părinte care face niște reguli cu care puradelul nu e de acord, trece drept părinte rău, agresiv. Nu le mai dați nas mucoșilor ăstora (inclusiv celor proprii), că nu mai știu nici ce-i respectul, responsabilitatea și alte principii sănătoase validate de timp și de societățile sănătoase.
Gândire comunistă.
Părinții sunt șefi, copii trebuie să-i asculte tot timpul. Daca nu asculta scoți cureaua și...asculta...
În nicio situație părinții nu trebuie sa apeleze la violenta!!!(fizica/psihica).

#23
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
"Grozavii" care comenteaza pe aici probabil ca nu stiu ce inseamna un tata agresiv, da-si dau cu parerea.
Eu n-am sa-l iert niciodata pe al meu pentru cum s-a comportat cu mine cit am fost copil, si am deja 40 de ani. Unele lucruri pur si simplu nu se mai pot indrepta.
Din pacate nu am ce sfaturi sa-i ofer initiatorului, daca mama lor nu divorteaza si nu ia copii la ea, alta varianta cit de cit ok in ro nu exista, statul este o gluma proasta...

#24
Bububeti

Bububeti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.04.2017
Deci sa explic situatia clara. Plus nu vreau sa ma plangi ci sfaturi. Tatal meu e alcoolic si absolut orice il enerveaza. Daca gaseste un papuc pe joc iti arunca cu el in cap. Ne trateaza ca pe niste sclavi si ulta la absolut orice. Nu conteaza daca am facut bine, gresit sau doar ne pune sa facem. Mama nu poate divorta ca nu are unde sa se duca, chiar daca si ea ar vrea ca il uraste mai ales ca si cu ea se comporta asa, doar ca nu o bate. La bataie se ajunge mereu cand nu vrem sa facem vrun ordin de al lui. Si faza cu fa si suporta nu merge, as vrea sa raspunda persoanele ce au trecut prin asta si cum au scapat ei

#25
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Nu prea ai ce sa faci in cazul asta , decat sa-l eviti pe cat posibil.
Cand este treaz ati incercat sa vb cu el ? ...dificil , stiu , dar asta este .
Fix din cauza asta la 18 am fost dus si eu , cu toate ca la mine nu a fost chiar asa grav si si-au dat interesul in ceea ce priveste educatia mea ...dar nah degeaba...beutura este beutura.
Acu are 5 ani de cand nu a mai pus gura pe bautura si regreta ...dar e tardiv...nu ai ce schimba din trecut.

#26
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Din pacate singura varianta realista este sa stringi din dinti si sa cresti. Iar cind vei fi suficient de mare si-ti vei cistiga banii tai, sa pleci si sa uiti de el.
La 11 ani esti inca mult prea mic sa pleci de acasa, mai ales in RO.

#27
Bububeti

Bububeti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.04.2017
17* m.am exprimat gresut cu 11 ani sau am scris clasa a 11a

Cand e treaz nu vorbeste si uita absolut tot. Atunci tace. Zici ca e mielul tuturor. Dar partea proasta e ca bea la nici 10 minute de cand vine de la munca. Si am inteles ca bea si la munca. Si lucreaza ca distrubuitor de marfa...

#28
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
In cazul asta, ia-ti BAC-ul, si vezi apoi ce variante ai sa pleci de acasa. Primul pas va fi sa-ti gasesti un job din care sa-ti permiti sa traiesti cit de cit, intr-o chirie cu niste prieteni/colegi.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar te mai loveste la 17 ani ai tai? Pff, i as rupe mainile!

#30
Bububeti

Bububeti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.04.2017
Ripostez si eu, dar gestul in sine si repetat nu il suport. Plus cel mai rau ii face surorii mele si recent pentru asta l.am luat la bataie. Dar nu imi convine solutia asta pe termen lung.

#31
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
S-a pus la punct o procedură prin care polițiștii pot emite ordin de protecție pentru victimele violenței domestice. Când vă mai lovește nu riposta, sună la 112 și cheamă poliția.
Citește aici:
https://www.politiar...is-de-politisti

#32
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 Bububeti, on 22 februarie 2019 - 10:38, said:

17* m.am exprimat gresut cu 11 ani sau am scris clasa a 11a

Cand e treaz nu vorbeste si uita absolut tot. Atunci tace. Zici ca e mielul tuturor. Dar partea proasta e ca bea la nici 10 minute de cand vine de la munca. Si am inteles ca bea si la munca. Si lucreaza ca distrubuitor de marfa...
17 ani...nu cred că e greu sa te aperi mai ales cand e beat. El ce vârstă are? Îți spun eu că se potolește daca vede că e dominat. Știu că nu e moral să-l lovești dar asta este situatia, nici el n-are voie sa te lovească dar totuși o face.

 althea, on 22 februarie 2019 - 10:55, said:

S-a pus la punct o procedură prin care polițiștii pot emite ordin de protecție pentru victimele violenței domestice. CĂąnd vă mai lovește nu riposta, sună la 112 și cheamă poliția.
Citește aici:
https://www.politiar...is-de-politisti
Protectia copilului?
O gluma proasta...te duce într-un centru de plasament, acolo ce faci? E cam aceeași situație din păcate.

#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Apărarea agresivă nu e o soluție nici legală, nici morală. Ideea să-l dezmeticească sau chiar să îl sperie, spune că atunci când e treaz e ok. Un ordin de protecție a familiei emis împotriva ta cred că e un șoc destul de mare.

Sigur că poate reacționa și urât, dar se poate suna iar la 112 și tot așa.

 heinz, on 22 februarie 2019 - 11:32, said:

Protectia copilului?
O gluma proasta...te duce într-un centru de plasament, acolo ce faci? E cam aceeași situație din păcate.
Nu e vorba protecția copilului, citește în link-ul pe care l-am pus.

#34
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Puțin probabil să rezolve ceva, dar poate sa încerce.
Cel mai bine ar fi fost sa se separe cel puțin pentru moment dar a zis că n-are unde.

@initiator
Așa a fost dintotdeauna, agresiv sau e ceva mai recent?


#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 heinz, on 22 februarie 2019 - 11:42, said:

Cel mai bine ar fi fost sa se separe cel puțin pentru moment dar a zis că n-are unde.
De ce să plece ei când poate pleca el 5 zile? Atât e durata ordinului protecție când e emis de polițiști.

#36
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dar autoapararea agresiva e o soluție? sau trebuie sa accepți bataia si sa întorci celalalt obraz..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate