Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Creșterea copiilor în familii multilingve

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostA10Warthog, on 21 februarie 2019 - 11:57, said:

Salut!

Situația nu e urgentă, dar mi se pare o problemă demnă de discutat.
Spoiler
Parerea mea ? in preajma copilului vorbiti toate limbile cunoscute ca sa invete din pruncie mai multe limbi fluent.
Un om cu cat vorbeste fluent mai multe limbi cu atat e mai inteligent, are o gandire mai abstracta, ou-of-the-box, gaseste solutii la probleme mai usor.....

#20
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
În primii 4-5 ani e bine într-adevăr să se ghideze pe două limbi și anume germana în societate iar chineză, după cum zici tu, acasă.
După cei 4/5 ani în care a reușit să stăpânească înțelegerea celor două limbi, e foarte bine să înceapă învățarea celei de a treia (româna/dlct. aromân).
Aici se poate aplica spre exemplu, germana în societate, chineza de la mama, româna de la tata. Forma cea mai aplicată de familii.
Cunosc familii mixte care fac asta și e extrem de benefic pentru copil mai ales pe plan emoțional să știe limba nativă a părintelui, simțindu-se mult mai conectat sufletește și evident cu un pas înaintea altora dacă ne gândim la viitor.

Eu am copilărit cu cehi, nemți, austrieci, sârbi și cunosc regretul părinților și viitoarea frustrare a copilului privind necunoașterea limbii native a unui părinte. Pe când va crește, va dori să învețe limba părintelui și nu va reuși dacă nu e învățat de mic.
Copilul va învăța singur germana în societate iar de atunci, rolul vostru abia începe întru învățarea chinezei/românei.


Referitor la mutare, având 2/3 din opțiuni germana, am luat această limbă ca atare.
Dacă cumva se nimerește să plecați din țările germanice, e bine să fie făcută plecarea la o vârstă fragedă a copilului.pînă în 7 ani.

#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postbai3tzash, on 21 februarie 2019 - 12:23, said:

Una e societatea in care traim si cum sunt vremurile, si una e cum e mai bine, cum simti.
Clar e o lume globalizata, nu contesta nimeni asta. Dar e alta treaba cum te simti tu fata de cum trebuie sa fii in lumea asta.
Oameni sunt in egala masura in feluri diferite. @OP de exemplu e probabil in egala masura roman si german. Care e problema?

Copilul va fi in egala masura chinez, german si roman - sau cum va alege sa se autodefineasca. Va fi ce va fi. Si da, societatea ne modeleaza.

Tu de exemplu esti balcanic, chefuiesti cu berea si cu micii, nu protestezi si nu ai educatie financiara - cum mai toti romanii nu au. S.a.m.d. Chiar daca tu negi lucrurile astea si te uiti toata ziua doar la discovery si iti plac doar filmele psihologice.

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
E mai mult decat simplu.
Tu bagi germana, sotia chineza... iar engleza o invata lejer cand e mai mare la scoala. Romana nu are rost sa o invete, pentru ce ? Sa vada ce zice daea sau dancila ? Si oricum nu ai de venit in tara ca sa locuiesti aici.

#23
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostFjell, on 21 februarie 2019 - 12:05, said:


Cea mai vorbita limba din lume este spaniola, nu chineza !
Spaniola- aprox. 500 de milioane de vorbitori
Chineza-1,2 miliarde.
Deci...

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu cred că româna va deveni prea repede limbă de circulație internațională.
Ai sa fii surprins. Din cauza emigratiei masive cred ca in Europa nu mai e tara in care sa nu se vorbeasca romana.
In consecinta au aparut si cursuri de limba romana la scoli cam peste tot. Si se mai agsesc si localnici care sa studieze.

Un pic mai la subiect. Copilul e prea mic deocamdata ca sa inteleaga vreo limba. Mai aveti vreun an doi ca sa va ganditi.

Ideea e ca oricum ce va invata la varste asa mici va uita foarte rapid daca nu mai foloseste.
Pe al 4-5 ani poate incepe sa invete chiar mai multe limbi fara probleme.

Stiu familie - ea unguroaica, el roman - copii vorbesc ambele limbi plus franceza si engleza.

#25
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Văd că mulți susțin neînvățarea limbii române.
Trebuie luat puțin în considerare și apropierea familiei soțului față de copil și cât de des face copilul vizite în România. E clar că atunci va simți o atragere față de limbă.

#26
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostA10Warthog, on 21 februarie 2019 - 11:57, said:

1. One parent, one language - presupune ca eu să vorbesc cu copilul în germană, iar soția în chineză. Funcționează doar pentru două limbi, nu mai multe.
One parent, one language - inseamna ca tu vorbesti cu copilul in romana. Germana o sa o invete rapid la gradinita si la scoala. Poate-ti pare nefolositoare limba romana pentru ea pe viitor, dar eu te-as sfatui sa o folosesti acasa.

Engleza o s-o prinda si pe aia imediat daca va mutati in State.

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdan1980_25, on 21 februarie 2019 - 12:33, said:

Spaniola- aprox. 500 de milioane de vorbitori
Chineza-1,2 miliarde.
Deci...
Poate el are o lume mai mică doar a lui.

Ce naiba colegu vii cu date concrete pe aici.
Dacă-i zici că după chineză e englishu și după aia hindi zice că faci mișto

1. Mandarin Chinese (1.1 billion speakers) ...
2. English (983 million speakers) ...
3. Hindustani (544 million speakers) ...

Cei care îl sfătuiți să învețe copilul româna, vă întreb cu mare și nedisimulată curiozitate:

Ce dracu să facă cu ea ?

#28
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Posteiffel, on 21 februarie 2019 - 12:34, said:

Un pic mai la subiect. Copilul e prea mic deocamdata ca sa inteleaga vreo limba. Mai aveti vreun an doi ca sa va ganditi.
Copilul poate face diferenta de foarte devreme intre mai multe limbi. Nu mai au un an doi ca sa se gandeasca. Sunt copii care la 1 an jumate le pot vorbi pe amandoua.

#29
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Posteiffel, on 21 februarie 2019 - 12:34, said:

Ai sa fii surprins. Din cauza emigratiei masive cred ca in Europa nu mai e tara in care sa nu se vorbeasca romana.
In consecinta au aparut si cursuri de limba romana la scoli cam peste tot. Si se mai agsesc si localnici care sa studieze.

In scolile alea unde se aduna toate natiile posibile poate... nu la cele unde merg cei de origine. Am si eu prieteni dusi in afara, si la scoala era cu africani, albanezi... intr-o poza de grup, toti erau diferiti ...

#30
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 15.05.2008
chineza ultimu loc
asta ca e cea mai vb limba e un mare FAS(NU CONTEST) DAR
oriunde ai merge in lumea asta,tot gasesti pe cineva sa te intelegi in engleza,incearca treaba asta cu chineza sa vezi ce iese

Edited by ceanu1980, 21 February 2019 - 12:44.


#31
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postwaterman, on 21 februarie 2019 - 12:40, said:

Cei care îl sfătuiți să învețe copilul româna, vă întreb cu mare și nedisimulată curiozitate:
Ce dracu să facă cu ea ?
Sa vorbeasca cu bunicii, verisorii, alte rude si prieteni de-ai lu' taica-su.
In plus, oricat de bine ajungi sa comunici intr-o limba straina, nu vei putea comunica niciodata la fel de subtil ca in limba materna (e vorba de taica-su aici).
Iar cunoasterea mai multor limbi straine (la nivel nativ) e un avantaj major in viata. Chit ca-i o limba "nefolositoare" precum romana.

Edited by Dev, 21 February 2019 - 12:44.


#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postceanu1980, on 21 februarie 2019 - 12:43, said:

chineza ultimu loc
asta ca e cea mai vb limba e un mare FAS(NU CONTEST) DAR
oriunde ai merge in lumea asta,tot gasesti pe cineva sa te intelegi in engleza,incearca treaba asta cu chineza sa vezi ce iese

Daca stie chineza si germana perfect cand e mare, cu niste cursuri se poate angaja la firme mari si face bani foarte multi. Inclusiv in Romania daca as stii chineza as avea un job foarte bine platit.

View PostDev, on 21 februarie 2019 - 12:44, said:

Sa vorbeasca cu bunicii, verisorii, alte rude si prieteni de-ai lu' taica-su.
In plus, oricat de bine ajungi sa comunici intr-o limba straina, nu vei putea comunica niciodata la fel de subtil ca in limba materna (e vorba de taica-su aici).
Iar cunoasterea mai multor limbi straine (la nivel nativ) e un avantaj major in viata. Chit ca-i o limba "nefolositoare" precum romana.

Daa... la ce mentalitate avem noi romanii cu siguranta nu are nimic de invatat. Si o sa isi vada verisorii poate odata pe an.

#33
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Poti sa-l inveti linistit si 10 limbi. Le va separa singur. Ce naiba e AROMANA ? Am mai auzit dar...

Du-te in SUA ca mentalitatea de Ciac Noris o cam ai, n-o sa-ti placa Elvetia. :P

#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pazeeee, e limba lu Hagi. Și-a lui Becali.

Quote

Aromâna, vorbită de aromâni, face parte din grupul limbilor romanice, subgrupul limbilor romanice răsăritene, alături de dacoromână, meglenoromână și istroromână.


O limbă superbă.

Uite o rugăciune :

Quote

Tatâ a nostru,
cari hii tu țeru,
s-aiseascâ numa a Ta,
s-yinâ amiral'iea a Ta,
s-facâ vrearea a Ta,
ași cumu n țeru, ași ș-pisti locu.
Pânea a noastrâ ațea di tuti dzâlili
dă-nâ u a noauâ adzâ
ș-nâ li l'artă amărtiili noastri,
ași cumu li l'rtămu ș-noi unu a lântui.
Ș-nu nâ du pi noi la cârtiri,
ma nâ aveagl'i di ațelu arău.
Câ a Ta easti amiral'iea ș-putearea,
a Tatălui ș-a Hil'iului ș-a Spiritului Sântu,
tora, totana și tu eta etiloru.
Aminu.

Edited by waterman, 21 February 2019 - 12:50.


#35
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
salut,

noi am ales varianta a 3-a ptr cea mare: vb romana de obicei, si cand e cu maica-sa si se joaca impreuna, vb strict engleza. ptr ca asa a ales cea mica. o face deja de aproape 2 ani(ea avand 5) deja face diferenta si switch-ul intre limbi f usor.

nu ni se pare un chin ptr copil, ptr ca si noi la randul nostru am invatat de mici o limba straina. ea engleza, eu franceza, si acum ne e f f f usor sa comunicam in limbile respective.

#36
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Pentru needucati: romana e foarte utila, atat direct, cat si indirect - deschide porti catre alte limbi. Ce usor e vocabularul englez sau italian daca stii multe cuvinte in romana...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate