Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

The Name of the Rose (2019)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Se pare că RAI va re-ecraniza „Numele Trandafirului” al lui Umberto Eco. IMDB nu da data primului episod, insa azi am surprins o reclama la RAI (din păcate nu am reusit sa sesizez data).
In rolul lui William de Baskerville - Robert Turturro.

IMDB.com

[ https://m.media-amazon.com/images/M/MV5BZGVhMjJlNzAtYzNjNS00ZDA2LTlkZjMtYzc5NmVmMWMzZmJlXkEyXkFqcGdeQXVyMTk0MjQ3Nzk@._V1_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE: Il Nome della Rosa: la serie evento con John Turturro dal 4 marzo 2019 su Rai1

Edited by Kaffir2018, 21 February 2019 - 14:41.


#2
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 26.10.2017
Nu stiu de ce-l re-ecranizeaza.Nu a fost bun cel cu Sean Connery? Mie mi-a placut.Posted Image

#3
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Citeste cartea. Cel cu Sean Connery a avut in vedere doar o parte (cea de „suprafata”) a actiunii din carte.

#4
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

 Darkestnight, on 21 februarie 2019 - 14:42, said:

Nu stiu de ce-l re-ecranizeaza.Nu a fost bun cel cu Sean Connery? Mie mi-a placut.Posted Image
Cartea  are aproape 600 de pagini. Unei adaptari pentru scena sau cine matogrfice ii corespund 20 de pagini de diialog continuu pentru o ora, 60-80 de pagi/ora pentru  dialog +descrieri. Orice adaptare cinematografica dupa un roman de 600 de pagini trebuie sa taie din greu. Asta nu inseamna obligatoriu ca filmul e mai prost decat carte, sunt chiar printre cei convinsi ca e posibil uneori si invers, ci ca filmul e mai putin decat cartea.

Ce mi se pare cea mai mare provocare la ecranizarea unor romane precum "Numele Trandafirului" e cum faci monologul interior ?
Sunt vreo 3 variante foarte folosite:
1 daugi un personaj, nu neaparat scos din burta, ci dintre cele existente si neimportante carora monologistul ii spune tot ceea ce gandeste in carte.Asta ii enerveaza cel mai rau pe fanii cartii ca practic intervi asupra scriiturii.

2 bagi o voce narativa, de regula a actorului ce-l interpreteaza pe protagonist sa-i reprezinte gandurile. Doar ca atunci ramane deschisa intrebarea ce face protagonistul in timp ce gandeste si rapunsul cel mai comod e "Numa' sade" doar ca e al dracului de plictisitor sa te uiti la unul care sta si cugeta. 2b  ii dai ceva actiuni de facut, doar ca alea pot distrage atentia de la ganduri, exceptand situatia in care ii dai de facut  ceva repetitiv ajungandu-se in situatia aia plictisitoare

3. Ilustrezi gandurile. in functie de  abstractiunea lor cu actori in ceata, desene, picturi, animatii, scheme logice. Doar ca asta duce la distantare  si face totul sa para caricatural, comic. E preferata mea pentru ca imi plac comediile si comediile negre da' daca trebuie sa ilustrezi ceva serios, sfasietor, tragic nu prea mai merge cu desene animate si scheme.

Mai sunt incercari de a baga cate o melodie care sa ilustreze gandurile dar si atunci o dai in musical.

Edited by iulian_k, 21 February 2019 - 16:05.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007

 iulian_k, on 21 februarie 2019 - 15:53, said:


2 bagi o voce narativa, de regula a actorului ce-l interpreteaza pe protagonist sa-i reprezinte gandurile. Doar ca atunci ramane deschisa intrebarea ce face protagonistul in timp ce gandeste si rapunsul cel mai comod e "Numa' sade" doar ca e al dracului de plictisitor sa te uiti la unul care sta si cugeta. 2b  ii dai ceva actiuni de facut, doar ca alea pot distrage atentia de la ganduri, exceptand situatia in care ii dai de facut  ceva repetitiv ajungandu-se in situatia aia plictisitoare

Lui Fincher i-a iesit bine treaba asta in Fight Club.
Acum sa vedem ce livreaza regizorul.

#6
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

 AlexEn, on 21 februarie 2019 - 16:06, said:

Lui Fincher i-a iesit bine treaba asta in Fight Club.
Acum sa vedem ce livreaza regizorul.
O data ca filmul e mai bun decat cartea si apoi ca Fincher chiar combina metodele 1,2 si 3, nu doar in Fight Club ci si in Seven, Social Network samd. Doar ca Fight Club e (si) comedie. Ce a pierdut din carte e tocmai tonul mult mai serios al acesteia.Dpmdv bine a facut.

Ce mi-a placut mult in FC e utilizarea metodei 3: pinguini in pestera de gheata, spargerea celui de-al 4-lea perete pentru a reclame la sapun uman, sau diverse sugestii de terorism urban,  ilusrarea catalogului Ikea...

Edited by iulian_k, 21 February 2019 - 16:17.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Poveste veche ....nu cred ca mai prinde .

#8
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Asa e... are vreo 800 de ani.

#9
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 Kaffir2018, on 21 februarie 2019 - 14:24, said:

In rolul lui William de Baskerville - Robert Turturro.



E John Turturro. Si e un actor care mi-a placut mult in The night of si in O, brother, where art you.

Cartea mi-a placut, dar destul de greu de citit pentru ca avea o gramada de note desubsol.

A, abia astept sa-i dea drumul

Edited by Laberta, 21 February 2019 - 18:45.


#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007

 iulian_k, on 21 februarie 2019 - 16:10, said:

O data ca filmul e mai bun decat cartea

E discutabil dar nu e aici locul pentru discutia asta :)

#11
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

 Laberta, on 21 februarie 2019 - 18:45, said:

E John Turturro. Si e un actor care mi-a placut mult in The night of si in O, brother, where art you.
Cartea mi-a placut, dar destul de greu de citit pentru ca avea o gramada de note desubsol. A, abia astept sa-i dea drumul
Posted Image John Turturo are față de călugăr, de om demn de compătimire perpetuă , aflat mai tot timpul în pericol ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyluJqLPT5s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TIKz1phnuCc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
netmail

netmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 16.02.2019
Naiba, a scris Umberto Eco vreo sapte  nuvele si alte zeci de carti  si vor sa faca REHASH numai la  filmul din 1986 cu Sean Connery pe care evident ca nu-l va depasi.  

Umberto Eco bibliography - Wikipedia


Ce avea daca nu ar pata memoria filmului din 1986 si ar invata sa fie creativi prin a face un serial despre Baudolino sau  The Prague Cemetery?

Edited by netmail, 21 February 2019 - 22:28.


#13
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 Laberta, on 21 februarie 2019 - 18:45, said:

E John Turturro.

John, corect. de unde draci l-oi fi scos pe Robert, nu stiu...

 netmail, on 21 februarie 2019 - 22:26, said:

Naiba, a scris Umberto Eco vreo sapte  nuvele  romane si alte zeci de carti  si vor sa faca REHASH numai la  filmul din 1986 cu Sean Connery pe care evident ca nu-l va depasi.  

Ce avea daca nu ar pata memoria filmului din 1986 si ar invata sa fie creativi prin a face un serial despre Baudolino sau  The Prague Cemetery?

De ce e evident ca nu il va depasi? Fără supărare, dar filmul din 1986 omite de fapt partea cea mai importantă parte a cărții.
Baudolino, Cimitirul din Praga, Pendulul lui Foucault, Insula zilei de ieri sunt carti foarte „filozofice”, pline de simbolistică ascunsă, care pentru publicul larg ar fi greu de inteles in caz de ecranizare. Numele Trandafirului e mai usor de digerat, fiind practic o poveste politistă „grefată” pe un conflict mai larg, acela dintre curentele conservatoare si cele progresiste din sânul bisericii catolice.

#14
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007
Iubesc cartea iar filmul din 1986 e atroce. Dar nu cred ca se poate face mai mult - pentru asta ar fi nevoie de un serial in care adaugi la greu scene auxiliare in care sa inteleaga telespectatorul inocent diferenta dintre franciscani si benedictini, diferenta intre erezia fratilor si scolasticismul "suspect" al lui Ockham, sa treaca un pic prin paienjenisul culturii cartii medievale, sa inteleaga de ce de la un moment dat devine Spania centrul traducerilor din araba si greaca si sa exploreze alaturi de protagonisti politica unei manastiri italiene de secol 14 pe fundalul unei crime si a unui proces organizat de inchizitie.

La fel si Pendulul lui Foucault - daca vrei naratiune si atat, apai nu prea ai ce scoate interesant de acolo. Casaubon calatoreste prin America de Sud, se reintoarce, baga alaturi de niste amici niste materiale intr-un calculator apoi discuta ore intregi despre o conspiratie inventata. Din nou, ai nevoie de scene auxiliare, care sa le ilustreze vizual teoriile...si asta deschide o alta serie de probleme.

#15
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

 Laberta, on 21 februarie 2019 - 18:45, said:

E John Turturro. Si e un actor care mi-a placut mult in The night of si in O, brother, where art you.
Si in Monk. Ma indoiesc, insa, ca o sa-mi placa mai mult decat Sean Connery.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate