Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Mancare asiatica - recomandari?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La Lidl trebuie sa "pandesti" saptamana asiatica.

Tot in Dragonul Rosu, exista un magazin cu ingrediente asiatice. Acolo gasesti si semipreparate.

Edited by pasilla, 21 February 2019 - 20:54.


#20
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 pasilla, on 21 februarie 2019 - 20:53, said:

La Lidl trebuie sa "pandesti" saptamana asiatica.
Eu o pandesc, dar de 4-5 ani au redus dramatic gama! Eu locuiam inainte langa un lidl si mergeam foarte des! Aveau foarte multe chestii interesante: supe exotice la cutie(inclusiv cea de care mentionasem de dovleac), carne cu sos la cutie (si pui dulce-acrisor chinezesc, si tikka masala indiana), diverse pachete de pui cu orez congelate, de obicei chinezesti dar si thailandeze(ceea ce m-a impresionat pe mine cel mai mult), diverse carnuri si "pachetele" congelate si chinezesti si indiene, sosuri cu legume pt. wok, sos dulce acrisor, iar la sapt. japoneza seturi pt. sushi cu alge orez si mai ceva, dar fara peste... si alte chestii pe care le uit... ah, si paste cu diverse condimente... din pacate de cativa ani saptamana asiatica e mult mai saracacioasa...

Edited by TruthHurts, 21 February 2019 - 21:02.


#21
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
pt mancare indiana, eu merg in general la taj (desi a cam scazut calitatea fata de acum ceva ani, merg ca mi-a fost sila sa caut altul). pt chinezesc, merg sau comand de la casa dragonului, pe dudesti. e foarte buna mancarea si portiile sunt gigantice (ne saturam 2 persoane dintr-o portie de mancare si una de orez). pt japonez, e ok sushi terra. nu e nici pe departe cel mai bun din bucuresti, e un sushi... mai comercial, asa, dar e accesibil ca pret. in plus, mananc destul de des thai, vietnamez si ramen japonez, dar nu in bucuresti.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 TruthHurts, on 21 februarie 2019 - 21:01, said:

Eu o pandesc, dar de 4-5 ani au redus dramatic gama!
Ai perfecta dreptate. Nu cred ca e vina lor. Clientii sunt cei care au ultimul cuvant.
In curand Lidl va fi ca oricare alt magazin din Romania.

#23
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 lool21135, on 21 februarie 2019 - 19:23, said:

Eu când am chef îmi iau niște legume chinezești înghețate, spaghete din orez, pui/porc și îi dau să ardă la wok.
După ce am adugat condimentele extra picante, adaug sos de soia, sos de stridii și foarte puțin sos de pește.
Asta se întâmplă foarte rar.

Bingo! Si io, da' personal n-am incercat legume chinezesti inghetate.

#24
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Sashimi

#25
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Dragonul Rosu are ingrediente de calitate si pret accesibil.
Retete pe internet sunt o gramada. Uite un exemplu pe care eu il am bookmark.
Pasiunea de a pregati acasa tine de fiecare persoana.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 edy_wheazel, on 21 februarie 2019 - 21:08, said:

Bingo! Si io, da' personal n-am incercat legume chinezesti inghetate.
Bonduelle, sau cele de la Lidl, 5 spices (eventual facute in casa dupa gust), sos de soia, +/- ceva ingredinete extra si iese ceva foate bun.
Mancarea asiatica nu e chiar rocket science, asa cum pare la prima vedere.

Edited by pasilla, 21 February 2019 - 22:03.


#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Am mai gatit la wok, am deschis si un topic cu chestia asta. Da' am o intrebare stupida, legumele alea se decongeleaza inainte de a le baga in wok? :D

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In nici un caz.

#29
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Mizu, on 21 februarie 2019 - 19:40, said:

Au de ceva vreme in Lidl niste caserole cu sushi si am luat odata de curiozitate una mixta. Au fost ok, dar sa iei asa iti iese peste 100 de lei kg din cate tin minte. De 100 de lei faci la sushi sa hranesti zece familii, ca e 90% orez si restul somon/avocado/castravete.
ok e spus cu muultă indulgență.
Nu sunt graznice, dar nici bune nu sunt, exact la ce te poți aștept a de la niște preparate de supermarchet.

Sunt mai multe magazine cu specific asiatic la  Dragon sau pe lângă el. Mie îmi place să cumpăr de la ăștia, undeva pe Drumul Gării, inainte de intrarea în Dragon, în zona de blocuri.

Tot în Dragon e ”The Noddle House” în fața pavilionului 7 cred, care au supă cu tăieței foarte bună, ca la mama ei acasă. Bucătarul/propietarul e un chinez care abia vorbește românește.

Edited by DaculScoril0, 22 February 2019 - 16:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate