Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Cum știe o centrală telefonică automată pentru telefonia clasică ce fir să aleagă?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am reușit să aflu cum de știe o centrală telefonică automată, analogică sau digitală ce pereche de cabluri să aleagă când formezi un număr. Am mai întrebat pe alte subiecte și din păcate nu am primit răspuns.
La analogic era ceva de genul: în funcție de poziția la care ajungea selectorul intra un anume fir? De exemplu dacă aveai 35.34.46, 3 alegea un fir, 5 următorul fir, astfel se selecta centrala și apoi 3, 4, 4, 6 alegeau rând pe rând firele ce duceau la abonat?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
la fel, doar ca selectorul este mai mic,

Edited by MarianG, 20 February 2019 - 17:17.


#3
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Ceva pe partea de multiplexare si demultiplexare...

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 20 februarie 2019 - 16:56, said:

Nu am reuşit să aflu cum de ştie o centrală telefonică automată, analogică sau digitală ce pereche de cabluri să aleagă când formezi un număr. Am mai întrebat pe alte subiecte şi din păcate nu am primit răspuns.
La analogic era ceva de genul: în funcţie de poziţia la care ajungea selectorul intra un anume fir? De exemplu dacă aveai 35.34.46, 3 alegea un fir, 5 următorul fir, astfel se selecta centrala şi apoi 3, 4, 4, 6 alegeau rând pe rând firele ce duceau la abonat?
Mai intai se formau primele 2 cifre sau 3 cand au upgradat, acelea genereaza selectie de centrala (se si auzea un click, office code)) dupa care urmatoarele 4 cifre selectau abonatul (station number) acelei centrale. Frumos cu relee... concentratoare etc. Formarea in pulsuri e multipelxare temporala. Un disc in centrala se invarteste in timp ce formezi si numara dupa care trimite la un releu si tot asa.

http://www.telephone..._chapter_1.html

Edited by andreic, 20 February 2019 - 18:06.


#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu că discul comanda releele care comandau selectoarele, dar concret, cum se alegeau firele? Prin metoda din primul post sau altfel?
Dar makerii ce făceau? Numărau să vadă dacă s-a format numărul necesar de cifre ca după ce se formaseră să elibereze căutătorul de linii?   :huh:

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Despre ce sistem vorbim exact ? Rotary, Crosssbar/Pentaconta ?
Eu zic ca daca citesti tot materialul care ti l-am dat ai si schemele logice de conectare si functionare. Imaginile sunt linkuite in figuri gif.

Asta e sistemul Strowger / Step by Step, unul din primele automate de succes.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wcFpaI1Y_SE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai jos sistemul Crossbar.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6TWxXZh0lBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici e detaliuat Step by Step:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xZePwin92cI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 20 February 2019 - 18:21.


#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ambele.
Am văzut schemele de acolo, am văzut şi în cărţi, dar dacă o centrală avea să zicem 7 selectoare (3 pentru prefixul centralei, restul pentru abonat) fiecare selector alegea un fir corespondent ce pleca din seclector sau selectarea firului se făcea după fomarea numărului prin alte metode? Eu asta nu reuşesc să înţeleg.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Nu stiu detaliat, presupun ca la un step by step dupa selectarea centralei erai deja conectat in cealalta centrala si ce formai ajunge in selectorul celeilalte.
Astea sunt descrise in toll switch board.

#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
@djl, eu inca nu stiu de ce ai facut tu istoria si nu politehnica :D Si nu stiu nici la ce-ti foloseste sa stii toate astea...

Pe langa subiect: am o verisoara (care imi e si nasa de botez) care a facut facultatea de telecomunicatii si, chipurile, e inginer de automatizari feroviare intr-o regionala CFR. Dar cred ca tu stii mai mult decat ea pe partea de telefonie. Defapt ea a avut probleme cand a trebuit sa instaleze un post telefonic, a fost nevoita sa cheme un tehnician :naughty:

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt pur şi simplu curios "să nu mor prost". Totuşi, nu m-a pasionat subiectul chiar la nivel profesional (mai degrabă ar fi mers Electronica) şi nici nu-mi place direcţia în care merg telecomunicaţiile.
Am o carte numită "Telefonia automată" şi scoasă culmea de Editura Căilor Ferate (în 1953 parcă), dar nu am reuşit să verific dacă e cu firele precum am zis.
De ce a trebuit să cheme un tehnician?   :mellow:

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 20 februarie 2019 - 16:56, said:

Nu am reuşit să aflu cum de ştie o centrală telefonică automată, analogică sau digitală ce pereche de cabluri să aleagă când formezi un număr. Am mai întrebat pe alte subiecte şi din păcate nu am primit răspuns.
La analogic era ceva de genul: în funcţie de poziţia la care ajungea selectorul intra un anume fir? De exemplu dacă aveai 35.34.46, 3 alegea un fir, 5 următorul fir, astfel se selecta centrala şi apoi 3, 4, 4, 6 alegeau rând pe rând firele ce duceau la abonat?
se cheamă multiplexare/demultiplexare
cablurile erau organizate în grupuri structurate, la un pas se alea un grup mai mare de cabluri, la pasul următor un grup mai mic din grupul mare și tot așa până se ajungea la o singură pereche. Procesul nu era neapărat început și terminat  în aceeași centrală. Selecția se făcea cu comutatoare electromecanice pe baza structurii numărului de telefon. Din cauza asta au apărut prefixele interurbane și grupe de cifre alocate geografic.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Şi mai exact cum se făcea comunicaţia între selectoare prin acest mod şi cum se alegea firul de destinaţie?   :huh:

#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Știu eu.

Dar de ce deschizi topicele astea cu telefoanele numai miercurea?


#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că din pură întâmplare le deschid Mi   :huh:

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: într-o zi testam soneria unui telefon fix şi m-am sunat de pe mobil în timp ce ţineam ambele fire de la linia telefonică cu degete. Auci   :D

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Evolutia centralelor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/owAjCeHRgMA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca ne apropiem de ce doreste djl sa afle, call routing Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tsWvJTgN15M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici avem o descriere a trunkingului.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tahfluke6cU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 21 February 2019 - 22:06.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TsWnidyQE9M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Primele centrale electronice, primele tranzistoare si wafere.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/seY_V0utWLY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate