Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cauciucuri de vara in Martie pe drumuri fara zapada

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Daca e Martie si sunt 5-7 grade pe afara, cu maxime de 10 sa zicem, fara zapada, fara polei, mai sunt obligatorii caucicurile de iarna ?

#2
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,113
  • Înscris: 09.01.2015
In conditiile date de tine, nu.

#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu are legatura cu data din calendar ci doar cu conditiile de drum (conditiile drumului).

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,529
  • Înscris: 01.08.2006
Si daca prin 10 martie sau 28 martie mai baga o ninsoare? Un polei? Atunci nu mai sunt bune. Si iti poate da amenda.
Eu zic sa le lasi pana sigur trece iarna. Ca schimbari de vreme inca se pot in luna martie.

Edited by bai3tzash, 21 February 2019 - 16:45.


#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,663
  • Înscris: 05.02.2012
legea zice sa ai cauciucuri de iarna daca conditiile de drum iti cer asta. Pe scurt, si in decembrie poti sa mergi cu cauciucuri de vara atata timp cat strada nu e acoperita de polei/zapada

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pai tocmai s-a anuntat un cod de ninsori , viscol , scaderi de temperaturi in toata tara . Nu inteleg de ce se grabesc unii oameni sa treaca la gume de vara inainte de vreme. Poate sa nu fie zapada , dar noaptea , pe un carosabil inghetat ( chiar daca este curat ) cu gumele de vara care sunt foarte tari comparativ cu cele de iarna , franezi mult mai prost . Eu tin gumele de iarna pana in Aprilie ( dar daca conditiile o impun si mai tarziu ) . Conteaza mult temperatura . Cand ai doua randuri de roti complete , nu-i asa bai. DAca te-ai pacalit , cu un cric , o cheie de roti si 30 de minute timp liber ti le pui inapoi. Dar daca mergi la vulcanizare si dejantezi , montezi anvelopele noi .....e riscant .

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Folosirea anvelopelor de iarna este conditionata doar de starea carosabilului.
Codul rutier zice ca trebuie sa le ai pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei.

Daca in Decembrie te plimbi prin centrul Bucurestiului cu anvelope de vara dar este uscat ca in palma, te doare la basca.

Edited by Naijax, 21 February 2019 - 16:51.


#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Cam la 1 martie le punem pe cele de vara si la 1 decembrie pe cele de iarna. Service-ul face treaba asta. In martie ii bai mai ales daca mergi la munte.

#9
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Si eu le-am schimbat de o săptămână.
Si dacă ninge maine si poimaine stau acasă.  Nu sunt dependent de mașină.
Daca as merge in țară la drum lung, prin zone diferite de relief, as pastra anvelopele de iarnă.

Oricum e putin deranjant caci dupa lege si in August la munte daca ninge trebuiesc cauciucuri de iarnă.
Logic dar deranjant.
Dar, asta este.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Eu le mai țin, sa fiu sigur ca nu mai vine nici o nasulie.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Eu as vrea sa-mi iau All Season. Nici nu rulez mult, am 124.000 km la Golf 5 din 2008.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 InTech, on 21 februarie 2019 - 16:36, said:

Daca e Martie si sunt 5-7 grade pe afara, cu maxime de 10 sa zicem, fara zapada, fara polei, mai sunt obligatorii caucicurile de iarna ?
Ar fi la limită. Sub 5 grade, proprietăţile anvelopelor de vară se diminuează dpdv al siguranţei.
Anvelopele all-season ar fi recomandate aici.

@Giovani
Nu e chiar aşa cum spui. Profilul anvelopelor de iarnă e diferit de cel al celor de vară, compoziţia lor e diferită şi da, te ajută foarte mult la frânare. Mai ales la frâna de motor.
"Ţeapa", cum spui tu, este formată din două aspecte: cu anvelope de iarnă îţi creşte consumul de carburant (pe vreme bună şi drum uscat) şi nu te ajută la derapaj. Ar trebui să aibă crampoane care să se înfigă pe bune în zăpadă, însă nu te-ar ajuta pe drumurile uscate sau doar umede, fără a fi alunecoase.

#13
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu stiu ca folosirea cauciucurilor (sau posesia de lanturi la bord) e impusa de indicatoarele care iti cer asta. Cel putin prin zona mea asa e. Dar oricum nu te intreaba nimeni in schimb, in caz de accident, platesti.

 Neaceasca85, on 21 februarie 2019 - 17:00, said:

Eu as vrea sa-mi iau All Season. Nici nu rulez mult, am 124.000 km la Golf 5 din 2008.

Eu numai de alea incalț.

#14
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Condițiile drumului contează dar ca și tradiție se schimbă prin mijlocul lui martie.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Maverick27, on 21 februarie 2019 - 17:07, said:

Giovani eu sper sa n-ai nici carnet..uite asa pt cultura ta generala care e diferenta de anvelope iarna vs vara la franare

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5RoMMKp7ecw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Interesant clipul. Să fie o coincidenţă faptul că s-au folosit maşini Audi?
Sau ştiu cei de la Vredestin că acest clip va fi fost văzut şi în România?

Eficienţa frânării mai depinde şi de alţi factori. De exemplu, eu folosesc anvelope de vară - nu iarna - eficiente pe timp de ploaie (pe carosabil ud), caz în care distanţa de frânare scade, comparativ cu o anvelopă de vară luată la promoţie din hipermarket.

#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 crisstonne, on 21 februarie 2019 - 17:02, said:

Nu vreau sa o iei ca pe un atac, scuze anticipat, dar cred ca nu ai mașină, ori nu ai mers in toate condițiile meteo, ori...
Eu am mers cu niste cauciucuri de vara Toyo care consumate, pe zapada mergeau mai bine decat alea de iarna si noi. Cu asta nu vreau sa te contrazic ci doar sa-ti introduc banuiala (pe care o cam am si eu) ca s-a mers prea departe cu povestea asta cu cauciucurile de vara si de iarna.

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 Paz, on 21 februarie 2019 - 17:19, said:

... ca s-a mers prea departe cu povestea asta cu cauciucurile de vara si de iarna.

Eu vorbesc din experiența mea, din ce simt/cum simt o mașină.
Nu, nu este poveste, cu cauciucurile.

#18
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 crisstonne, on 21 februarie 2019 - 17:27, said:

Eu vorbesc din experiența mea, din ce simt/cum simt o mașină.
Nu, nu este poveste, cu cauciucurile.
Idem. Ideea e ca daca nu faci curse de formula 1 cu masina, nu ai nevoie de cauciucuri dedicate. Mai depinde si de numarul de km anuali, daca faci prea putini... cauciucurile se invechesc si nefolosite.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate