Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Cauciucuri de vara in Martie pe drumuri fara zapada

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Ideea e ca, cu putin noroc ridic masina  la jumatea lui Martie cu putin noroc, si n-as vrea sa dau banii acum pe cauciucuri de iarna, mai ales ca sunt o dimensiune tampita rau ( 225/50/17).

Pe masina pe care o am deja, le schimbam dupa 1 Aprilie la vara si pe la 1-10 Noiembrie in cele de iarna inapoi.

Mersi de lamuriri !

Edited by InTech, 21 February 2019 - 17:42.


#20
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/elP_34ltdWI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Nu-s Audi si cauciucuri continental(chiar daca e mai vechi videoclipul).

#21
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 InTech, on 21 februarie 2019 - 16:36, said:

Daca e Martie si sunt 5-7 grade pe afara, cu maxime de 10 sa zicem, fara zapada, fara polei, mai sunt obligatorii caucicurile de iarna ?
Doar aia e important.

 Andreysc7, on 21 februarie 2019 - 16:46, said:

legea zice sa ai cauciucuri de iarna daca conditiile de drum iti cer asta. Pe scurt, si in decembrie poti sa mergi cu cauciucuri de vara atata timp cat strada nu e acoperita de polei/zapada
Exact.
Eu am mers toata iarna, ABSOLUT FARA zapada, ABSOLUT FARA gheata, cu cauciucuri de vara - drumuri prin oras si pina la / in Bucuresti.
Nu m-a intrebat nimeni nimic.

#22
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 16.03.2008
Gume de iarna Nokian noi (2000 km), 15 grade afara, intra ABS ul la o franare mai energica. Acum o saptamana.
Cand (aproape) toata lumea e incaltata cu gume de iarna (iarna) si tu esti cu all season sau de vara (si mai rau) in traffic, la o franare de urgenta, risti mult, sa te infigi in cel din fata ta sau sa derapezi. Si toti te vor intreba: unde-ti sunt, ba, gumele de iarna?
Si eu cred ca s-a mers prea departe cu gumele de iarna dar siguranta circulatiei primeaza. Hai sa ne amintim de stradutele blocate de masini incaltate cu gume de vara (uzate) care ramaneau blocate in zapada. All season sunt ok pt Romania dar fara sa exagerezi cu urcat pe serpentine si viteza mare pe autostrada. Vorbesc de all season premium nu Tigar, Viking sau Debica.

#23
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 overseas, on 21 februarie 2019 - 17:48, said:

Pai sa facem teste zic.

Eu as vrea un test sa vedem cum se comporta Michelin Crossclimate pe care le si lauda lumea le si injura multi ca nu sunt de iarna vs unele strict de iarna ultra low budget, din alea care alunga toate pisicile din cartier cand spui marca.

#24
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 16.03.2008
Cand aveam Logan, Goodyear Vector 5+ (allseason) s-au comportat mult mai bine decat Kleber Transalp HP (dedicate de iarna) pe timp de iarna.
Goodyeaar Ultragrip + suv minunate fata de Nokian WR SUV4 (primele facute in Germania, ultimele in Russia).

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ciudat, in ce sens kleberurile s-au comportat prost ?

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 InTech, on 21 februarie 2019 - 16:36, said:

Daca e Martie si sunt 5-7 grade pe afara, cu maxime de 10 sa zicem, fara zapada, fara polei, mai sunt obligatorii caucicurile de iarna ?

Nici vorba, eu nici nu montez cauciucuri de iarna, circul doar cu cele de vara in orice sezon

#27
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Când veți intra in curul unuia care frânează mult mai bine pt că are anvelope de iarna iar asigurarea va va arăta un deget pt că anvelopele nu sunt corespunzătoare veți reevalua vitejia asta de a merge iarna cu cauciucuri de vară care efectiv se transformă în plastic sub vreo 5 grade.
Până atunci nu este problema, vă puteți bate cu pumnii în piept.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum spunea un coleg mai devreme, allseasonurile sunt ideale pentru orice anotimp daca nu ai figuri de racer in cap...

#29
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Asa ar trebui, ai cauciuc de vara iarna si in caz de accident, sa nu iti dea nimic asigurarea!
Din cate stiu, un cauciuc de iarna se foloseste cand temperatura medie este in jur de 7-10 grade si scade.
Pacat ca nu este lege ca in alte tari, 1 noiembrie - 15 aprilie obligatoriu cauciuc de iarna!

#30
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Da, sunt rezonabile. Un compromis totuși.
Cheltuiala va fi identică pt că vara se tocesc mai repede cele all season.
Per total nu merită.

#31
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Franta, Germania, Elvetia nu obliga la cauciuc de iarna dar daca te prinde politaiul ca ai derapat si tu erai cu cauciucuri de vara sau ai blocat traficul ca nu poti sa urci o panta cu cauciucrile nepotrivite ai belit-o grav de tot

#32
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,959
  • Înscris: 06.04.2007

 Andreysc7, on 21 februarie 2019 - 16:46, said:

legea zice sa ai cauciucuri de iarna daca conditiile de drum iti cer asta. Pe scurt, si in decembrie poti sa mergi cu cauciucuri de vara atata timp cat strada nu e acoperita de polei/zapada
Si in caz de accident nicio asigurare nu te mai despagubeste + platesti tu toate daunele !

 InTech, on 21 februarie 2019 - 16:36, said:

Daca e Martie si sunt 5-7 grade pe afara, cu maxime de 10 sa zicem, fara zapada, fara polei, mai sunt obligatorii caucicurile de iarna ?
Nu sunt obligatorii.
Eu le schimb in doua sapt (trec la vara)

#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Maverick27, on 21 februarie 2019 - 17:07, said:

Giovani eu sper sa n-ai nici carnet..uite asa pt cultura ta generala care e diferenta de anvelope iarna vs vara la franare

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5RoMMKp7ecw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Irelevant. Amandoua masini nu vad nimic in fata, au geamurile aburite.

Una peste alta, eu nu schimb cauciucurile iarna. Nu am unde sa le tin pe cele care nu sint pe masina si n-am incredere in hotelurile pentru cauciucuri. Nu merg cand e zapada sau (si mai rau) gheata si gata. Stiu ca le face rau si stand, dar meh... asta e. Nici la aia prin depozite nu le tin incalzite si le face ceai cald dimineata. La noi in oras (Timisoara) nu prea e zapada.

 wb626ek, on 21 februarie 2019 - 19:25, said:

Pacat ca nu este lege ca in alte tari, 1 noiembrie - 15 aprilie obligatoriu cauciuc de iarna!
Unde, Finlanda, Letonia, Estonia, Norvegia ?

#34
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Important este să fii responsabil pt siguranța ta.
Anvelopele de vară au altă compoziție și la temperaturi scăzute se întăresc de nu mai faci nimic cu ele.

#35
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 Amaryl, on 21 februarie 2019 - 18:36, said:

Când veți intra in curul unuia care frânează mult mai bine pt că are anvelope de iarna iar asigurarea va va arăta un deget pt că anvelopele nu sunt corespunzătoare veți reevalua vitejia asta de a merge iarna cu cauciucuri de vară care efectiv se transformă în plastic sub vreo 5 grade.
Până atunci nu este problema, vă puteți bate cu pumnii în piept.
Cand voi intra in curul unuia indiferent din ce motiv o sa-mi trag doua palme si o sa-l rog sa ma si scuipe de cateva ori.
LE. Cu exceptia cazului cand ma impinge vreun Hummer din spate ;)

Edited by danvlas, 21 February 2019 - 20:19.


#36
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
A merge cu anvelope de vara pe drumuri acoperite cu zapada e inconstienta crasa. A spune ca-s mai bune decat anvelopele de iarna, asta nu mai zic ce este. Iar ala cu slick-urile lui...

Nu e ca si cum nu m-ar fi prins zapada cu anvelope de vara (acum multi ani, nu erau obligatorii cele de iarna). Inclusiv drum dus - schimbat roti cu cele de iarna - intors.
Lasati balariile; daca nu se justifica doua seturi de roti, exista all season.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate