Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Obligatii scoala soferi

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
DragosAm

DragosAm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2019
Buna ziua,
Se da urmatoarea situatie.

Se plateste scoala de soferi, 1600 lei.
Se fac cursurile, orele de condus.
Se da examenul teoretic, se ia cu maxim de puncte 26/26 si se urmareste obtinerea unei programari pentru examenul practic (condus).

Chiar daca in judet examenul poate fi sustinut luni sau vineri, instructorul (proprietarul afacerii) restrictioneaza elevul la alegerea zilei de luni pt examen (din motive personale).

Zi de LUNI nu se gaseste disponibila in urmatoarele 2 luni, drept urmare, elevul trebuie sa mearga in mod repetat pana cand se elibereaza o zi de luni. Daca e peste 3-4 luni, ce conteaza? Uita si ce a invatat pana atunci. Evident, orele suplimentare de condus se platesc, 100 lei sedinta.

Intrebarea e, cunoasteti prevederi legale prin care elevul poate accepta situatia ca atare? E normal sa i se impuna de la scoala de soferi o anumita zi?

Exista cadru legal pt. asta?

Multumesc anticipat.

#2
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Schimba scoala de soferi, simplu.

#3
DragosAm

DragosAm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2019
nu e asa simplu sa inveti pe o anumita masina si apoi sa schimbi scoala de soferi, sa platesti din nou, sa inveti reperele (pt parcari) altei masini, ambreiajul, frana altei masini.

intrebarea e legata de cadrul legal prin care instructorul restrictioneaza alegerile cursantului, exista sau nu?

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
inspectorul nu cred ca are obligatia sa fie prezent cand cursantul da traseul.
e aiurea, dar nu cred ca e obligat.
esti la mana lui, din pacate.... sau dai cu alta masina de scoala...

Edited by jericho, 20 February 2019 - 16:09.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu am auzit sa existe nici o prevedere legala in acest sens.
Totusi, instructorii sunt si ei oameni ca noi toti. Cu problemele si supararile lor

Cunosc si eu instructori. Problema este ca elevii vor orice, oricand, oriunde, oricum si foarte urgent, fulger, imediat, acum.
Ei bine - instructorul aproape a fost obligat sa le mai taie din macaroana pentru ca nu poate sa sara in pozitie de drepti de cate ori vrea elevul.

Lasa-ti loc de buna ziua si incearca sa-l intelegi. Pune-te in locul lui
Ce ai face ?

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vorbeste cu prietenii cu carnet si vezi cum intri in posesia unui instructor cu masina identica (pe care ai facut tu). Evident o sa fie nevoie de vreo 2 cursuri de acomodare, dar se rezolva.

Ontopic: depinde ce scrie in contractul de scolarizare. Daca instructorul nu asigura masina la examen, nu cred ca ai ce face. In 2013 nu cred ca era obligatoriu sa dai pe masina scolii pe care ai facut (unele scoli oferau masina contra-cost, scris in contract, altele ofera prima incercare). La mine instructorul a asigurat masina la primul examen de traseu (nu conta ca picai sau nu sala, asigura primul traseu).

#7
DragosAm

DragosAm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2019
Pai din punctul meu de vedere, platesti un serviciu. 1600 lei care include scolarizare, inchiriere masina, oferire de know how si evident punerea la dispozitie a masinii pt. sustinerea examenului.
Serviciul e prestat 90%, mai putin ultimul pas, cel mai important care restrictioneaza oarecum cursantul si ii ofera putine posibilitati, adica o programare POATE peste 3 luni.
presupunem ca, cursantul nu reuseste sa obtina carnetul la prima examinare, sansele lui de a-l obtine peste inca 3 luni, scad. Apuca sa dea examenul de 3 ori si apoi, expira ceea ce a platit si trebuie sa faca din nou scoala de soferi.
Nu spune nimeni ca instructorul nu paote avea probleme personale si nimeni nu e absurd sa nu inteleaga ca intr-o zi, nu se poate. Dar aici e vorba de restrictionarea cu 50% adica din cele 2 zile disponibile, doar 1 poate fi aleasa, iar daca programari nu se gasesc acolo, CINE SE PUNE IN LOCUL ELEVULUI???

Timpul trece, exercitiul lipsesc, sansele de a reusi la proba practica .... scad.

Pe timpul, nervii si banii cui? Exact, ai elevului.

#8
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Eu pot sa iti confirm ca frana si acceleratia sunt asezate la fel pe orice masina, sper sa te ajute daca schimbi masina. Nu stiu daca sa iti urez succes sau sa mai astepti sa aprofundezi.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
În ce județ se da examenul doar luni și vineri? Nu cred asa ceva. Te programezi la traseu în prima zi disponibila și asta e. Comunici asta scolii respective.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
În 1993 am început orele de conducere la şcoala de şoferi în august şi le-am terminat în luna decembrie. Eram student şi conduceam cât puteam, maxim o oră într-o zi. Era un prag minim de ore conduse cu instructorul pe traseele stabilite pentru şcoală, trasee de la care nu era voie să se devieze. Acum am văzut maşini de şcoală peste tot. Într-un fel e bine, că te obişnuieşti din prima cu jungla, dar pe de altă parte e vorba, totuşi, de un elev care n-are experienţă în conducere.
Programarea la examen s-a făcut după timpul disponibil al poliţistului examinator. Cine nu venea la examen sau nu lua, trebuia să aştepte următoarea sesiune de examene. Nu ştiu cum era posibil, dar instructorii auto aveau tot timpul din lume.
La acea vreme era şi proba de poligon.
Instructorul a stat cu noi la proba de poligon, apoi a plecat.
Am fost nevoit să schimb maşina chiar în ziua examenului. Maşina pe care o condusesem s-a stricat, parcă ceva la direcţie, nu mai ţin minte.
Am făcut încălzirea pe o rablă de Dacie pe care acum RAR-ul ar respinge-o cu surle şi trâmbiţe, dar pe care totuşi, noi am dat examenul de conducere. Cauciucuri uzate peste limită, ambreiaj care ţinea milimetric de sus, motor care mergea neuniform la ralanti, jegoasă şi ruginită în ultimul hal... Inclusiv poliţistul s-a uitat 2 secunde la ea înainte de examen.
Era iarnă afară, străzile principale erau OK, însă cele secundare erau pline de gheaţă şi zăpadă.
Tuturor ne era teamă să nu moară motorul, tuturor ne era frică s-o conducem, nimeni n-o mai condusese vreodată. Cred că făcea parte din "parcul rece" al şcolii de şoferi şi fusese doftoricită în noaptea din ajunul examenului.
Cu toate astea, am luat examenul.
Deci, se poate. Voinţă să ai.

Schimbă şcoala, eventual vorbeşte cu un poliţist şi explică situaţia, cum că ai la activ ore de conducere, ai "sala" luată, dar din cauza fiţelor instructorului nu poţi lua permisul. Ar trebui ca, la noua şcoală la care te transferi, să ţi se ia în considerare istoricul de la cea veche.

Edited by PSC, 20 February 2019 - 16:25.


#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu este vina instructorului ca urmatoarea zi de Luni se gaseste disponibila abia peste 3 luni.
In plus, incapatanarea asta cu - vreau neaparat masina aia - iti face rau doar tie.

Vrei carnet ? Ia prima masina disponibila cu primul instructor liber si gata.

Nu vrei carnet imediat ?
Nici o problema - continua sa-ti plangi de mila dar, sa stii ca nu ajuta la nimic

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
stai ca nu inteleg..ce e aia cu am invatat pe masina aia si nu pot sa dau examenu pe alta ? pai si dupa ce iei permisu ce faci..ii cumperi masina de la instructor ? eu  zic sa nu mai dai deloc daca nu esti in stare sa conduci pe orice masina.  la mine nu s-a prezentat instructoru si nici macar nu mi-a zis. am stat si am dat in ultima masina dupa ce toti ceilalti instructori si-au trecut oamenii...si am fost singuru care a luat din masina aia.

#13
DragosAm

DragosAm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2019

 dorin_2k, on 20 februarie 2019 - 16:17, said:

În ce județ se da examenul doar luni și vineri? Nu cred asa ceva. Te programezi la traseu în prima zi disponibila și asta e. Comunici asta scolii respective.
Cluj.

 dell99, on 20 februarie 2019 - 16:16, said:

Eu pot sa iti confirm ca frana si acceleratia sunt asezate la fel pe orice masina, sper sa te ajute daca schimbi masina. Nu stiu daca sa iti urez succes sau sa mai astepti sa aprofundezi.
Mersi de informatii. Am carnet de 12 ani (acum 2 ani l-am reinnoit), fara evenimente, am condus multi km, stiu unde sunt pedalele dar poate ca n-ai avut ocazia sa schimbi multe masini sa constientizezi ca frana sau ambreajul pot prinde mai sus sau mai jos ceea ce in cazul unuia care trebuie sa dea examen pt scoala de soferi, cred ca il poate induce mult in eroare.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sau mai simplu, fa o tura la permise auto si intreaba pe milianul de serviciu sa te indrume spre cineva care sa te rezolve (sau sa-ti spuna cum se procedeaza).

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Singura problemă pe care ar putea-o avea este dacă ar trece de la o maşină cu CV manuală la una cu CV automată, sau invers. Sau dacă trece de la un mini la o berlină de clasă medie, ceea ce nu cred că e cazul.
Altfel, orice maşină se conduce în acelaşi mod.
Mie mi-a fost un pic greu la un drive test, când auzeam şi vedeam pentru prima dată frână de mână electrică. Eu tot căutam maneta de unde să trag frâna de mână şi n-o găseam.
La drive test am condus un Qashqai, un crossover (eu având berlină) şi nu mi-a fost absolut deloc greu cu gabaritul sau altceva.

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@PSC: nu cred ca te lasa de pe automata pe manuala. Stiu ca sunt restrictii la automate (parca e specificat si in carnet, ca ochelarii).

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 DragosAm, on 20 februarie 2019 - 16:28, said:

Mersi de informatii. Am carnet de 12 ani (acum 2 ani l-am reinnoit), fara evenimente, am condus multi km, stiu unde sunt pedalele dar poate ca n-ai avut ocazia sa schimbi multe masini sa constientizezi ca frana sau ambreajul pot prinde mai sus sau mai jos ceea ce in cazul unuia care trebuie sa dea examen pt scoala de soferi, cred ca il poate induce mult in eroare.

Pai ori ai carnet de 12 ani ori dai examen acum ?
Cum e ca nu mai inteleg nimic ?

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 DragosAm, on 20 februarie 2019 - 16:28, said:

Am carnet de 12 ani (acum 2 ani l-am reinnoit), fara evenimente, am condus multi km, stiu unde sunt pedalele dar poate ca n-ai avut ocazia sa schimbi multe masini sa constientizezi ca frana sau ambreajul pot prinde mai sus sau mai jos ceea ce in cazul unuia care trebuie sa dea examen pt scoala de soferi, cred ca il poate induce mult in eroare.
Hai că asta m-a pus jos.
De aceea avem numai nechemaţi în trafic?

Deci, nu tu dai de permis, ci ai folosit principiul "întreb pentru un prieten"...
Că nu înţeleg nimic.
Cum adică, conduci de 12 ani, dar ţi-e frică să schimbi maşina?

Când m-am angajat la actuala firmă de transport, am condus (ca elev) inclusiv autobuz. Aveam berlină. N-am buşit autobuzul, nu i-am oprit motorul. Şi nu era vorba de Citaro-urile de acum, ci de UDM-urile de atunci. Articulate!
Mă rog... l-am condus o singură dată, nu mi-a plăcut să fiu şofer de autobuz. Acum regret că nu mi-a plăcut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate