Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Noob question monitoare 144 Hz

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am dat un search dar nu m-am lamurit, monitoarele astea cu 144 Hz ce avantaje au ? Pentru ca la LCD 60 Hz ajung pentru a nu obosi ochiul. Daca iau unul cum se va intelege cu FPS-urile din jocuri pentru ca la ce calc am eu nu ajung la 144 Hz veci. La mine V-sync e ON toate merg la maxim 60 FPS.
Poate ca intrebarea este puerila dar n-am mai cumparat monitor de 5 ani si chiar nu stiu.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,530
  • Înscris: 15.06.2004
Zic unii ca miscarea e mai fluida cand joci la 144 FPS.
Altii nu sesizeaza diferenta.

Sa nu uitam ca la cinema e cam 24 FPS-ul si tot pacaleste ochiul.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Se zice ca in anumite jocuri cu dinamica mare obtii o latenta mai mica... da e chestie de nerds oricum, eu sunt multumit cu 60 si fac vsync oricum ca nu am gsync sau chestii mai avansate Posted Image

View Posteiffel, on 21 februarie 2019 - 14:22, said:

Sa nu uitam ca la cinema e cam 24 FPS-ul si tot pacaleste ochiul.
Corect insa la film fiecare cadru are motion blur si se imbina miscarea perfect la ochi.

Edited by andreic, 21 February 2019 - 14:23.


#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Posteiffel, on 21 februarie 2019 - 14:22, said:

Zic unii ca miscarea e mai fluida cand joci la 144 FPS.
Altii nu sesizeaza diferenta.
Sa nu uitam ca la cinema e cam 24 FPS-ul si tot pacaleste ochiul.
totul se rezuma la antrenament :D

eu am 144, il tin la 120 ca la 144 are culori sterse, dar am jucat AC Odyssey cu ~70 fps.
asa ca e totul un terci...

un prieten vede instant, si fara sa-l intrebi sau fara sa vrea sa se uite diferenta intre 60 si 120.
are acelasi monitor ca mine si cand a venit sa faca ceva la pc-u meu, cum s-a asezat si a miscat de maus a zis ca monitoru meu e pe 60 si nu 120. si ghici ce... asa era. Posted Image

#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Nici nu se compară 60 Hz cu 144. Am luat un monitor de 144 Hz după anul nou și e net superior. Chiar dacă am coborât de la IPS la VA.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Io am unu' de ceva timp,de vreo doi ani buni.Nici pana azi n-am sesizat diferentele intre cele patru setari disponibile:60,100,120 sau 144Hz.
Asta nu inseamna ca nu exista.Inseamna doar ca eu nu le sesizez.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Nu se cunoaste atunci cand derulezi un text ?

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
in general nu conteaza, nu ca nu se cunoaste.

cand dai scroll la un text, oricum nu poti citi instant ce scrie acolo si in general nu te intereseaza ce scrie acolo.

ca si cu exemplul pe care l-am dat mai devreme: monitoru era setat pe 60 din windows, dar nu am observat pentru ca nu ma pasioneaza sa vad cum se misca mausu pe ecran.
dar prietenu asta al meu a observat instant, fara sa "caute".

si cand te joci - in general daca nu te joci FPS sau alte chestii unde iti antrenezi timpul tau de reactie bazat pe feedback vizual - conteaza de la un anumit punct sa ai monitor care poate sa-ti arate informatia mai rapid.

dar in alte timpuri de jocuri, nu mai e asa important, mai ales ca in general alegi calitatea in avantajul rapiditatii.

Edited by shmu, 21 February 2019 - 18:19.


#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu de cand am monitor la 144Hz am impresia ca toate celelalte ecrane se misca in reluare. Laptoprile, telefoanele, etc.
In jocuri cu dinamica lenta (gen RPG - Tombrider, Metro, etc) nu fac diferenta clara intre 60 si 144 (cu exceptia scenelor unde trebuie sa tot fac stanga-dreapta cu mouse-ul ca sa indeplinesc misiunea cu pricina) dar la shootere gen APEX legends sau PUBG sau ROE, e jale daca nu am peste 100 FPS. Se vede totul in reluare, cu salturi mari de cadre la miscari rapide.

Cand stau normal pe monitor si ma dau pe net, pe laptop sayu la munca (unde am ecrande de 60 Hz) am impresia ca mouse-ul e stricat o vreme, caci il vad cum se misca in poze.

Chiar si la monitorul meu, IPS, latenta de 5ms isi spune cuvantul fata de monitorul lui fi'miu de exemplu, TN, 1ms. Se vede cu ochiul liber diferenta.

Ma rog, e o chestie de perceptie la urma urmei, nu pe toti ii deranjeaza 60Hs la fps-uri . Oricum, trebuie testat ca sa realizezi in ce categorie te incadrezi.

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Hai sa-mi bag....Posted Image
Iar cand spuneam lucrurile astea toti ma luati in ras ! imi spuneati ca:
"minti ! eu nu vad nici o diferenta";
"e doar marketig sa vanda mai scump producatorii sa ia banii la oameni";
"ochiul omenesc vede 30Hz iar monitoarele de 60-144Hz sunt o metoda de marketing";
"nu e adevarat, nu sesizezi diferente ca ochiul uman nu poate sa vada mai mult de 24 FPS".
Posted Image

Am spus si o repet:
nu toti oamenii "vad" la fel mediul înconjurător !
Unii proceseaza mai multe informatii iar altii mai putine informatii.
pt. ca asa sunt inzestrati de la natura !

Aia care proceseaza mai putine informatii nu pot sa faca diferenta dintre 60Hz si 120-144Hz.
Dar aia care proceseaza mai multe informatii isi dau seama de diferenta dintre 60Hz si 120-144Hz imediat la o scurta privire.
======================================

Pe scurt:
daca esti un om care poate procesa mai repede informatiile, trebuie sa iti cumperi monitor scump cu Refresh rate (Hz) mare;
daca esti un om care nu poate procesa mai repede informatiile, poti alege intre monitor ieftin cu Referesh rate mic sau d-ala scump cu Refresh rate mare ca oricum nu sesizezi diferenta.

#11
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018
si eu imi dau seama de 60 vs 120+ HZ cand ma uit la un monitor.

problema reala pe care o am este ca monitoarele 144hz + is 99% TN uri. care is oribile la culori si la unghiul de vedere al imaginii. adica , nu as mai lua TN nici batut chiar daca ar avea 500HZ. este o tehnologie depasita cu o imagine mizerabila.

Asa ca am luat monitor IPS cu 60hz si 2k rezolutie. culori fantastice , acuratete buna si mai ales unghi de vedere aproape din orice pozitie. l am OC uit la 75 hz si merge ok.

prefer IPS cu hz mai putini decat Hz la greu si TN. defapt , dupa IPS ul asta , is ferm convins ca nu o sa mai cumpar un TN niciodata.

View PostRedDev, on 21 februarie 2019 - 14:37, said:

Nici nu se compară 60 Hz cu 144. Am luat un monitor de 144 Hz după anul nou și e net superior. Chiar dacă am coborât de la IPS la VA.

eu nu as mai putea sa ma intorc la NON ips.

sa faca ips la 200hz. ce e asa de greu? am trimis chestii pe marte si nu pot sa faca un monitor calumea?

TN ar trebuii sa fie ilegal. o mizerie mai mare nu exista. nu credeam ca se poate mai bine. cand s a lansat IPS si am vazut diferenta de culori am ramas socat.

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostvapeClouds, on 23 februarie 2019 - 12:13, said:

sa faca ips la 200hz. ce e asa de greu? am trimis chestii pe marte si nu pot sa faca un monitor calumea?
chestiile alea pe marte au costat miliarde... de $.

acu... nu zic ca si sa faca un IPS ar costa la fel, doar ca ar fi mult prea scump initial, si doar cativa l-ar cumpara.
pentru ca sa ai 200 fps in joc sau pe acolo, trebe si un 2080 TI (nici cu ala in multe jocuri) si uite asa dintr-un foc tre sa dai probabil 3000 EUR pe monitor si placa video, doar pentru moft.

personal cred ca 120Hz este suficient pt cei pretentiosi.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostvapeClouds, on 23 februarie 2019 - 12:13, said:

problema reala pe care o am este ca monitoarele 144hz + is 99% TN uri.
Nu mai e de muilt valabil asta. SUnt multe TN-uri ce-i drept, pentru ca sunt mai ieftin de produs dar si pentru timpul ala de raspuns de 1ms, important la esports. Toate monitoarele de esports de azi sunt FHD, 240Hz, TN ...

Oricum, monitorul pe care il am eu (PG279Q) e de 3 ani pe piata si e 160Hz, IPS, G-Sync ... vine cu un pret pe masura dar nu e deloc nou si nicidecum unic ... sunt multe IPS-uri de peste 100Hz dar tehnologia e mai scumpa asadar nu se incadreaza in multe bugete.

Edited by ro_explorer, 23 February 2019 - 14:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate