Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

diurna externa - modalitate de plata

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Ce experienta aveti cu plata diurnei externe catre angajati ?

Cum se efectueaza aceasta :

-transfer in valuta catre contul angajatului deschis la o banca agreata de companie
-transfer in RON (echivalentul sumei in valuta) catre contul angajatului deschis la o banca agreata de companie
-transfer in valuta catre contul angajatului deschis la o banca alta decat cele agreate de companie
-transfer in RON (echivalentul sumei in valuta) catre contul angajatului deschis la o banca alta decat cele agreate de companie
-numerar in valuta
-numerar in RON


Exista vreo metoda impusa prin lege ?

#2
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 26.02.2010
Euro/dolar sau RON, depinde cum te intelegi cu angajatorul.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Firma poate da un card bancar (cu numele firmei) si sa te poti folosi de el. In general, se prefera deschiderea de conturi de Euro cand se merge in UE (motive evidente).

La o firma din trustul la care lucrez, in deplasarile externe se dau carduri angajatilor pentru cheltuielile aferente deplasarilor si li se pun bani la cateva zile (daca depaseste o saptamana), dar intotdeauna au bani de 3 zile (mancare si carburant), cazarea fiind platita prin OP sau cum se face intelegerea cu agentia de turism/hotel.

LE: diurna e stabilita de codul muncii.

Edited by Pololica, 21 February 2019 - 11:08.


#4
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
exista prin lege vreo obligație de a acorda un avans pentru diurna ?

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 26.02.2010
Diurna se da in avans, in mod normal.

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
la mine in firma diurna se da in avans dupa ce ai confirmat rezervarile facute (avion si cazare).
dar pana la urma care e problema de fapt? te trimit aia in deplasare pe banii tai cu promisiunea ca iti vor deconta dupa?

Edited by jericho, 21 February 2019 - 11:32.


#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Pololica, on 21 februarie 2019 - 11:07, said:

Firma poate da un card bancar (cu numele firmei) si sa te poti folosi de el. In general, se prefera deschiderea de conturi de Euro cand se merge in UE (motive evidente).

La o firma din trustul la care lucrez, in deplasarile externe se dau carduri angajatilor pentru cheltuielile aferente deplasarilor si li se pun bani la cateva zile (daca depaseste o saptamana), dar intotdeauna au bani de 3 zile (mancare si carburant), cazarea fiind platita prin OP sau cum se face intelegerea cu agentia de turism/hotel.

LE: diurna e stabilita de codul muncii.
Unde lucrezi?

#8
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 jericho, on 21 februarie 2019 - 11:31, said:

dar pana la urma care e problema de fapt? te trimit aia in deplasare pe banii tai cu promisiunea ca iti vor deconta dupa?
intrebarea despre avans este complementara . Intrebarea este cum se face efectiv plata avansului ? (prin care din metodele descrise de mine sau altele )

#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005

 quantico2708, on 21 februarie 2019 - 11:42, said:

intrebarea despre avans este complementara . Intrebarea este cum se face efectiv plata avansului ? (prin care din metodele descrise de mine sau altele )
mie imi vireaza banii in contul de euro

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@OriginalCopy: O firma de distributie bauturi. La ultima deplasare externa (5 zile) s-au alimentat cardurile pentru primele 3 zile inainte de plecare, iar in ziua plecari s-au alimentat pentru urmatoarele. Pentru ordinele de deplasare s-au ocupat colegii de la resurse umane.

PS: cardurile (conturile) de deplasare stau goale pana cand se pleaca (nu-si au rostul sa stea cu bani in ele) si se alimenteaza inainte de plecare cu 2-3 zile, cand se predau la angajati (se evita plecarea "in gol" daca e o urgenta).

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,442
  • Înscris: 24.02.2017

 quantico2708, on 21 februarie 2019 - 10:55, said:

Ce experienta aveti cu plata diurnei externe catre angajati ?



Nu stiu cazul altora dar iti spun cazul meu. La una din firme mi se platea in Euro inainte sa plec.
La o alta firma mi se dadea in lei, pe card, o data cu salariul, indiferent de data plecarii. Deci de obicei o primeam ulterior. Era o practica ilegala defapt, insa pana la urma ma obisnuisem.

Astea sunt cel putin experientele mele de pana acum.

#12
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 jericho, on 21 februarie 2019 - 11:43, said:

mie imi vireaza banii in contul de euro
deschis la banca ta sau la banca agreata de ei ?

#13
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005

 quantico2708, on 21 februarie 2019 - 12:09, said:

deschis la banca ta sau la banca agreata de ei ?
lucrez in sistemul bancar, deci e deschis la banca unde lucrez :)

#14
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 quantico2708, on 21 februarie 2019 - 10:55, said:

Ce experienta aveti cu plata diurnei externe catre angajati ?

Cum se efectueaza aceasta :

-transfer in valuta catre contul angajatului deschis la o banca agreata de companie
-transfer in RON (echivalentul sumei in valuta) catre contul angajatului deschis la o banca agreata de companie
-transfer in valuta catre contul angajatului deschis la o banca alta decat cele agreate de companie
-transfer in RON (echivalentul sumei in valuta) catre contul angajatului deschis la o banca alta decat cele agreate de companie
-numerar in valuta
-numerar in RON


Exista vreo metoda impusa prin lege ?

E)

Si nu-i da/accepta bancnote de 500 EURO. Vei muri de foame

#15
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Eu nu as accepta sa mi se impuna o banca, nu voi deschide cont in euro mai ales la orice banca are chef firma.

Pana acum am primit cash sau in contul de lei ce il aveam deja deschis. A fost si o data cand mi s-a transferat in contul meu de euro, ce tot asa, il aveam deja deschis.

Mi se pare d ebun simt sa ai diurna primita in momentul cand incepi deplasarea, pot sa inteleg cand deplasarea dureaza mai mult de o luna sa primesc lunar banii. Cel mai mutl a durat 6 saptamanii si am primit toti banii in avans, inclusiv bani pentru alte cheltuieli (transport, cartele telefonice...)

#16
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008

 quantico2708, on 21 februarie 2019 - 10:55, said:

Ce experienta aveti cu plata diurnei externe catre angajati ?

Cum se efectueaza aceasta :

-transfer in valuta catre contul angajatului deschis la o banca agreata de companie
-transfer in RON (echivalentul sumei in valuta) catre contul angajatului deschis la o banca agreata de companie
-transfer in valuta catre contul angajatului deschis la o banca alta decat cele agreate de companie
-transfer in RON (echivalentul sumei in valuta) catre contul angajatului deschis la o banca alta decat cele agreate de companie
-numerar in valuta
-numerar in RON


Exista vreo metoda impusa prin lege ?

Ti se da in lei la cursul zilei respective in functie de tara unde mergi (euro/dolar/lira s.a.m.d) la sfarsitul lui faci decontul cu cursul zilei respective, in functie de diferenta de curs dai sau mai primesti ceva banuti

#17
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Ti se poate da oricum, nu neaparat in lei la cursul zilei. Eu am primit numerar euro.

#18
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 cristiandrei, on 21 februarie 2019 - 13:58, said:

.....cartele telefonice...)
lol

E normal ca firma sa iti impuna sa iti deschizi un cont in euro la o banca anume ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate