Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Fetita de 4 ani nu vrea sa adoarma

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,620
  • Înscris: 07.02.2003

View Postionut76, on 21 februarie 2019 - 01:50, said:

Mai mult din astea si mai putin TV si jocuri video = solutie la tot felul de probleme, de la lipsa de somn pina la anxietate, nervozitate si lista poate continua.
Cand de obosesc cu jocuri dorm mai bine sa stii, la multe familii am vazut Posted Image

Edited by andreic, 21 February 2019 - 08:26.


#38
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Unele persoane sunt pasari de noapte, sau bufnite de noapte adica au mai multa energie noaptea si atunci isi desfasoara activitatea.
https://en.wikipedia...ght_owl_(person)

#39
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
eu v-as recomanda sport, mult sport, minim 4 ore de stat in aer liber

se intelege ca sta toata ziua la gradinita, unde ar trebui sa si doarma, deci de la 8 la 18 in casa, si de la 21 gata in pat???

daca e un copil energic, vesel, mai scadeti programul de somn ca sigur voi, adultii, nu va culcati la 21, poate vrea sa stea mai mult cu voi seara, deja la 4 ani se simte foarte mare fata de cel de 2 ani si cere atentie sporita, e geloasa ca nu mai e singurul copil, sau chiar stati prea putin cu ea

daca e insa obosita toata ziua si maraita, cautati un psiholog sa o descoasa ce o roade, poate ii e teama de ceva (de intuneric, de vreo jucarie, ca e patul prea mare, ca o duceti la gradi si o parasiti, poate la gradi o bat sau o terorizeaza altfel)

uneori ma gandesc ca era mai bine pe vremuri cand avea casa o singura camera si dormeau toti impreuna, cine dormea dormea, cine se juca se juca, sigur erau mai fericiti, de voie de nevoie invatau mai bine sa comunice, sa interactioneze

azi fiecare singur in camera lui, fiecare singur la scoala in tacerea lui, fiecare singur acasa cu temele lui, fiecare cu castile in urechi cu muzica lui, fiecare singur toata viata cu ochii in telefonul lui, si ne mai intrebam cand incepe alienarea, instrainarea, insingurarea...

Edited by Oxigen1234, 21 February 2019 - 08:37.


#40
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Când eram mic nu dormeam ziua.
Never.
Iar seara mă învârteam ca polizorul în pat, spre disperarea bunicii.

Unii oameni dorm mai puțin ca alții.
Așa sunt ei poleniți.  Mie îmi sunt îndeajuns 6 ore de somn.   Nu am mai dormit 8 ore de foarte mul timp.

Mai este o chestie.
Prezența lângă copil, atunci când ești obosit și vrei să dormi, dar nu poți, le induce și lor puțină anxietate.
Încearcă să o lași în treaba ei, să nu o mai adormi stând lângă ea.   S-ar putea să meargă mai bine așa.

#41
adistroe21

adistroe21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.02.2019
Este vorba despre un anumit rasfat!
Eu am rezolvat aceasta problema de cand avea fata mea vreo 2-3 ani.
Am ajuns sa ne culcam si pe la 1 noaptea.
Ca vrea povesti, ca vrea sa o tii de mana, etc.
Solutia a fost simpla, am pus-o in pat si i-am spus ca trebuie sa doarma si am plecat din camera.
Au urmat vreo doua ore de plans, nervi, etc. pana a luat-o somnul.
Trei zile la rand am facut asta si a invatat lectia.
Pentru noi a fost groaznic, plangeam in bucatarie de mila ei privind camera de supraveghere, dar a meritat!

Edited by adistroe21, 21 February 2019 - 10:00.


#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostBiggie_mac, on 20 februarie 2019 - 23:30, said:

Avem 2 ingerasi: un baietel de 2 si o fetita de 4. Fiecare cu camera separata, cu pat propriu king size. Amandoi dorm singuri, nu dorm deloc cu noi (au dormit cu noi in camera doar pana au implinit 1an asa). De regula eu si sotia ne ducem fiecare cu cate un copil la nani (alternam periodic), cand adoarme copilul, pleacam tiptil si gata, job done. Avem insa o problema si anume ca fetita ne da stress total: indiferent la ce ora o ducem la nani, sta mai bine de 1 ora pana adoarme. Am incercat cu povesti, cu muzica de adormit, cu luminite difuze...am incercat tot. Atat eu, cat si sotia, suntem genul care odata ce am intrat in contact cu patul, in 5 minute maxim suntem knock out, adormim instant. Si cum fetita nu poate sa adoarma, ne trezeste intr-una. Asa ca ne scoate perii albi la amandoi, iesim tot timpul plini de nervi. Acum de exemplu e singura in camera ei de 1 ora, lumina stina, nema sunet, nema jucarii, cald dar nu exagerat, etc. Deci toate conditiile propice pentru nani de calitate (fara nici un fel de distragere). Si totusi, vedem pe camera ca se joaca cu mana prin par, se rostogoleste, deci clar nu doarme.

Nici la gradinita nu doarme la pranz (decat din joi in pasti), deci problema nu e doar noaptea. De cand a facut 3 ani aproape ca nu mai doarme deloc la pranz si somnul de seara a devenit din ce in ce mai problematic. Baietelul se pare ca a luat gena de la noi, adoarme instant, deci doar la ea e problema. O ducem de regula la nani la 21:30-22:00, citim o poveste, si dupa care 40-60 minute e partea horror in care noi adormim si ea ne trezeste intr-una. Help!! Cine mai are astfel de probleme si cum le-a rezolvat?

pentru un copil de 4 ani, care nici nu mai doarme dupa-amiaza, mi se pare extrem de tarzie ora de culcare, ar trebui ca la 20:30, maxim 21:00 sa doarma deja. eu cred ca fetita voastra a dat in extrema cealalta, nu poate adormi tocmai pentru ca este prea obosita.
ce program are fetita pe parcursul unei zile ? la cat se trezeste, cat timp petrece la gradinita, cat timp petrece afara, la aer, facand miscare ? cat timp petreceti voi parintii impreuna cu ea - atentie, impreuna = joaca, activitati, discutii - nu in aceeasi camera sau locuinta ?
ce dieta are copila, ce mananca si bea in general pe parcursul unei zile ? nu cumva are prea mult zahar in alimentatie, nu neaparat din dulciuri, ci mai degraba acel zahar ascuns din alimente ?
pe de alta parte, nu cumva aceasta problema cu somnul a aparut la scurt timp dupa ce a inceput sa mearga la gradinita ? sau o poti asocia cu alt eveniment din viata voastra - mutare in casa noua, decesul cuiva din familie ?

pe de alta parte incercati sa schimbati ceva in rutina legata de somn :
- o baie calda prelungita, cu spuma, cu jucarele, o ajuta la relaxare
- lapte cald inainte de culcare
- masaj usor
- culcati-o in dormitorul vostru, in patul vostru si o mutati in camera ei dupa ce adoarme.
- si nu in ultimul rand discutati cu copila; chiar daca are doar 4 ani, cred ca ar fi capabila sa spuna de ce nu vrea/poate sa doarma - poate isi imagineaza ca sunt monstri in camera, de ex.

#43
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Si eu sunt "pasare de noapte", m-as culca la 3-4 (dupa ce m-am gandit la cate in luna si in stele) si m-as trezi la 11 daca as putea :lol:. Fii-mea e la fel cu somnul, greu se lasa dusa. Nu dormea la pranz nici cand era bebelus :lol:. Da' seara de obicei adoarme decent. Avem ritual (acum are aproape 4 ani). Mergem sus, laptic si banana daca vrea, pipi, spalat dinti, imbracat, citit carte/carti si apoi stat cu ea pana adoarme. Asta poate dura intre 10 minute si 1 ora. Dar m-am obisnuit.

Oricum faptul ca dureaza pana adoarme copilita din topic (si ca nu doarme la pranz) mie nu mi se pare neaparat ciudat.

Daca urmatoarele sunt deja indeplinite cred ca n-aveti prea multe de facut decat sa asteptati...
* fara TV si alte ecrane (de preferat deloc, dar macar fara in ultimile 2 ore inainte de culcare)
* fara zahar
* fara activitati exagerat de excitante in ultimile 2h inainte de culcare
* fara caldura excesiva in camera (ca se tot poarta temperaturi de 20+ uneori chiar 25+ in dormitor in miezul iernii :w00t:)
* hranita, iubita, alergata in timpul zilei (la 4 ani ar trebui sa primeze activitatile de catarat, sarit, alergat, adica stimulata motilitatea grosiera)
* inceputa pregatirea de nani ceva mai devreme decat ora la care va asteptati sa adoarma (45 minute sa zicem), nu dusa in camera cu "acum dormi"

Edited by Dev, 21 February 2019 - 10:21.


#44
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Posthwplanet, on 20 februarie 2019 - 23:38, said:

Sunt pastile de dormit. Sunt bune si pentru copii? Eu n-am testat decat pe taicamiu, a functionat de fiecare data, l-am bagat la somn.
Nu pot decat sa sper ca glumesti sau / si esti un trol sinistru.

#45
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Mai e un aspect, copilul tau daca sta departe de familie si nu primeste afectiune toata ziua ca esti plecat, simte dar nu poate spune ca nu intelege ce e cu el. Tu poti avea o neliniste de la serviciu care nu te lasa sa dormi, dar copiii au alte probleme dar cam cu aceleasi rezultate. Daca tu il trimiti pachet sa se culce singur la ora prestabilita e normal ca nu vrea sa doarma. Stati cu ea in pat o ora, cititi niste povesti, discutati, intrati in atmosfera de somn si s-ar putea sa fie mai usor pentru toata lumea.

#46
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Vorbeam si rideam cu un amic si coleg pe tema asta, cum face el: se baga in pat taticul si copilul :) Si tati incepe sa il intrebe cu lux de amanunte ce a facut la gradinita, ce a mincat, ce a zis colegul nu stiu care, ce au invatat, cum era poezia de la Craciun, ce culoare aveau pantalonii nu stiu carui maimutoi din desene animate si tot asa. Copilul adoarme in citeva minute, garantat :)

#47
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pune-o sa asculte povesti la casetofon sau spune-i tu povesti. Ori metoda care functioneaza la nepoata mea : zgomotul alb.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9oBgqzGnCsk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postionut76, on 21 februarie 2019 - 11:18, said:

Vorbeam si rideam cu un amic si coleg pe tema asta, cum face el: se baga in pat taticul si copilul Posted Image Si tati incepe sa il intrebe cu lux de amanunte ce a facut la gradinita, ce a mincat, ce a zis colegul nu stiu care, ce au invatat, cum era poezia de la Craciun, ce culoare aveau pantalonii nu stiu carui maimutoi din desene animate si tot asa. Copilul adoarme in citeva minute, garantat Posted Image
Mda, fii-mea n-are chef sa imi povesteasca si incepe sa ma intrebe ea pe mine... In ritmul asta noi sigur nu adormim :lol:

#49
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Să nu bagi medicamente în ei. Trebuie să facă sport copiii pentru a nu mai avea atâta adrenalină.
Înscrie-i la tenis sau fotbal sau mai știu eu ce.

#50
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008

View Postketa, on 21 februarie 2019 - 01:25, said:

Umbla un pic prin meniu ...
Credeam ca zici ceva de setari. :)
Si  noi avem aceeasi problema cu fetita si asta chiar cu plimbare in aer liber si dimineata si seara. Sotia doarme cu ea si eu ii spun sa se bucure ca o mai prinde abia dupa primul cercel in buric.

#51
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca vrea sa vorbeasca si are chef de povestit nu o lasi sa se intinda o ora la povesti. Dupa un timp decis de tine ca parinte ii spui ca de acum citesti tu sau povestesti si nu mai lasi copilul sa vorbeasca. Inevitabil va adormi, doar sa nu adormi tu inainte :) . Multe chestii care le faceau viata parintilor de inainte foarte usoara s-au pierdut si omul nu intelege de ce e greu sa fii parinte. Inainte copiii si parintii stateau seara impreuna la povesti, teme, etc. TV nu exista, jocuri electronice nici aici, statea copilul langa mama in pat si ii povestea ceva si adormea. Chiar daca nu e cazul initiatoruluima uit pe la prieteni care au probleme cu somnul copiilor, acum cautam sa bagam copilul in programul nostru bine stabilit, ii punem filme pe Youtube ca sa stea linisit pana inainte de culcare si ne miram ca nu vrea sa doarma cand vine timpul alocat din program.

#52
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Uite cum procedam cu fetița cea mare când avea 4-5 ani: începeam să-i spun Povestea lui Sabinatu Împărat în fiecare seară. Era în versuri și suna cam așa:

A fost odată ca niciodată/Că de n-ar fi, nu s-ar povesti/ Era pe când făcea plopul mere și răchita micșunele/Și pe când se potcoveau puricii cu 99 de potcoave/Dar ei tot săreau până-n înaltul cerului
Pe fața Pământului trăia
Cel mai bengos împărat ce toată lumea-l iubea
Că tare viteaz, înțelept și frumos era
Sabinatu cel Bengos îl chema
Iar el o prințesă avea
Încăpățânată mai era
Că de el nu asculta
Și noaptea nu dormea
Sabina o chema...
Și-ntr-o zi, cum ea se plimba
Prin grădina palatului, așa...
Deodată o umbră apărea
De sus o creatură venea
De umeri o-nșfăca
Și în naltul ceriului o ducea
Un fioros balaur era!
Și peste 7 mări și 7 țări o ducea
Până la peștera sa
Unde pe Sabina o zvârlea
Ușa peșterii o-ncuia
Și cu vocea așa zicea:
De azi vei fi sclava mea
Zilnic de 7 ori vei mătura
Unghiile-mi vei tăia
Mâncare vei făcea
Și manele vei asculta
.....
Dar Sabina nu se speria
Doar ușor cu colțul gurii zâmbea
Și-apoi un pârț ea trăgea
Balaurul lăcrima
Pe jos se tăvălea
În chinuri se zvârcolea
Pe Sabina o ruga
Să nu mai facă așa ceva!
Apoi cu ghearele o-nșfăca
Peste 7 țări și 7 mări o ducea
Înapoi în grădina palatului o depunea
Minte se-nvăța!
Dar și Sabina se cumințea
De tata asculta
Și cuminte adormea...
Și-am încălecat pe-o șa/Și ți-am spus povestea așa/Și-am încălecat pe-o căpșună/Și ți-am zis o maaare și gogonată minciună.

Dacă nu adormea, aplicam și metoda cu Povestea lui Pitic, cu Pitic-Pitic, cu Pitic-Pitic-Pitic etc (e un banc vechi lung și plictisitor ca o conferință de presă a lui Tudorel).
Cam pe când se întâlneau Pitic, Pitic-Pitic, Pitic-Pitic-Pitic și Pitic-Pitic-Pitic-Pitic cu Pitic-Pitic-Pitic-Pitic-Pitic deja dormea.

#53
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Posthwplanet, on 20 februarie 2019 - 23:38, said:

Sunt pastile de dormit. Sunt bune si pentru copii?

Vezi ca subiectul nu-i o gluma sau bascalie.

#54
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ar fi o chestie. Oamenii au niste cicluri ale somnului. La adulti un ciclu dureaza cam 1 ora jumate in timpul somnului. La copii nu stiu, poate ca sunt mai lungi. In timpul somnului sunt vreo 6 cicluri la adulti si primul incepe la o anumita ora (depinde de om, de programul de somn, poate si de anotimp). Exista cicluri asemanatoare si in afara somnului - ore la care te buseste somnul. Daca ratezi inceputul primui ciclu si te culci in mijlocul lui, poti sa nu adormi pina la inceputul urmatorului ciclu. Poate ca asta i se intimpla copilului: trebuie sa adoarma in mijlocul unui ciclu. Daca e asa, incercati sa il culcati mai devreme. Sa zicem ora la care adoarme minus 1 ora jumate sau 2 ore. E destul de complicat si poate sa nu dea rezultate. Poate are nevoie sa se reobisnuiasca cu alta ora de somn. Urmariti-l seara sa vedeti daca i se face somn mai devreme.

Edited by Dihorul Razboinic, 22 February 2019 - 23:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate