Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Camere supraveghere cum sa?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Ce inseamna PARALEL la tine?
Cablul intre camere?
Care cablu, ca sunt wireless?
Legi camerele intre ele ca sa nu le fure?

#20
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostBucuresti77, on 21 februarie 2019 - 23:23, said:

Salut,
N-am renuntat. Nu renunt asa usor ��
Camera are 3mp, banuiesc ca e nevoie de 12v 1 A, curentul da, il trag dintr-o doza.
Din ce inteleg, imi tb alimentator ptr fiecare, lagatura in paralel. Da, cablul intre camere va fi de 7m, x3 camere.

Le cam faci varza, nu le poti monta in paralel cu un alimentator pt fiecare. Daca-i pui fiecareia alimentatorul ei nu mai ai nici o treaba cu paralelul. Si nici cu cabluri intre ele daca sunt wifi.

Din ce doza tragi curentul ? Ai o poza ?

#21
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pune intai toate camerele in casa conectate la priza , fiecare prin alimentatorul ei (livrat cu camera).
Fa toate setarile si vezi daca merg toate si vezi cam ce ai dori si cum ai dori, conectate la computer sau ce ai tu...
Apoi investesti timp si bani pentru dezvoltarea "programului big brother"

Edited by keta, 22 February 2019 - 02:41.


#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostBucuresti77, on 21 februarie 2019 - 21:07, said:

Salut,
Am luat niste chinezarii, vedeti atasat.
Spor! ;)

#23
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Cred ca, cablu intre camera se refera la curent. Scoate dintr-o doza cablu si pune pe el prize la fiecare camera. Sper sa nu prelungeasca si cablurile din alimentatoare ca o sa aiba pierdere mare.

#24
Bucuresti77

Bucuresti77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.02.2019
Dupa cum se vede in fotografii, camerele sunt robuste, din aluminuu vopsit, cu compartiment card etans, deci pentru exterior.
La exterior se monteaza.
Le-am facut deja proba la interior. De montat vreau sa le montez la exterior. Pentru exterior era discutia. Nu am cum sa vin cu priza la exterior sa bag alimentarea fiacareia intr-o priza de exterior. Da, sunt wifi dar se pot monta si cu cablu UTP.
Cea mai simpla metoda ar fi sa le prelungesc firul transformatorului, atat cat sa ajunga la priza din casa, dau gaura prin peretele exterior, bag firul pe acolo, pana la priza si aia e, fiecare camera sta independent cu sau fara wifi independent.
Dar ma gandeam sa le leg pe toate a.i. Sa nu trebuiasca sa dau 3 gauri ci doar una. Cam asta ar fi, rezumand.

Edited by Bucuresti77, 22 February 2019 - 08:03.


#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostBucuresti77, on 21 februarie 2019 - 22:05, said:

Pe vremuri primeai sfaturi pe siftpedia, lumea era constructiva, acum vad ca doar iti umpli frigiderul pe-aici ������
Pot sa-ti garantez ca nici pe vremuri, un ginecolog nu invata de  forum cum sa taie porcul sau cum se conduce un avion.  Doar cei care aveau putin habar si multa indemanare, erau ajutati sa mai invete cate ceva, pe langa cele stiute deja. Si nici nu se prea obrazniceau, sa le sara imediat mustarul cand erau atentionati sa nu faca prostii.
On. Pentru "o singura gaura in perete", ai nevoie de o sursa de calculator, si de la iesirea de 12 v, tragi doua fire la exterior, pe care legi camerele in paralel. Sectiunea cablului sa fie suficient de mare ca sa permita trecerea unui curent de 8-9A, fara sa scada tensiunea la ultima camera. Daca am citit corect ce scrie gresit acolo, consumul e "3.0 (A)MP"?

Edited by myshyk, 22 February 2019 - 08:33.


#26
Bucuresti77

Bucuresti77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.02.2019
3mp (megapixel) are camera.

Edited by Bucuresti77, 22 February 2019 - 09:28.


#27
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Vezi ca gasesti cabluri "de-a gata" la magazinele de conectica, cablu coaxial cu alimentare in paralel, il tragi pana la DVR si gata, e foarte comod.
[ https://s12emagst.akamaized.net/products/8786/8785530/images/res_9225dabbb0de5ea1870d5d8d47817d1e_full.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
Bucuresti77

Bucuresti77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.02.2019

View Postspooky51, on 22 februarie 2019 - 09:34, said:

Vezi ca gasesti cabluri "de-a gata" la magazinele de conectica, cablu coaxial cu alimentare in paralel, il tragi pana la DVR si gata, e foarte comod.
[ https://s12emagst.akamaized.net/products/8786/8785530/images/res_9225dabbb0de5ea1870d5d8d47817d1e_full.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Camerele sunt stand alone, de aceea le-am luat asa. Ele se conecteaza wifi sau prin cablu retea in router, fara sa fie nevoie de DVR. Te loghezi la aplicatia VR Cam (user/pass) si asta este tot.

#29
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostBucuresti77, on 22 februarie 2019 - 10:17, said:

Camerele sunt stand alone, de aceea le-am luat asa. Ele se conecteaza wifi sau prin cablu retea in router, fara sa fie nevoie de DVR. Te loghezi la aplicatia VR Cam (user/pass) si asta este tot.
Atunci e si mai simplu, cumperi cablu, mufe de alimentare si duci cablul pana la sursele de curent. Poti incerca sa conectezi toate cele trei camere la o singura mufa pentru o singura sursa, insa e posibil ca sursa sa nu duca, mai ales ca are de livrat si la distanta. Exista surse de la care poti alimenta mai multe camere, unele kituri de supraveghere vin cu DVR, camere, cabluri nu foarte lungi si o singura sursa mai mare cu mai multe mufe de alimentare .

Edited by spooky51, 22 February 2019 - 10:56.


#30
Bucuresti77

Bucuresti77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.02.2019

View Postspooky51, on 22 februarie 2019 - 10:51, said:

Atunci e si mai simplu, cumperi cablu, mufe de alimentare si duci cablul pana la sursele de curent. Poti incerca sa conectezi toate cele trei camere la o singura mufa pentru o singura sursa, insa e posibil ca sursa sa nu duca, mai ales ca are de livrat si la distanta. Exista surse de la care poti alimenta mai multe camere, unele kituri de supraveghere vin cu DVR, camere, cabluri nu foarte lungi si o singura sursa mai mare cu mai multe mufe de alimentare .
Uite domnule un raspuns la obiect! Posted Image  Nu tu prostule, fraiere, hatereala. D-asta suntem toti in stare. Merci!

#31
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008

View Postprojectfp, on 21 februarie 2019 - 22:14, said:

Nu functioneaza treaba cum trei tu.
Trebuie alimentator pentru fiecare in parte.

De unde apareti domnilor? Aveti ceva cunostinte? Nu cred.

View PostBucuresti77, on 21 februarie 2019 - 23:23, said:

Salut,
N-am renuntat. Nu renunt asa usor ��
Camera are 3mp, banuiesc ca e nevoie de 12v 1 A, curentul da, il trag dintr-o doza.
Din ce inteleg, imi tb alimentator ptr fiecare, lagatura in paralel. Da, cablul intre camere va fi de 7m, x3 camere.

Primul lucru inainte de a posta aici ar fi fost sa scri pe google "sursa camere supraveghere"
Rezultatele te luminau din prima. Trebuie o sursa dedicata, cu 4 iesiri in cazul tau (cu 3 nu sunt), protejate independent, de unde alimentai fiecare dintre camere.
Pt ca o camera sa absoarba 3A trebuie sa aiba si degivrare automata. Astea simple iau in medie 0,5A bucata.

Cablurile pot fi de 2x0,75 la distanta aia mica.
Cauta pe cineva care stie ce-i aia curent continuu totusi.
Spor!

#32
Bucuresti77

Bucuresti77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.02.2019

View Postcamsonat, on 22 februarie 2019 - 12:55, said:

De unde apareti domnilor? Aveti ceva cunostinte? Nu cred.



Primul lucru inainte de a posta aici ar fi fost sa scri pe google "sursa camere supraveghere"
Rezultatele te luminau din prima. Trebuie o sursa dedicata, cu 4 iesiri in cazul tau (cu 3 nu sunt), protejate independent, de unde alimentai fiecare dintre camere.
Pt ca o camera sa absoarba 3A trebuie sa aiba si degivrare automata. Astea simple iau in medie 0,5A bucata.

Cablurile pot fi de 2x0,75 la distanta aia mica.
Cauta pe cineva care stie ce-i aia curent continuu totusi.
Spor!

Cum ar fi asta? https://www.emag.ro/...2/pd/D464VFBBM/
Cred ca s-a facut o confuzie, camera nu are 3A, are 3megapixeli.


merci

#33
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Exact.
Cu placere!

#34
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostBucuresti77, on 22 februarie 2019 - 16:15, said:


Cum ar fi asta? https://www.emag.ro/...2/pd/D464VFBBM/
Cred ca s-a facut o confuzie, camera nu are 3A, are 3megapixeli.


merci
Da, o sursa de acest gen. Sau daca nu ai chef sa pui sursa iei un triplu stecher in care infigi cele trei alimentari si gata, nu ocupa mai mult loc decat sursa si e mai usor de cumparat :) .

#35
Bucuresti77

Bucuresti77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.02.2019
Merci

#36
dj_alex91

dj_alex91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.06.2011
Salut , recent si eu am cumparat 3 camere de supraveghere  ip  , 2 PTZ (motorizate ) si una fixa cu reglaj  zoom si focus , la cele motorizare  am cate un alimentator de 12 V 3 A  iar la cea fixa ii trebuie  un alimentator de 12V si 1,5 A , si m-am lovit de aceias chestie ca si tine  , aveam doua variante  : ori sa folosesc un alimentator de 10-15 A pt toate 3  , sau sa folosesc fiecare  camera cu alimentatorul ei ( prelungit cablu de alimentare ) dupaia m-am lovit de o alta problema , in caz ca se intrerupe alimentarea cu 220  v de la retea  eu nu pot sa folosesc camerele/nu mai inregistreaza ce se intampla ,asa ca am gasit 3 surse de alimentare  care au un acumulator  integrat  si la intreruperea retelei de 220 v  trece pe acumulator  70 lei  toate 3 surse
eu iti recomand sa faci ce a zis domnul spooky51 Posted Image Posted Image sursa dedicata pt supraveghere sau o sursa de pc  , mult succes  asteptam noutati
https://www.dropbox.....29.54.jpg?dl=0

Edited by dj_alex91, 27 February 2019 - 02:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate