Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cauciucuri de vara in Martie pe drumuri fara zapada

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Hmmm, eu mă refeream la plata facturilor.

#38
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Barbatii adevarati nu folosesc cauciucuri de iarna si conduc doar manuala.

#39
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostTS030, on 21 februarie 2019 - 20:25, said:

exista all season.
Alea sint, cum spunea unul pe net, jack of all trades, master of none.

#40
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostIon_de_la_Raion, on 21 februarie 2019 - 21:18, said:

Alea sint, cum spunea unul pe net, jack of all trades, master of none.
Dar tot e mai bine decat cu anvelope de vara iarna, pe zapada.
Desigur, nu vorbesc de jafuri.

Edited by TS030, 21 February 2019 - 22:15.


#41
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostJammalan-the-Prophet, on 21 februarie 2019 - 17:53, said:


Eu as vrea un test sa vedem cum se comporta Michelin Crossclimate pe care le si lauda lumea le si injura multi ca nu sunt de iarna vs unele strict de iarna ultra low budget, din alea care alunga toate pisicile din cartier cand spui marca.
Nu stiu de existenta unor astfel de comparatii, dar pot sa afirm, cu mana pe inima, ca "CC"-urile sunt excelente. A fost deja a treia iarna cu ele pe masina, in conditiile in care eu locuiesc in Petrosani. Oras de munte, cu multe intersectii si strazi cu declivitate apreciabila, cu niste autoritati de toata jena care n-au curatat strazile de zapada, ca sa nu mai zic ca am urcat si la schi in Parang de cateva ori. In toate conditiile astea, CC-urile si-au facut treaba corect. Totusi, trebuie sa recunosc ca ceea ce spune producatorul Michelin, si anume ca pot fi exploatate pana la o adancime minima a profilului de 1,6 mm nu este adevarat. Ale mele au acum profilul de cca. 4 mm (cele noi au 6,9 mm) si am simtit in cateva randuri masina instabila. Asta inseamna ca in noiembrie anul acesta, cand vor avea 3 ani (si probabil vreo 45000 km parcursi, dar si o adancime a profilului undeva catre 3 mm) va trebui sa cumpar altele noi, care in mod sigur vor fi acelasi model. Pana la urma, sa dau 1200-1300 lei pe un set de CC-uri o data la 3 ani, sa pot circula cu ele decent chiar in conditii de iarna grea si sa n-am grija schimbarii lor in functie de sezon, dar nici grija asigurarii unui spatiu de depozitare, mi se pare o afacere foarte buna.

P.S. Cer scuze pentru ca am deviat de la subiectul topicului.

#42
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Astia care mergeti cu anvelope de vara iarna, nu va e frica ca faceti un accident cu o masina scumpa...Rca-ul n-o sa-i plateasca nimic, mai departe va actioneaza in instanta pentru recuperarea banilor

#43
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,027
  • Înscris: 29.06.2011
Atata timp cat carosabilulnu este acoperit cu zapada, gheata sau polei  RCA-ul o sa plateasca tot. O anvelopa de vara buna se comporta mai bine pe ploaie chiar daca afara sunt temperaturi mici(sa zicem 5 grade) decat o anvelopa de iarna de buget.

#44
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

View PostCGDBZ, on 22 februarie 2019 - 10:36, said:

Atata timp cat carosabilulnu este acoperit cu zapada, gheata sau polei  RCA-ul o sa plateasca tot. O anvelopa de vara buna se comporta mai bine pe ploaie chiar daca afara sunt temperaturi mici(sa zicem 5 grade) decat o anvelopa de iarna de buget.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v7kkQRzOldc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
michelin zice invers, ca intre 4-6 grade franeaza mai bine anvelopa de iarna pe ploaie

oricum e de ajuns sa te duci la mall, stai cateva ore si cand iesi cu masina din parcare constati ca a nins deja ..o sa zici, eh lasa ca merge pana acasa si cu astea de vara

#45
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Anvelopele de vara sunt ok daca soseaua e "la negru" adica ninge si se topeste. Pe zapada framantata incep problemele.

Eu nu le dau jos pe cele de vara, cand ninge sau e gheata nu circul.

#46
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 16.03.2008
Pe carosabil umed, anvelopa de iarna este imbatabila. De aceea s-au nascut clasele de aderenta si consum: de exemplu clasa C de consum si B la franarea pe umed. Singura anvelope cu clasele A la consum si franarea pe umed este Nokian WR D4. Eu n-am vrut s-o incalt cu asa ceva, testele indica o durata de viata scurta. Aste e, compromis.
Nicaieri n-am vazut clasa de franare pe zapada sau gheata…..

#47
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
La franare pe gheata toate sunt sanie; poate cu o idee mai buna cele de iarna.
Eu pe masina actuala am pentru vara Hankook Ventus Prime 4 si sunt niste cacaturi dpdv al stabilitatii stanga/dreapta pentru ca au peretii laterali foarte moi ( 205/55/16 )

Cele de iarna Michelin Alpine 5 si Continental pe spate, sunt mult mai dure la peretii laterali, ca sa nu mai zic ca au o super aderenta cand afara sunt sub 10 grade, chiar si semi-polei sau zapada usoara, sunt ca  niste gheare ( desi am tractiune spate ).

Pentru noua masina 225/50/17 tre sa cam iau Nokian WR D4, altceva nu imi permit.

#48
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Poststalker2142, on 22 februarie 2019 - 10:24, said:

Astia care mergeti cu anvelope de vara iarna, nu va e frica ca faceti un accident cu o masina scumpa...Rca-ul n-o sa-i plateasca nimic, mai departe va actioneaza in instanta pentru recuperarea banilor
Ba RCA-ul va plati tot. Cel mult va cere banii inapoi de la vinovat, dar pagubitul nu e pedepsit. A nu se intelege ca merg cu gume de vara. Am cele mai ieftine anvelope de iarna, asta pentru ca nu ma bazez pe ele, ci pe mine.

#49
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Daca nu vrei sa schimbi cauciucurile si nici sa porti all season, pui lanturi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate