Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Obligatii scoala soferi

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
DragosAm

DragosAm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2019

 smoke, on 20 februarie 2019 - 16:27, said:

stai ca nu inteleg..ce e aia cu am invatat pe masina aia si nu pot sa dau examenu pe alta ? pai si dupa ce iei permisu ce faci..ii cumperi masina de la instructor ? eu  zic sa nu mai dai deloc daca nu esti in stare sa conduci pe orice masina.  la mine nu s-a prezentat instructoru si nici macar nu mi-a zis. am stat si am dat in ultima masina dupa ce toti ceilalti instructori si-au trecut oamenii...si am fost singuru care a luat din masina aia.
e vorba de anumite repere pe care le-a invatat pe acea masina, nu e tot una sa faci scoala pe Touran si sa dai examen pe fiesta, cand e de facut parcare laterala, poti avea probleme nestiind reperele, neavand experienta. + ambreiaj + frana.

apoi, cum sa te duci sa te rogi de unii-altii sa iti imprumute masina cu comanda dubla pt a da examenul? + tot ce implica asta

dar nu despre asta era discutia ci intrebam daca exista sau nu cadru legal prin care instructorul sa restrictioneze alegerea elevului. asta m-ar ajuta mult, daca stie cineva.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Pololica, on 20 februarie 2019 - 16:32, said:

@PSC: nu cred ca te lasa de pe automata pe manuala.
Nici eu nu ştiu la partea asta. În 1992-1993, când exersam eu, nu ştiu câte maşini cu cutie automată erau în România.
Şi mi-am adus aminte de prima firmă de taxi serioasă (oarecum) din Bucureşti, Perozzi & Valentino, care oferea Mercedesuri şi cele mai mari tarife. Dar nici alea nu cred că aveau CV automată. Atât ştiu: că schimbau "a patra" la 80 km/h şi senzaţia era foarte mişto.

#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 PSC, on 20 februarie 2019 - 16:22, said:

În 1993 am început orele de conducere la şcoala de şoferi în august şi le-am terminat în luna decembrie. Eram student şi conduceam cât puteam, maxim o oră într-o zi. Era un prag minim de ore conduse cu instructorul pe traseele stabilite pentru şcoală, trasee de la care nu era voie să se devieze. Acum am văzut maşini de şcoală peste tot. Într-un fel e bine, că te obişnuieşti din prima cu jungla, dar pe de altă parte e vorba, totuşi, de un elev care n-are experienţă în conducere.
Programarea la examen s-a făcut după timpul disponibil al poliţistului examinator. Cine nu venea la examen sau nu lua, trebuia să aştepte următoarea sesiune de examene. Nu ştiu cum era posibil, dar instructorii auto aveau tot timpul din lume.
La acea vreme era şi proba de poligon.
Instructorul a stat cu noi la proba de poligon, apoi a plecat.
Am fost nevoit să schimb maşina chiar în ziua examenului. Maşina pe care o condusesem s-a stricat, parcă ceva la direcţie, nu mai ţin minte.
Am făcut încălzirea pe o rablă de Dacie pe care acum RAR-ul ar respinge-o cu surle şi trâmbiţe, dar pe care totuşi, noi am dat examenul de conducere. Cauciucuri uzate peste limită, ambreiaj care ţinea milimetric de sus, motor care mergea neuniform la ralanti, jegoasă şi ruginită în ultimul hal... Inclusiv poliţistul s-a uitat 2 secunde la ea înainte de examen.
Era iarnă afară, străzile principale erau OK, însă cele secundare erau pline de gheaţă şi zăpadă.
Tuturor ne era teamă să nu moară motorul, tuturor ne era frică s-o conducem, nimeni n-o mai condusese vreodată. Cred că făcea parte din "parcul rece" al şcolii de şoferi şi fusese doftoricită în noaptea din ajunul examenului.
Cu toate astea, am luat examenul.
Deci, se poate. Voinţă să ai.

Schimbă şcoala, eventual vorbeşte cu un poliţist şi explică situaţia, cum că ai la activ ore de conducere, ai "sala" luată, dar din cauza fiţelor instructorului nu poţi lua permisul. Ar trebui ca, la noua şcoală la care te transferi, să ţi se ia în considerare istoricul de la cea veche.

PSC, si eu am luat tot in 1993. Era boierie. Intr-o zi luai toate trei examenele (sala, poligon si traseu). Ma surprinde sa aflu ca acum e la zile diferite si elevii sint la mana instructorilor. In SUA am inteles ca scolile de soferi au tot, masinile lor, pana si examenul il dai cu un examinator care nu e politist. Apropo, la noi traseul era cea mai usoara proba.

#22
DragosAm

DragosAm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2019
Naijax, PSC.

da, intreb pt altcineva. e vreo problema? am zis vreun moment ca e vorba despre mine? In prima postare am zis: 'se da urmatoarea situatie ...'

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 DragosAm, on 20 februarie 2019 - 16:35, said:

e vorba de anumite repere pe care le-a invatat pe acea masina, nu e tot una sa faci scoala pe Touran si sa dai examen pe fiesta,
Eu n-am văzut Touran de şcoală. Poate că există, dar n-am văzut.
Cum adică, repere? La orice maşina parcarea laterală, de exemplu, se face la fel. Doar dacă maşina e mai lungă, trebuie să intuieşti dacă ai loc sau nu. Dacă nu intuieşti, înveţi să intuieşti.
Cu berlina mea, la gararea cu faţa trebuie să am în vedere să mă îndepărtez puţin mai mult de locul de parcare ca să pot intra dintr-o bucată, altfel trebuie să dau înapoi şi să intru iar.
Unghiurile moarte ar putea fi o problemă, dar nu una gravă.
Bănuiesc că înainte de examen poţi să te joci puţin cu maşina ca să te obişnuieşti, nu cred că e cineva absurd.

#24
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
No problem

Deci - RASPICAT - nu exista prevedere legala pentru problema pe care o pui
In primul rand, in contractul de scolarizare nu se specifica masina.
Nu scrie nicaieri ca vei face scoala si vei da examen pe McLaren F1
Nici pomeneala

Vrei carnet ? Te duci la scoala de soferi si cauti alt instructor cu alta masina care este disponibil Vineri 22 Februarie 2019
Asta e ABSOLUT tot

Edited by Naijax, 20 February 2019 - 16:43.


#25
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 23.11.2017
Totul tine de contractul semnat, acolo scrie tot ce vrei sa aflii.

#26
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Legal nu cred ca exista obligatie sa stea la dispozitie. Ma gandesc ca o parte din elevi ii baga luni, si pe altii ii baga vineri. Ai incercat sa abordezi si pe ceilalti cursanti sa vezi ce zic?

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 DragosAm, on 20 februarie 2019 - 16:38, said:

Naijax, PSC.

da, intreb pt altcineva. e vreo problema?
Da, cam este.
Cheamă-l/cheam-o pe acel/acea cineva să întrebe. Să ne explice din proprie experienţă de ce unui elev, care a luat examenul teoretic şi are ore de conducere la activ, îi e teamă de altă maşină.

Sau menţionează clar că e vorba de altă persoană, eventual spune şi ce legătură ai cu ea (soţie, prieten, amic, văr, frate) că nu ne supărăm.
Dar când spui "se dă următoarea situaţie" şi apoi spui că ai permis de 12 ani, dar ţi-e teamă să schimbi maşina, noi ce să înţelegem?

Eu am dat şi luat examenul pe Dacie, am condus 5 ani un Trabant, am făcut pauză 7 ani, apoi am condus un Nissan până în prezent.
Recunosc că la primul drum am luat o bordură, dar apoi am ştiut până unde mi se întinde maşina.

Apropo: dacă 1.600 lei pare o sumă mare, la care s-ar adăuga câţiva lei pentru acomodarea cu altă maşină, atunci pot să spun că 30 de minute de conducere cu o Tesla S costă 159 euro.
Dar parcă merită banii ăştia, ca să simţi cum ajungi de la 0 la 100 km/h în 3 secunde - mai rapid decât Ferrari - şi în timpul ăsta să nu se audă nimic în maşină, accelerarea să se facă lin...
În Franţa văzusem o ofertă: 50 euro pentru 10 minute ca pasager într-un Ferrari decapotabil (nu ştiu ce model, dar nu părea maşină de oraş), sau 100 euro pentru 10 minute de condus maşina singur, după ce semnai de instruire.

#28
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa vezi ce frumos e cand te dai jos din Matiz si te urci in Lodgy. Sa vezi acolo repere... Posted Image)

Ca sa revenim: nu e indicat sa dai pe alta masina traseul, dar poate avea un plus la examinator (prima data cand se urca la volanul unei masini pe care nu o cunoaste, se simt altfel vibratiile, etc).

Edited by Pololica, 20 February 2019 - 16:56.


#29
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 25.01.2015
PSC,spui numai bazaconii,esti renumit.

#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 DragosAm, on 20 februarie 2019 - 15:59, said:

nu e asa simplu sa inveti pe o anumita masina si apoi sa schimbi scoala de soferi, sa platesti din nou, sa inveti reperele (pt parcari) altei masini, ambreiajul, frana altei masini.

intrebarea e legata de cadrul legal prin care instructorul restrictioneaza alegerile cursantului, exista sau nu?
Nu zau, si cand vei deveni "sofer" tot pe masina scoala o sa conduci? Ca nu e simplu s-o schimbi, nu?
Si legal, tu, pe banii tai, faci ce vrei. Instructorul, pe timpul lui, asisderea. deci sunteti chit.

#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 DragosAm, on 20 februarie 2019 - 16:16, said:

Pai din punctul meu de vedere, platesti un serviciu. 1600 lei care include scolarizare, inchiriere masina, oferire de know how si evident punerea la dispozitie a masinii pt. sustinerea examenului.
Serviciul e prestat 90%, mai putin ultimul pas, cel mai important

De ce judeci simplist?
In momentul cand ai contractat  cele de mai sus ai incheiat un contract clar si la obiect care sa prevada exact pretentiile tale?Daca da,ai castig de cauza.Daca nu,nu-i imputa instructorului faptul ca nu vrea (sau nu poate) sa-ti puna la dispozitie masina sa cand ti se scoala tie.
Si pana la urma,sunt convins ca poti sa dai examen cu cine vrei tu in orice localitate doresti tu.

Edited by adisz, 20 February 2019 - 18:04.


#32
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
In Romania de astazi, nu mai exista mercurial, preturi fixe sau impuse.
Zici ca ai platit 1.600 lei.
De banii astia, primesti.
Daca alegeai o scoala care "cerea" 2.500, probabil ca erai tratat altfel.
Cand te prezentai prima oara, primeai o cafea, cineva iti prezenta parcul auto, te intreba daca preferi un anumit instructor, iti explica clar ca in caz de esec la prima proba practica ai dreptul la inca o examinare gratuita, sau macar cu reducere de 50%, stabileati de la inceput faptul ca tu( clientul) vrei sa parcurgi programa scolara doar in zilele miercuri si joi intre orele 14:00-18:00, etc.

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 DragosAm, on 20 februarie 2019 - 16:28, said:

Cluj.
Alegi un oras in care prinzi cel mai repede loc. Nu doar in Municipiul Cluj.
Azi a dat proba teoretica un tip in SV si a vrut neaparat sa dea traseul in Radauti. A prins liber de abia peste 5 luni (25 iulie). Daca alegea in SV prindea in 2 luni.

Edited by dorin_2k, 20 February 2019 - 18:42.


#34
DragosAm

DragosAm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2019

 dorin_2k, on 20 februarie 2019 - 18:40, said:

Alegi un oras in care prinzi cel mai repede loc. Nu doar in Municipiul Cluj.
Azi a dat proba teoretica un tip in SV si a vrut neaparat sa dea traseul in Radauti. A prins liber de abia peste 5 luni (25 iulie). Daca alegea in SV prindea in 2 luni.
Din cate stiu, nu se pot da examenele decat in municipiul resedinta de judet.

#35
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
in 93 conduceai 5 min, acum se conduce o ora

#36
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
2 minute am condus, din care 1 minut am stat la stop. Ala de dinaintea mea a condus de la poligon pana la drumul mare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate