Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Schimbare card de memorie telefon 📲

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Da, incredibil, nu stiu cum se face :|
Am umblat prin setări, ioc revelație.
Plus ca mă stresează, telefonul care tot dă notificări.

Nu am gasit nimic in arhiva forumului.
Problema este ca eu vreau sa scot un card, aproape plin, sa bag unul nou, am si facut asta, dar nu găsesc cum sa golesc memoria telefonului in cardul nou, FĂRĂ LAPTOP, că nu am acum la îndemînă.

Deci ? :scratchchin:

Attached Files


Edited by crisstonne, 20 February 2019 - 22:38.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
La Huavei  P8 lite:
Setari>memorie si stocare>Card SD>Scoateti> "Card Sd a fost scos in siguranta"!
Ce telefon ai? LE. Da, n-am citit cu destula atentie,......Posted Image Posted Image

Edited by myshyk, 20 February 2019 - 23:01.


#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Ce telefon ai? N-ai instalat un manager de fisiere (de regula sunt preinstalate)? Daca da, cu ala poti sa faci ce faceai si cu PC-ul: poti sa muti folderele cum vrei de pe telefon pe SD.

@myshyk: se pare ca a reuasit sa scoata cardul si sa bage unul gol, dar vrea sa mute fisiere din memoria telefonului pe card.

#4
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
nu a avut timp sau chef sa butoneze .
Utilitare de gen sunt preinstalate.
Ai goagal play la indemana ...descarca orice file manager si aia e

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Lenovo A 7010.
Să vorbiți si în limba mea, nu sint aitist", nu sint preocupat/pasionat de softari, softuri & etc.
Deci, băbește, o sa ramina subiectul in arhiva si poate o sa ajute si pe altii, mai nepricepuți.
Da ? :D


 pacaliciosu01, on 20 februarie 2019 - 22:52, said:

nu a avut timp sau chef sa butoneze .
Utilitare de gen sunt preinstalate.
Ai goagal play la indemana ...descarca orice file manager si aia e

Deci, asa nu :D
Ca tot am zis mai sus sa fie limpede, cristal, pentru nepricepuți.

Edited by crisstonne, 20 February 2019 - 22:57.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Ai avut card. Mesajul te avertizeaza ca nu mai are memorie interna. Nu cred ca rezolvi ceva cu cardul, pentru ca Google a decis ca SO-ul poate sa consume cat o locomotiva, dar aplicatiile nu pot fi mutate pe card, pentru ca asta ar afecta performantele minunii. Practic, se asteapta ca daca ai nevoie de mai mult spatiu, sa cumperi alt telefon.
Incearca sa muti fisierul de poze, de exemplu, in cardul nou introdus. Este o operatie elementara. Daca nu stii sa faci asta, scuteste-te de stres si mergi la cineva care stie.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 YOUR_GOD, on 20 februarie 2019 - 23:02, said:

Incearca sa muti fisierul de poze, de exemplu, in cardul nou introdus. Este o operatie elementara. Daca nu stii sa faci asta, scuteste-te de stres si mergi la cineva care stie.

Elementar fiind ?
Ca in mesaj puteai deja sa spui :)
Am zis fără laptop, am zis ca este un subiect Basic, care sa ajute și în viitor.

Aștept provincia, ăăă, oamenii doxați la explicat.
Eu asa fac, cind vreau sa ajut, după cum stie toata lumea de pe forum.
NU IMI EXPLICATI CUM SA DEZINSTALEZ UN CARD.

Edited by crisstonne, 20 February 2019 - 23:17.


#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Crisstoane, ia-o frumos cu calm prin toate cotloanele din setari ca pe undeva s-ar putea sa ai functia "elibereaza spatiu din telefon mutand fisiere pe micro SD" gen. Am tradus si eu aproximativ.

#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Vezi in aplicatiile instalate daca ai una care se cheama Fisiere sau Manager fisiere. Daca este (si ar trebui sa fie), deschide-o.

Selecteaza Telefon, apoi de ex. folderul Fotografii sau Imagini sau DCIM (de regula acolo intra pozele facute cu camera telefonului).

pasa lung pe acel fisier si iti va aparea un meniu unde ar trebui sa ai optiunea Taie/Taiati daca sunt mai politicosi :D Selecteaz-o.

Mergi la directorul radacina (de regula un semn > sau cam asa ceva), apoi pe Card SD. Selecteza Card SD.

Tine apasat lung intr-un spatiu liber de pe ecran. Ar trebui sa-ti apara un meniu in care sa ai optiunea Lipeste/Lipiti. O selectezi.

Astepti cateva secunde (in functioe de cate poze ai) si e gata treaba.

Repeta pasii de mai sus si pentru muzica sau alte fisiere care pot fi mutate fara probleme. NU te baga la aplicatii si date ale lor, ca risti sa nu le mai poti folosi. Muta doar poze, filmulete, muzica erc.

Sper ca ti-am fost de folos :D

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Apesi si tii apasat, alegi optiuni (nu stiu ce versiune de Android ai, dar cam acestia sunt pasii) si mutare, apoi navighezi catre card. Faci asa cu tot ce se poate muta. Procedura mea, nu implica aparat. Si cam aici ma opresc eu. Nu este vorba de rea vointa, te rog nu ma intelege gresit, dar ar dura mult si nu cred ca ar fi util sa facem un tutorial de mutare fisiere in Android.
Pentru Android 5, arunca o privire aici

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Ok, apar informatiile utile.
Vă țin la curent :peacefingers:

#12
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Prima chestie. Google Play si descarci un file manager : de ex aplicatia denumita exact asa File Manager +
Asta iti va arata cu ce ai ocupat acea memorie interna. Daca sunt video-uri, muzica, foto, pot fi mutate. Daca sunt programe, nu poti muta nimic.
Ideea e ca tel tau are 32 GB memorie interna si i-ai ocupat pe toti. Trebuie sa rulezi acel file manager si sa iti arate ce ocupa cel mai mult.
Pentru asta, in coltul dreapta sus a aplicatiei ai 3 puncte verticale. Dai pe ele si apare un meniu din care alegi "analyze" si o sa apara pe categorii : muzica, imagini, video, aplicatii, etc (ca in print screen 1).Sub ele ai "More" si asa o sa iti arate cum am eu in print screen 2.Am atasat 2 print screen-uri.
Revino apoi cu ce apare si ce optiuni ai.

Attached Files



#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
De obicei grosul memoriei pe un telefon e ocupat de fișiere media, mai mult decât de aplicații în sine. Așa că bagă pe cardul extern pozele, filmările, muzica. Le muți copy-paste cu orice file manager. Apoi setezi în aplicația de cameră foto să ți le salveze direct pe card, să nu mai trebuiască să le muți tu periodic. Asta dacă folosești mult camera. Eu nici de card nu mai am nevoie, am fotografiile și filmările sincronizate cu Google Foto, apoi dau eliberare spațiu și sunt șterse din memoria internă, rămân doar în cloud. În total am vreo 100 de aplicații care-mi ocupă vreo 10 GB cu tot cu fișierele pe care le produc. Mai ocupă sistemul încă vreo 10 GB. Deci de ăștia 20 de giga oricum nu scap. Dar tot ce e foto, video sau muzică am în cloud. Asta deși spațiu aș avea, că am 64 GB memorie internă de stocare. Se mai poate șterge din setări și memoria cache, mai câștigi niște sute de mega sau câțiva giga dar se va umple la loc pentru a ajuta aplicațiile să se deschidă mai repede, deci e ceva provizoriu și nu rezolvă definitiv problema spațiului.

Memoria telefonului nu poți s-o treci pe card așa cum speri tu. Că sistemul sau aplicațiile tot acolo rămân. Cum am spus, poți trece pe card foarte simplu fișiere media, descărcări sau alte fișiere pe care le mai ai pe-acolo cu copy paste, dar fără a trece fișierele aplicațiilor pe card pentru că vei avea probleme.

Edited by caiuscorneliu, 21 February 2019 - 00:51.


#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Da, avem un cîștigător, la metodica explicării, nota 10 cu felicitări :first: @pufonel.
Deeeci, avem un subiect pentru ne specialiști, pentru mamaia sau tataia, daca vor sa afle cum se face.
Ori pentru cei care se lovesc prima dată de aceasta problemă.

Explicații: se merge in lista de aplicații la Manager fișiere, ăla galben de sus, se intră la Categorii/Card local, se dă pe Card local.
Din Memoria interna (a telefonului) se transferă datele/pozele/etc. in Memoria externă (card de memorie).

Asta se face prin selectare, folder total, ori se deschide folderul si se alege din el, se selectează (cu bifă) se ,,decupează " si se merge in Memoria externa (card), acolo se dă din icoana de jos ,,lipire ".

In final, in cazul meu, am eliberat 17 giga, din telefon
Daca am explicat ceva eronat, poate sa explice oricine (știe să explice didactic) mai bine.

Daca este destul de important, considerat important, subiectul poate avea o soartă mai buna.
Sau poate sa rămînă la grămadă.
Mulțumesc de ajutor, sper sa fie de folos.

Attached Files


Edited by crisstonne, 21 February 2019 - 03:07.


#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
crisstonne, daca-mi permiti, o sa fiu putin rautacios: asteptam tutorial de mutat pe silentios, pus alarma, schimbat soneria, introdus SIM. Nu te supara, dar ce ai facut tu, este o operatie elementara. Injura-ma, dar smartphone-ul nu este pentru oricine.

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Hai bre, nu-i rapiti momentul de glorie!

Eu folosesc aplicatia asta, din simplul motiv ca mi-e lene sa stau sa iau cu copy/paste:
https://play.google....k.filestosdcard
Cred ca si optiunea "Transfer cu o singura tasta" din aplicatia lui facea acelasi lucru.


Sunt si foldere pe care nu are rost sa le muti pe card sau chiar e nerecomandat, pentru ca nu vor mai functiona corect aplicatiile (precum folderele Whatsapp, Telegram, Android, data, etc).
In afara de DCIM si Downloads, nu prea ai motive sa muti altceva pe card.

Edited by gumball3000, 21 February 2019 - 11:00.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Unele telefoane, nu stiu Lenovo au si aplicatie de curatare a telefonului.
Daca nu ai asa ceva - pe la Setari- Stocare, atunci un CCleaner poate fi util - Sistemul pastreaza si fisierele vechi ale aplicatiilor instalate dupa upgrade. Plus cache-ul browserelor - astea se pot curata si mai scoti spatiu.

SI nu strica sa setezi la camera - atat ptr foto cat si ptr video sa salveze direct pe card. Nu in telefon. Daca ai pe urma grija sa le transferi din cand in cand pe PC - inainte sa se umple cardul, nu o sa-ti mai scrie in memoria interna.

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
De data asta am  bifat din setări.
Cred ca in trecut am uitat.

 YOUR_GOD, on 21 februarie 2019 - 10:46, said:

crisstonne...

Nici de filozofat, nu poate sa filozofeze oricine ;)
Nu înseamnă ca nu trebuie sa incerce.

Nu iti dai seama, cit ajutor poate sa aduca un astfel de subiect ,,simplist ", eu stiu, pentru ca sint analitic, plus ca am alta vîrstă.

 eiffel, on 21 februarie 2019 - 11:45, said:

... pe PC...

Transfer doar pe memorii mici, in sistem redundant, din motive de paranoia si de siguranță.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate