Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

A lucrat cineva de pe aici în domeniul telecom?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#109
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Da nu vă contrazic, eu am manșonat doar cabluri electrice nu de comunicații, la alea electrice era puțin diferit.
Existau cabluri electrice în manta de plumb și în care se introducea ulei electroizolant, inclusiv în manșon se introducea acel ulei, asta era tehnologia mai veche, ulterior la cablurile mai noi se folosea masă electroizolantă din ceară și sacâz, manșoanele de pe conexiuni se introduceau prin presare cu o presă specială, se folosea izolație de pânză și mai aveam și un strat de izolație cu bandă semiconductoare care se aplica ultima pentru uniformizarea liniilor de câmp,eu vorbesc de cabluri de medie tensiune de 6 KV și 20 KV.
Acum se folosește un sistem complet nou de manșonare Raychem.

Edited by eugeniusro, 24 March 2019 - 09:46.


#110
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

View PostBombalurina, on 24 martie 2019 - 03:43, said:

Posibil, nu stiu amanunte, cand am lucrat in domeniu aveam colegi care faceau acele jonctiuni. Eu asa am retinut dar poate gresesc. De fasa de panza nu am auzit niciodata si nici nu cred ca a existat asa ceva. Cel putin aici la mine in oras. Eu pe vremurile alea lucram in centrala telefonica automata 7D.

View Post86-APP, on 24 martie 2019 - 07:33, said:

Așa a existat peste tot
Tehnologia nu a fost inventata de noi ci era de import , americana .
Fașă de cauciuc se folosea doar cînd se deschidea un manșon , pt asigurarea lui împotriva umidității , să nu zic de apa ...
Nici nu puteai închide un manșon in cauciuc , deoarece se topea .

Americanilor de datorăm multe în telecomunicaţii.
Ca f.d. toate cele 3 tipuri de centrale analogice automate (pas cu pas, Rotary, Crossbar) de ei au fost inventate. Rotary nu au fost folosite în S.U.A.

#111
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Pentru djl,ia uite ce am gasit,astea sunt becurile folosite in telefonie?   https://www.olx.ro/o...ri-IDcj1tJ.html

#112
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
După formă par a fi. Se foloseau la telefonele serie (alea de birou, de la care puteai face legătura cu 2 sau mai multe interioare - depindea de aparat), la telefoanele publice interurbane, la unele dintre modelele de centrale manuale tip B.C. (Baterie Centrală).
Microfoanele alea sunt Româneşti. De "ElectroMagentica". Tare proaste. Adică nu ofereau sunet bun. Şurubul ăla era pentru reglarea presiunii membranei, dar tot slabe calitativ erau. "Tesla" şi "R.F.T." făceau minuni.

#113
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016

View Postvalirex, on 13 aprilie 2019 - 21:25, said:

astea sunt becurile folosite in telefonie?
Da, aveau capacele de sticla de diferite culori pana au fost inlocuite cu leduri.

View Postdjl, on 13 aprilie 2019 - 21:33, said:

Şurubul ăla era pentru reglarea presiunii membranei
Nu reglai nimic cu el, doar tinea lamelele alea pe care se prindeau firele.

#114
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Eu aşa auzisem în legătură cu şurubul.
Dar L.E.D.-uri când au pus?   :huh:

#115
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Djl ,dar de pagina asta stiai,le-ai vazut?  https://etimpu.com/2...p-29-telefoane/

#116
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Majoritatea pozelor de acolo sunt preluate de pe sotfpedia   :lol:
Dar îl ştiu de mult timp   :P

#117
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View Postvalirex, on 23 martie 2019 - 19:55, said:

Firida de telecomunicatii dintr-o cladire de institut:
Ce-mi place ca la blocul magazinului in 2016 au demolat complet cu bormasina vechiul tablou si in acea firida acum e doar ODB-ul de fibra Telekom.

Acasa este doar fibra de RDS, pe gard si catre case, toti au reziliat sarma RTC. Posted Image

Urate mi-au fost dintotdeauna cablurile telefonice, mai mult mi-au placut coaxialele. Iar fibra optica-obsesie maladiva.

Edited by Neaceasca85, 22 April 2019 - 08:58.


#118
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Cablurile ...cea mai grea secție , și era grup 2 .
Greu dar nu imposibil.
La un deranjament pe cablu de 1200 puteai sa stai și un an ...și s-a intimplat ...

#119
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Sa cauti defectul sau sa-l mansonezi?

#120
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postvalirex, on 22 aprilie 2019 - 12:02, said:

Sa cauti defectul sau sa-l mansonezi?
Să remediezi.
Un cablu căzut este ușor de localizat , dar un cablu amețit , mai greu .
Dacă aveai o simpla derivație...o sfecleai . De regulă , la un cablu amețit , bagam curent , 220 și îl ardeam, îl puneam in scurt.
Mă rog nu intru  în amănunte....

#121
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Nu stiu daca americanii puteau face asta la fel de bine cu 120-ul lor.

#122
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostNeaceasca85, on 22 aprilie 2019 - 19:52, said:

Nu stiu daca americanii puteau face asta la fel de bine cu 120-ul lor.
Cred ca puteau , poate se marea durata de timp , dar sigur puteau ...

#123
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostNeaceasca85, on 22 aprilie 2019 - 19:52, said:

Nu stiu daca americanii puteau face asta la fel de bine cu 120-ul lor.

Asta înseamnă să găsești defectele de izolație aplicând tensiune mărită, poți aplica tensiunea dintr-un autotransformator, eu făceam asta la cabluri de medie cu TIC (trusa încercat cabluri cu tensiune mărită), puteam ridica pe ea tensiunea până la 70 000 V, evident se iau și niște măsuri de siguranță când se fac încercările, dar principiul este același, inclusiv la cabluri îngropate procedam așa, creșteam tensiunea treptat până apăreau descărcările și căutam cu detectorul magnetic pe traseul cablurilor până unde am fluctuațiile de câmp, normal erau de la generator până la zona de defect, apoi aplicam tensiunea mărită pe celălalt capăt al cablului și trebuia să ducă la aceași zonă, uzual defectele apăreau pe manșoane, pe cablu apăreau doar dacă era lovit cablul.

#124
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
După trosnirea cablului , defectul se caută cu " hichiul" dar pus din repartitor .Foarte rar am încercat și invers.


#125
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

View Posteugeniusro, on 23 aprilie 2019 - 06:54, said:


Asta înseamnă să găsești defectele de izolație aplicând tensiune mărită, poți aplica tensiunea dintr-un autotransformator, eu făceam asta la cabluri de medie cu TIC (trusa încercat cabluri cu tensiune mărită), puteam ridica pe ea tensiunea până la 70 000 V, evident se iau și niște măsuri de siguranță când se fac încercările, dar principiul este același, inclusiv la cabluri îngropate procedam așa, creșteam tensiunea treptat până apăreau descărcările și căutam cu detectorul magnetic pe traseul cablurilor până unde am fluctuațiile de câmp, normal erau de la generator până la zona de defect, apoi aplicam tensiunea mărită pe celălalt capăt al cablului și trebuia să ducă la aceași zonă, uzual defectele apăreau pe manșoane, pe cablu apăreau doar dacă era lovit cablul.

Foloseai metoda asta la tronsoanele de cablu sectionat,intrerupt dar la cele puse la pamant ce foloseai?

#126
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postvalirex, on 24 aprilie 2019 - 22:43, said:


Foloseai metoda asta la tronsoanele de cablu sectionat,intrerupt dar la cele puse la pamant ce foloseai?

Poți lega transformatorul în ce combinație dorești, între faze, între faza defectă și celelalte faze sau între faza defectă și mantaua cablului (cablurile îngropate aveau manta metalică). Aveam ca accesorii la trusa TIC un detector cu bobină asemănător unui detector de metale și un microfon cu amplificator, microfonul era dotat cu o tijă izolantă de un metru lungime și puteai să îl pui direct pe cablu, se auzeau ca niște pârâituri cauzate de descărcările din cablu, la vremea respectivă lucram la laboratorul PRAM în fabrica de ciment, e vorba de anii 90, acum există aparate mult mai performante cum ar fi defectoscopul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate