Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum calculezi profitul unei investiții?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DanielFlorinAnd

DanielFlorinAnd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.02.2019
Va salut, sunt in faza incipienta in ceea ce înseamnă investițiile,in momentul de fata incerc sa aprofundez acest domeniu, iar in câteva săptămâni voi incepe sa investesc. Aici am datele pe ultimii 29 de ani privind ETF-ul MSCI World UCITS, ceea ce incerc sa fac este sa aflu care ar fi fost profitul meu daca as fii început sa investesc din anul 1990 cate 1680 pe an cu o investiție inițiala de 500.Problema este ca nu prea am idee ceea ce fac Posted Image, dar vreau sa invat. Asa se creează tabelul? Nu inteleg unde apare dobanda cumulata din ceea ce este in tabelul asta. Va mulțumesc frumos!

Edited by DanielFlorinAnd, 20 February 2019 - 18:13.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Ce tabel ?

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ce vrei tu sa faci e cam greu daca nu le ai cu economia. Profitul nu inseamna doar cifre (ce se declara la finante lunar). Profit poate fi si lipsa penalizarilor la facturile neplatite la timp (fiscal, ai fi platit impozit la acele penalizari, desi banii tai ar fi plecat la furnizor).

Mergi la facultate si ti se explica mai in detaliu. Daca esti la punctul 0, ne va fi cam greu sa te ajutam. Inca nu stim ce lacune ai.

PS: investitia e un cumul de cheltuieli care aduc venituri in perioada de functionare a investitiei (dobanda la un depozit, chiria/incasarile din inchirierea/vanzarea de spatii (terenuri/cladiri), etc).

#4
DanielFlorinAnd

DanielFlorinAnd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.02.2019
Anul Suma inv. Valoarea Profit
1990 2180 -16.52%
1991 1680 18.97%
1992 1680 -4.66%
1993 1680 23.13%
1994 1680 5.58%
1995 1680 21.32%
1996 1680 14%
1997 1680 16.23%
1998 1680 24.80%





Astia ar fi datele!

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Da-mi mie banii de investitii si o sa-ti multumesc

#6
DanielFlorinAnd

DanielFlorinAnd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.02.2019
Ce vreau  eu sa aflu este ; Daca eu incep investia mea initial de exemplu cu o suma de 500 ,iar apoi continui in fiecare an  sa investesc suma de 1.000 si sa zicem de exemplu ca timp de 10 ani eu am in fiecare an profit de 12.50% cum fac eu sa aflu profitul meu la finalul celor 10 ani? Nu am idee cum pot pune cifrele  in table  ca sa imi arate profitul prin dobanda  cumulata.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La o simpla privire, in anii 1990 si 1992 ai avut pierdere (incasarile au fost sub cheltuieli), in rest profit. Buba e contextul. Plus ca mi se par cam haotice datele (adica in 1991 se acopera cheltuielile cat pentru 3 ani, iar intri pe pierdere, apoi ai profit variabil).

@Tsunnami: ma ocup eu de investitiile tale, gratis, nu percep comision.

#8
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Sa nu investesti acolo si banii de paine. Baga in chestia asta doar ce poti sa treci usor la "pierderi".

#9
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 Pololica, on 20 februarie 2019 - 18:20, said:

 Pololica, on 20 februarie 2019 - 18:32, said:

Frățică, nu-l mai dezorienta, se referă la investiții pe piețe de capital.

 DanielFlorinAnd, on 20 februarie 2019 - 18:25, said:

Anul Suma inv. Valoarea Profit
Datele sunt cam sumare. Ti-ar mai trebui valoarea titlului in care investesti. Sau considera ca e 1 valoarea in primul an si aplica randamentele anuale.
(Ce ai tu acolo e randament, nu profit).

Edited by Louisy, 20 February 2019 - 18:43.


#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
pe scurt erai milionar astazi.din pAcate cultura investitionala este ZERO la noi.daca spui aici cuiva de bursa,actiuni reactioneaza ca si cum i-ai da in cap.fa ceva de azi inainte lasa trecutul ca-i VIRTUAL

Edited by EMPP, 20 February 2019 - 19:26.


#11
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019
Cand faci o investie ai in vedere, valoarea investitiei, si timpul de recuperare a investitiei (1 an... 2....3....n) sau dupa cat timp esti pe profit.
Estimezi incasarile  pe un an de zile ,din care scazi cheltuielile pe un an de zile (costuri de productie, salarii, materii prime , rata la banca, taxe ,etc), din acet calcul rezulta o suma pe care o numim profit.
Valoarea investiiei o impatim la profit. si de aici poti estima in cat timp o investitie este profitabila (luni sau ani).
Logica in mare aceasta este.
Trebuie facut un plan detaliat  in care sa fie prevazute si cheltuieli neprevazute si gradul de risc a afacerii in functie de specificul ei.

#12
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 ianos777, on 20 februarie 2019 - 19:43, said:

Estimezi incasarile  pe un an de zile ,din care scazi cheltuielile pe un an de zile (costuri de productie, salarii, materii prime , rata la banca, taxe ,etc), din acet calcul rezulta o suma pe care o numim profit.
Numele ariei: Piata valutara si Bursa
Exemplu de investitie dat de OP: ETF-ul xyz

Putini citeste, multi se repede...

Adevarul este ca si OP a formulat titlul prea generic. Mai intuitiv ar fi fost "Cum calculez randamentul multianual al unor titluri".

Edited by Louisy, 20 February 2019 - 19:51.


#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
La sf celor 10 ani, daca nu mai investesti 1000, o sa ai 18,602.23 lei (investiti numai 9,500 lei)

Attached Files



#14
sirbumihai

sirbumihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2006
Intre 1975 si 2018 MSCI Wold a adus in medie 8% pe an.
Cea ce cauti tu se numeste "rata interna de rentabilitate" (internal rate of return IRR) poate sa iti calculeze excel-ul ca in poza colegului de mai sus.

La toate calculele astea nu se includ taxele. Iar evidend, randamentele istorice nu sunt o garantie a viitorului doar o orientare.

MSCI World e o alegere buna. Succes la investitii!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate