Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Mancare asiatica - recomandari?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Ce ati mancat interesant de pe la super/hypermaket sau restaurant(bucuresti)? Referitor la restaurante, in afara de popularele chestii de la fastfooduri gen chopstix sau wu-xing(cred ca stim cu totii ce-i aia pui dulce-acrisor, vita picanta, pachetele de primavara etc.)...

Eu cele mai interesante chestii pana acum le-am gasit la supermarket lidl care pana acum 4-5 ani aducea mult mai multe chestii la saptamana asiatica, dar asta probabil din cauza ca nu am umblat suficient la restaurante... ca sa rezum(ce mi s-a parut foarte interesant si as vrea sa regasesc ori la supermarket ori la restaurant):

- pui in sos picant cu orez fiert in lapte de cocos - cred ca cea mai tare chestie pe care am incercat-o pana acum! (cred ca din bucataria thailandeza era)

- supa de dovleac in stil asiatic(cu o aroma surprinzatoare - era intr-o cutie micuta cu verde)

- supa cu lemongrass (o chestii de duzina, paharel cu paste + condimente, dar gustul a fost surprinzator, nu ma asteptam ca acea chestie ca un fel de ceapa cu gust de lamaie sa fie asa buna)

Ati mai dat de asa ceva pe undeva(in caz ca le-ati incercat pe respectivele de la lidl si stiti despre ce vorbesc)?

Alte idei de chestii exotice si bune?

Ah, era sa uit de sushi. N-am incercat niciodata. Nu-s mare fan de peste, iar de peste crud si mai putin probabil sa fiu. Totusi cred ca am sa incerc. Am inteles ca  japonezii nu prea le fac picante. Recomandari de ceva mai "interesant"? Sa nu-mi fac o opinie proasta din start.

Edited by TruthHurts, 21 February 2019 - 19:14.


#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,847
  • Înscris: 20.10.2015
Yaki - Soba

#3
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Eu când am chef îmi iau niște legume chinezești înghețate, spaghete din orez, pui/porc și îi dau să ardă la wok.
După ce am adugat condimentele extra picante, adaug sos de soia, sos de stridii și foarte puțin sos de pește.
Asta se întâmplă foarte rar.

#4
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Restaurant chinezesc Din Fu, merg la el de vreo 7 ani. Fasole Gan bian, urechi de porc in sos soia, fasii de vita picanta, pui de balta gan bian, inghetata prajita, lapte prajit....si gata ca imi ploua in gura Posted Image)
Aa si supa de la Toan's, bolul ala imens...
Vreau sa incerc cat de curand Pekin, am auzit ca sunt foarte buni. A incercat cineva?

Edited by Maryus89, 21 February 2019 - 19:28.


#5
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostTsunnnami, on 21 februarie 2019 - 19:20, said:

Yaki - Soba
Ok, notat, dar nu cred ca se gaseste la noi.. am sa caut totusi..

View Postlool21135, on 21 februarie 2019 - 19:23, said:

Eu când am chef îmi iau niște legume chinezești înghețate,
de unde, de care?

View PostMaryus89, on 21 februarie 2019 - 19:25, said:

Aa si supa de la Toan's, bolul ala imens...
Ah, da, supa Pho, am incercat-o, e ok, interesanta dar nu m-a dat pe spate. Si ceva vita cu legume(picanta) tot de la Toan's, buna, dar nimic nou.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,847
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTruthHurts, on 21 februarie 2019 - 19:31, said:

Ok, notat, dar nu cred ca se gaseste la noi.. am sa caut totusi..

Cu pui, vita si seafood
Mandra e inabunita dupa seafood yakisoba

#7
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
@TruthHurts de la Oșan, lidl

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Au de ceva vreme in Lidl niste caserole cu sushi si am luat odata de curiozitate una mixta. Au fost ok, dar sa iei asa iti iese peste 100 de lei kg din cate tin minte. De 100 de lei faci la sushi sa hranesti zece familii, ca e 90% orez si restul somon/avocado/castravete.

#9
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Sushi complet facut la lidl? Nu am vazut pana acum. Zic "complet" fiindca aveau niste seturi cu alge, orez si nu stiu ce. Unde ai gasit, la proaspete sau congelate? Da, sushi e destul de scump.

View PostTsunnnami, on 21 februarie 2019 - 19:34, said:

Cu pui, vita si seafood
Mandra e inabunita dupa seafood yakisoba
Haha, am gasit:
http://sushi-terra.r...produs/noodles/

Edited by TruthHurts, 21 February 2019 - 19:53.


#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
E la proaspete, cred ca Mix Maki scrie pe ce am luat eu. Invelisul orezului e o alga, da. Sau ar trebui sa fie, n-am citit eticheta atat de atent :)
Are niste sushi, o bucata de nigiri si inca ceva.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incearca si la Dragonul Rosu, dar sa fie pana in ora 12:00 ce tarziu (preferabil 7-8 dimineata).

Edited by pasilla, 21 February 2019 - 20:24.


#12
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
parerea mea ca nu se compara mancarea de supermarket cu cea dintr-un restaurant/fast food cu bucatar asiatic!
au inceput sa apara si prin cartiere niste fast-food-uri cu specific asiatic, cu preturi relativ ok. de ex Asia star, strada Occidentului 2..

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013

View Postpasilla, on 21 februarie 2019 - 20:23, said:

Incearca si la Dragonul Rosu, dar sa fie pana in ora 12:00 ce tarziu (preferabil 7-8 dimineata).
Cum ii spune acelui restaurant? Posted Image

Edited by xmanyacs77, 21 February 2019 - 20:37.


#14
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
fugu

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este vorba despre complexul Dragonul Rosu. Acolo sunt o multime de "tarabe" care vand mancare chinezeasca.
Ori in pavilionul central pe la etajul 2, ori prin exterior.
Mancarea este cu mult mai buna decat ce se gaseste prin restaurantele din centru.

Este in stilul "street food". Daca esti "fitos", nu iti recomand.

Edited by pasilla, 21 February 2019 - 20:44.


#16
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostMaryus89, on 21 februarie 2019 - 19:25, said:

.Vreau sa incerc cat de curand Pekin, am auzit ca sunt foarte buni. A incercat cineva?
Pekin e unul dintre cele mai vechi rest chinezesti.
Intre 2003 si 2011 am fost constant, adica de 5-6 ori/an. proape totul excelent, poate desertul nu era ceva spectaculos.
Orez foarte bun, pui iute de senzatie(musai din piept nu din pulpa), vita, porc dulce-acrisor, urechi de lemn. In fine cam toata gama era super ok.
Apoi am rarit-o din motive de bebe si ultima oara am fost prin 2016, ok si atunci.
Incearca si vezi cum iti place.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postnniki, on 21 februarie 2019 - 20:44, said:

Pekin e unul dintre cele mai vechi rest chinezesti.
Intre 2003 si 2011 am fost constant, adica de 5-6 ori/an. proape totul excelent, poate desertul nu era ceva spectaculos.
Orez foarte bun, pui iute de senzatie(musai din piept nu din pulpa), vita, porc dulce-acrisor, urechi de lemn. In fine cam toata gama era super ok.
Apoi am rarit-o din motive de bebe si ultima oara am fost prin 2016, ok si atunci.
Incearca si vezi cum iti place.
Nan Jing este cel mai vechi din Bucuresti.
Au mancare Ok, dar nu e prea autentica.

Pentru perioada de dinainte de '89, era ceva de vis.

Edited by pasilla, 21 February 2019 - 20:47.


#18
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postpasilla, on 21 februarie 2019 - 20:23, said:

Incearca si la Dragonul Rosu, dar sa fie pana in ora 12:00 ce tarziu (preferabil 7-8 dimineata).
Haha, m-am gandit, nu stiu cand as ajunge pe acolo... dar s-ar putea sa aiba mancare mai buna ca la chopstix, ca-s chinezii "adevarati" intre ei..

View Postnlcian, on 21 februarie 2019 - 20:26, said:

cu specific asiatic, cu preturi relativ ok. de ex Asia star, strada Occidentului 2..
notat! thx!
ps. e drept ca restaurantele ar trebui sa aiba mancare mai buna, dar la lidl au avut niste chestii foarte bune pt. chestii de supermaket! (si cred ca mai au, dar nu mai e varietatea de acum ceva ani)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate