Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Onkyo A-9130 sau Marantz PM6006

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
mir60

mir60

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.01.2016
Buna ziua,
In momentul de fata detin un Denon AVR X1400H +magnat monitor supreme 802+252+102 +2 boxe extensie Atmos - achizitionat in special pentru filme, dar si pentru auditii stereo (FLAC-uri,SACD-uri,TIDAL HiFi+Master din laptop prin iesirea optica a unei placi Creative Sound Blaster X-Fi Surround PRO 5.1)
Doar cateva DVD-audio (sunt multichannel) se aud foarte bine. Le ascult de pe un Egeat A5. In rest...
Nu zic ca nu se aude decent, dar este sub asteptarile mele.
Banuiesc ca daca schimb front-urile cu ceva mai bun, mare castig n-o sa am, asa ca m-am hotarat sa-mi iau un amplificator stereo cu boxele corespunzatoare. Exclus second hand  ! Cu respect va rog sa va dati cu parerea. Cu ce boxe s-ar imperechea cel mai bine fiecare model? Cu boxe cu tot, pot merge pana la 4000 Lei. Tip de muzica ascultata: 50 % -vechituri (anii 60-90),30 % - clasica, 20% - din zilele noastre. P.S. Cele doua modele nu sunt batute-n cuie ! Va multumesc.

#2
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Cu 4000ron mai bine iti faci un sistem audio special pentru muzica, nu e recomandat sa schimbi doar front-urile si sa ramai cu restu de alta marca, poti face un sistem foarte bun daca iti iei un amp SH si de restu boxe mai rafinate, totusi asculti si ceva clasica
Iar la sistemu actual iti recomand si un subwoofer, poti ramane in continuare cu receiver-ul Denon, un Magnat 302a ar fi perfect

Si daca schimbi doar receiver-ul, ai totusi boxe Magnat Supreme, abia de la alta clasa vor fi imbunatatiri ( Quantum,Shadow...)

Edited by FloriN_83, 21 February 2019 - 15:37.


#3
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
Pai omul a zis ca vrea sistem dedicat Florine.
Eu as merge pe dali zensor 3 (oberon 3 cica nu prea merita) cu nad 326 sau marantz 6006

Edited by Slayermtg, 21 February 2019 - 15:42.


#4
mir60

mir60

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.01.2016
Pai asta am mentionat !  Pastrez sistemul actual pentru filme  si-mi creez un sistem nou pentru muzica. Amplificator+boxe. Altele! Nu magnat-urile !

#5
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Greseala mea, ai spus ceva cu schimbatu front-urilor

Si eu am tot sistem cu Magnaturi si vreau sa-mi fac separat sistem stereo, dar merg fara griji pe un apmlificator SH, si nu vb de modele vechi, sunt o gramada de "audiofili" care isi fac upgrade la sisteme, in felu asta castigi mai mult pe partea de boxe.
Iar la pretu asta nu e nimic de recomandat, doar mergi la auditii, sunt diferente foarte mari intre ele

Edited by FloriN_83, 21 February 2019 - 15:52.


#6
mir60

mir60

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.01.2016
Nad 326 are DAC integrat ? N-am vazut in specificatii !

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Nu are.
356BEE n-are nici el. Doar poti sa-i atasezi un modul DAC special facut de NAD.

#8
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
Ia receiverul sub brat si mergi si asculta o pereche (sau mai multe) de boxe de 4000 lei - de raft sau podea in functie de cat de mare e camera (te indruma cei din showroom). Te decizi tu dupa aceea ce faci in continuare...

#9
mir60

mir60

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.01.2016
Ei, asta chiar e o idee de bagat in seama !. Adicatelea o pereche de boxe mai acatarii ar putea suna multumitor cu DENON-ul meu? Voi incerca si variant asta .

#10
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

 edigee, on 21 februarie 2019 - 17:03, said:

Nu are.
356BEE n-are nici el. Doar poti sa-i atasezi un modul DAC special facut de NAD.
Am eu modulul DAC atașat.
Se aude bine.

#11
mir60

mir60

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.01.2016
E frumos ce ziceti voi, dar 356BEE + DAC , trece frumusel de 4000 !!!

#12
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Boxele de 4000ron vor suna mai bine decat Magnat Supreme, dar nu la potentialu lor, dar macar stii ca e loc de mai bine pe viitor, iar un upgrade la un amplificator mai bun o sa faca diferenta.
Singuru dezavantaj este ca trebuie sa schimbi mereu boxele pe receiver

Si eu as alege boxe cat mai bune, dar neaparat sa le asculti.

#13
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

 mir60, on 21 februarie 2019 - 18:44, said:

Ei, asta chiar e o idee de bagat in seama !. Adicatelea o pereche de boxe mai acatarii ar putea suna multumitor cu DENON-ul meu? Voi incerca si variant asta .
Poti sa incerci. Asta nu te costa decat niste timp...nici macar nu e pierdut.

 FloriN_83, on 21 februarie 2019 - 19:42, said:

Singuru dezavantaj este ca trebuie sa schimbi mereu boxele pe receiver

Eu unul daca as gasi niste boxe bune care sa imi placa cum se aud pe acel receiver, as inlocui fronturile cu cele noi. Mai mult, as vinde acele 802 si as adauga ce rezulta la banii pentru boxele noi.

#14
adicomed

adicomed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 24.01.2007
Din păcate , recieverul tău nu are ieșire stereo Pre-out. O soluție ar fi fost sa conectezi un amplificator de putere stereo ( vezi Emotiva ) pentru front , lăsând restul boxelor conectate la receiver.

#15
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Recomand si eu solutia separata, un sistem stereo cu amplificator plus 2 boxe si sa pastrezi separat sistemul multicanal care va presta ok la filme.

#16
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Daca schimbi fronturile s-ar dezechilibra total sistemu, cel pentru filme e ok asa cu e, doar un sub pe viitor
Oricum investeste mai mult in boxe, o sa te ajute in viitor cu un amplificator mai potent

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Intr-o prima faza se pot lua acele boxe ce constituie un upgrade. Daca nu se poate face solutia HT passthrough(ce zicea @adicomed) se poate folosi la inceput un switch de boxe pe front ,pentru a pastra si Magnat-urile in regim multicanal si de putea folosi si boxele noi in regim stereo sau 2.1.

#18
nick_style

nick_style

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 14.12.2007
Eu tocmai am achizitionat un Marantz PM6004 la care am pus doua boxe q acoustics 2050i.Muzca de pe calculator un DAC extern conectat pri USB. Diferenta la PM6006 e ca are DAC intern si nu mai ai nevoie de el. Sunetul e superb. Nu intotdeuna trebuie sa cheltui mii de euro sa asculti muzica de calitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate