Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Taxe pentru inmatriculare dupa 90 zile.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012
Imi cer scuze daca aceasta intrebare a mai fost pusa, am un autoturism achizitionat in luna 9-a anului 2017 si as vrea sa o inmatriculez acum pe numele meu. Am avut ceva probleme personale si nu am putut sa o inmatriculez la timp. Stiu ca este obligatorie inscrierea ei pe un termen de 30 deci cu ce taxe adaugatoare ma voi infrunta?

Mentionez ca masina este inca pe numele proprietarului cu numere de inmatriculare a altui judet, itp si asigurarea sunt valabile, ea nefiind radiata din circulatie sau alte probleme. Talonul nu este insemnat. Se poate circula cu ea momentan dar vreau sa devin proprietar in acte.

#2
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postzardes123, on 20 februarie 2019 - 19:24, said:

Imi cer scuze daca aceasta intrebare a mai fost pusa, am un autoturism achizitionat in luna 9-a anului 2017 si as vrea sa o inmatriculez acum pe numele meu. Am avut ceva probleme personale si nu am putut sa o inmatriculez la timp. Stiu ca este obligatorie inscrierea ei pe un termen de 30 deci cu ce taxe adaugatoare ma voi infrunta?

Mentionez ca masina este inca pe numele proprietarului cu numere de inmatriculare a altui judet, itp si asigurarea sunt valabile, ea nefiind radiata din circulatie sau alte probleme. Talonul nu este insemnat. Se poate circula cu ea momentan dar vreau sa devin proprietar in acte.

Nu se mai poate circula cu ea din momentul in care au trecut cele 30 de zile de la achizitie. Sau tu cum ai cumparat-o, doar pe vorbe? Daca proprietarul a mers la administratie si v-au pus fiscalul pe contracte, din acel moment ai 30 de zile sa ti-o iei in evidenta.

#3
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
nu ai taxe in plus
la circa financiara la impozite fie iti vor da un avertisment fie o amenda de 100 de lei -cel putin in judetul meu asa functioneaza .

#4
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

View Postpimi, on 20 februarie 2019 - 19:48, said:

nu ai taxe in plus
la circa financiara la impozite fie iti vor da un avertisment fie o amenda de 100 de lei -cel putin in judetul meu asa functioneaza .

Multumesc frumos pentru raspuns.

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postzardes123, on 20 februarie 2019 - 19:24, said:

Imi cer scuze daca aceasta intrebare a mai fost pusa, am un autoturism achizitionat in luna 9-a anului 2017 si as vrea sa o inmatriculez acum pe numele meu. Am avut ceva probleme personale si nu am putut sa o inmatriculez la timp. Stiu ca este obligatorie inscrierea ei pe un termen de 30 deci cu ce taxe adaugatoare ma voi infrunta?

Mentionez ca masina este inca pe numele proprietarului cu numere de inmatriculare a altui judet, itp si asigurarea sunt valabile, ea nefiind radiata din circulatie sau alte probleme. Talonul nu este insemnat. Se poate circula cu ea momentan dar vreau sa devin proprietar in acte.
Simplu: iei legatura cu proprietarul, inchei un contract vanzare-cumparare si apoi urmezi procedurile birocratice.
Nu e greu sa afli care sunt alea.

Edited by Friskey, 21 February 2019 - 01:17.


#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu ai treaba cu primaria . Ai treaba cu politia daca ai avut fiscal de la proprietar cu mai mult de 90 de zile in urma . O sa platesti o amenda la politie in cel mai fericit caz. In mod normal , dupa legile in vigoare , masina neinmatriculata in 90 de zile de la obtinerea fiscalului se considera scoasa din circulatie. Nimeni nu are asa multe probleme personale incat sa nu respecte legislatia in vigoare. De fapt ai luat-o ca sa o vinzi si te-ai pacalit ...nu ai putut sa o dai in castig , asa ca acum esti nevoit sa o inmatriculezi. Vei plati si o amenda .

Edited by JurasikMan, 21 February 2019 - 08:37.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostFriskey, on 21 februarie 2019 - 01:16, said:

Simplu: iei legatura cu proprietarul, inchei un contract vanzare-cumparare si apoi urmezi procedurile birocratice.
Nu e greu sa afli care sunt alea.
Si fiscalul cum il " produce " cu data noului contract ? Macar nu mai scrie prostii , ca nu e musai sa postezi Posted Image

#8
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Am vazut mai multe topicuri de genul asta, ca si cum toti intermediarii nu au timp sa treaca masinile pe numele lor..:)) Bine ca au schimbat legea, ca ma saturasem sa vad proprietari de x5 din 1999 din Bucuresti cu numere de timisoara. :))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate